Bez zaskoczeń w danych PMI

Ostateczna wartość wskaźnika koniunktury PMI dla francuskiego sektora usługowego wyniosła 57,8 pkt. (poprzednio 57,4 pkt.), podczas gdy w Niemczech wartość wskaźnika plasowała się na poziomie 57,5 pkt. (poprzednio 58,1 pkt.). W całej strefie euro PMI przyjął wartość 58,3 pkt. (poprzednio 58 pkt.).
Opis badania IHS Martkit wskazuje na dalszą ekspansję sektora usługowego, której towarzyszy szersze otwieranie gospodarki wskutek sukcesu akcji szczepień populacyjnych. Wydaje się, że wariant delta pozostaje mniej szkodliwy dla osób zaszczepionych, co daje bufor bezpieczeństwa rządzącym. Największe odbicie przeżywa zatem branża HoReCa, co w pewnym sensie jest efektem nisko osadzonych oczekiwań po trudnym 2020 roku. Podobnie jak w przypadku przemysłu, tak i w sektorze usług firmy nie są w stanie sprostać dużemu popytowi, co wywołuje presję na podwyżki cen. Rosną również koszty działalności przedsiębiorstw, a z badania wynika, że firmy podnoszą ceny w najszybszym tempie od 20 lat.
Do punktu przesilenia prawdopodobnie doszło w Wielkiej Brytanii, gdzie wartość PMI dla sektora usługowego wyniosła w czerwcu 62,4 pkt. (wstępnie 61,7 pkt.). Wielka Brytania wcześniej otworzyła gospodarkę co sprawia, że największe odbicie w sektorze kraj ma już za sobą.
Dane pozostają jednak bez większego wpływu na rynek. EUR/USD znajduje się nieznacznie poniżej poziomu 23,6 proc. zniesienia wewnętrznego, przy 1,1870.
Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers