Bez zmian na franku po decyzji SNB

25-03-2021 10:54
Praktycznie nic w pozycji franka zmienił komunik Szwajcarskiego Banku Narodowego, który zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopę procentową bez zmian i utrzymał dotychczasowy język w stosunku do waluty. SNB stwierdza, że pomimo ostatniego osłabienia, franka pozostaje „wysoce wyceniany”. EUR/CHF jest stabilny przy 1,1060.
Bez zmian na franku po decyzji SNB

SNB „pozostaje skłonny do interwencji na rynku walutowym w razie potrzeby, biorąc pod uwagę ogólną sytuację walutową. ”

Bank utrzymał prognozy wzrostu PKB w 2021 r., co sugeruje znoszenie się lepszych perspektyw względem opinii grudniowej z uwzględnieniem ryzyk aktualnej fali zachorowań. Prognozy mogą być nazbyt zachowawcze, co podkreśla gołębie nastawienie SNB.

Pomimo bycia bezpieczną przystanią, CHF nie obserwuje nasilenia aprecjacji. Wręcz przeciwnie, przy stabilnym EUR/CHF wyróżnia się zmasowaną ucieczką kapitału w USD i wzrostu USD/CHF. Dolarowi pomagają relatywnie wysokie rentowności obligacji skarbowych, stanowiące lepszą formę lokaty kapitału szukającego bezpieczeństwa. Dodatkowo problemy Europy z rosnącą liczbą zachorowań dodają premii za ryzyko dla ogółu europejskich aktywów, w tym dla CHF. To hamuje odbicie franka wobec innych walut z Europy.

Obecnie USD/CHF testuje 9-miesięczny opór po dołka z czerwca i lipca 2020 r. 0,9364/75. Powyżej leży linia trendu spadkowego 2019-2021 w okolicach 0,9500. W przypadku wybronienia się oporu, wstępnym wsparciem są marcowe dołki na 0,9213.

USD/CHF - wykres dzienny. Źródło: TMS

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.