BoE: bank stoi w gotowości do działania

17-12-2020 15:00
Po decyzji BoE GBP/USD lekko zniżkuje i odpada od poziomu 1,3622. Bank nie wprowadził żadnych zmian w parametrach polityki monetarnej. Decydenci byli jednogłośni w swojej decyzji. Prognozy na 2021 rok są wg. BoE są niepewne z powodu pandemii oraz brexitu. Dodatkowo przedstawiciele banku podkreślają, że wprowadzenie szczepionek tylko w pewnym stopniu redukuje tę niepewność. BoE przedłużył program finansowania małych firm o 6 miesięcy.
BoE: bank stoi w gotowości do działania

Bank Anglii nic nie wspomniał o ujemnych stopach procentowych, zatem prawdopodobieństwo ich wprowadzenia w najbliższym czasie jeszcze bardziej zmalało. Co prawda komitet jest podzielony w tym temacie, ale temat tym razem nie został poruszony. Rynek jeszcze niedawno wyceniał obniżkę stóp o 10 pb do czerwca, ale w tym tygodniu optymizm wziął górę, co sprawiło, że wprowadzenie ujemnego koszt pieniądza stało się mniej realne. Jeszcze w piątek prawdopodobieństwo odejścia od stołu obydwu stron (UE i UK) było wysokie, czego obrazem było zejście GBP/USD do 1,3136. Rynek obawiał się wprowadzenia ceł i kontroli celnych. Teraz wiatr zaczął wiać w drugą stronę. Analitycy Bloomberga ocenili, że krótkoterminowy szok związany z brakiem umowy mógłby zmniejszyć nawet o 1,5 proc PKB Wielkiej Brytanii w 2021 roku.

Ścieżki rozwoju PKB dla Wielkiej Brytanii w różnych scenariuszach: wzrost PKB przed pandemią i pozostanie w UE (brak brexitu) – kolor niebieski , wzrost PKB przed pandemią  i pozostanie w jednolitym rynku handlowym – czerwony kolor, wzrost PKB uwzględniający pandemię oraz pozostanie UK w jednolitym rynku handlowym (kolor fioletowy), wzrost PKB wyceniający lockdown i scenariusz no-deal (kolor żółty).  Źródło: Bloomberg.

 

Bank zdecydował się na jedną zmianę, a mianowicie przedłużył program pożyczkowy dla małych i średnich firm (Term Funding Scheme) o 6 miesięcy, do 31 października 2021 roku. Ma to na celu wsparcie akcji kredytowej w gospodarce realnej.

Cały czas Bank Anglii dostrzega niepewne perspektywy wzrostu w I kwartale. Na rynku nie widać jednak spadku optymizmu w sprawie brexitu – co powoduje, że funt pozostaje cały czas w sile w  relacji do dolara, a w ostatnich dniach również do euro. Siła funta wynika również z perspektyw szybkich szczepień, które już w niektórych krajach ruszyły, w tym w UK.

BoE zadeklarował gotowość do działania w przyszłości, jeśli oczywiście zajdzie taka potrzeba. Udowodnił to podczas pierwszej falii COVID-19.  Priorytetem instytucji jest utrzymanie sprawnego działania gospodarki. Nie wyklucza zwiększenie tempa skupu aktywów.

 

 

Stopa referencyjna Banku Anglii, źródło: Bloomberg.

BoE zwrócił również uwagę na rynek pracy UK. Przedłużenie rządowych programów wspierających zatrudnienie, które wystartowało po ostatnim posiedzeniu BoE prawdopodobnie wpłynie pozytywnie na rynek pracy i znacznie ograniczy krótkoterminowy wzrost bezrobocia. W dłuższej perspektywie wzrost tego wskaźnika jest nie do uniknięcia.

 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.