Brexit na ostatniej prostej?

09-11-2020 13:11
Na 15 listopada wyznaczony jest ostateczny termin na porozumienie handlowe między Wielką Brytanią i Unią Europejską. Wciąż nierozwiązane pozostają różnice w tych samych kwestiach, które nękały rozmowy od początku: tzw. zasady równych szans dla biznesu oraz dostęp do brytyjskich łowisk.
Brexit na ostatniej prostej?

Zaczyna się kolejny tydzień mogący przynieść rozstrzygnięcia w temacie brexitu, choć historia uczy, że w tym procesie żaden deadline nie jest sztywny.

Główni negocjatorzy obu storn, David Frost i Michel Barnier, mają w tym tygodniu uzgodnić finalne założenia przyszłych relacji handlowych.

W międzyczasie brytyjski parlament zajmuje się poprawkami do Internal Market Bill – rządowego projektu funkcjonowania gospodarki po odłączeniu od UE, który jednak w niektórych kwestiach stawał w sporze z uzgodnieniami Withdrawal Agreement.

Dziś Izba Lordów ma głosować za usunięciem najbardziej kontrowersyjnych klauzul, co mogłoby ułatwić zawarcie porozumienia, źródła rządowe podają, że premier Johnson zamierza cofnąć zmiany, kiedy ustawa wróci do Izby Gmin.

Na razie nie mamy jasności, jak gładko pójdą negocjacje w tym tygodniu, jednak można oczekiwać, że inwestorzy będą uważnie czekać na sygnały postępów w rozmowach, aby kupować funta. Na rynku dominuje przekonanie, że ostatecznie do porozumienia dojdzie, co dla GBP będzie silnym impulsem do rajdu. Inwestorzy zwlekali z dyskontowaniem porozumienia w obliczu m.in. ryzyka wyborów w USA, które wywierały presję na ograniczanie ryzyka. W efekcie na boku czeka sporo kapitału, który jednak chciałaby konfirmacji, że porozumienie handlowe zostanie faktycznie zawarte.

Cień na długoterminowe perspektywy GBP rzuca druga fala pandemii i zainicjowany w ubiegły czwartek lockdown. Krzywa zachorowań w Wielkiej Brytanii zaczyna się wypłaszczać, ale minie jeszcze trochę czasu, zanim liczba zakażeń spadnie poniżej poziomów sprzed lockdownu.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.