Bez zaskoczeń w danych PMI

05-10-2021 10:09
We wtorek instytut IHS Markit opublikował rewizje odczytów PMI dla ważnych europejskich gospodarek. Jedynym odczytem flash są liczby z Włoch, gdzie sektor usługowy wypada nieco gorzej od oczekiwań (55,6 pkt. vs prog. 56,5 pkt.), niemniej wciąż jest to strefa ekspansji sektora.
Bez zaskoczeń w danych PMI

Zgodnie z wstępnymi szacunkami koniunktura w gospodarkach stygnie. W dużej mierze odpowiada za to presja inflacyjna, która pośrednio jest skutkiem wąskich gardeł w łańcuchu dostaw. Firmy raportują problem z realizacją zamówień, ale również spadek dynamiki napływu nowych.

W większości gospodarek zrewidowano jednak w górę wstępne dane. Zmiany są jednak niewielkie i w ogólnym obrazie sytuacji gospodarczej raczej pomijalne, o czym świadczy reakcja rynku, a właściwie jej brak. EUR/USD utrzymuje się w okolicy 1,16 pkt., a więc nieco poniżej poziomów odniesienia.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.