Specjalne
Autor: Błażej Kiermasz

Rubel: z piekła do nieba

Napływ kapitału zagranicznego sprzyja rublowi

W grudniu doszło do interwencyjnego podniesienia stóp procentowych przez Centralny Bank Rosji do 17 proc. Od tamtego czasu dokonano już trzech obniżek. W styczniu stopy procentowe w Rosji zostały obniżone o 200 pb, w marcu o 100 pb a w kwietniu o kolejne 150 pb. Oznacza to ich spadek z 17 proc. do 12,5 proc. Co ciekawe obniżki kosztu pieniądza nie wpływają negatywnie na rubla. Wręcz przeciwnie decyzje te wywołują napływ kapitału zagranicznego na rosyjski rynek obligacji. Kolejne posiedzenie Centralnego Banku Rosji odbędzie się 15 czewca. Spodziewamy się na nim kolejnej obniżki stóp procentowych o 100-150 pb. Ponadto odbicie cen ropy  sprzyja notowaniom rosyjskiej waluty. Odmiana brent odbiła już od dołka o około 45 proc. Zmniejszyło się także ryzyko geopolityczne związane z konfliktem na Ukrainie. Dziś wśród zagranicznych inwestorów nikt już o nim nie pamięta.

Główna stopa procentowa i USD/RUB, źródło: Bloomberg

Wzrost gospodarczy ważniejszy od stabilnych cen

Problemem pozostają jednak wzrost gospodarczy, a także tempo wzrostu cen. Konsensus rynkowy zakłada 4 proc. spadek dynamiki PKB w 2015 roku, a także ponad 15 proc. wzrost inflacji CPI. Te dwa czynniki z pewnością nie sprzyjają wzrostowi wartości rubla, ale z drugiej strony to właśnie jego zeszłoroczna deprecjacja jest jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy.

Rosjanie wyraźnie przedkładają wzrost gospodarczy nad stabilność cen. Wynika to z upolitycznienia banku centralnego. Obniżanie stóp procentowych ma na celu ograniczenie umocnienia rubla, by ratować jedyny z pozytywów dla gospodarki w tym roku, czyli konkurencyjny cenowo eksport. Ma to także wpłynąć na ograniczenie tzw. carry tradingu, który polega na zapożyczaniu się w walucie nisko oprocentowanej oraz inwestowaniu w aktywa w kraju z wysokimi stopa procentowymi. W świecie spowitym przez niskie, w wielu krajach zerowe, a nawet ujemne stopy procentowe, rosyjskie aktywa są bardzo atrakcyjne. Powoduje to napływ kapitału do Rosji, a co za tym idzie umocnienie rubla.

Rosja: wskaźniki inflacyjne, źródło: Bloomberg

Inflacja co prawda spadła w kwietniu do 16,4 proc w ujęciu rocznym wobec  16,9 proc. r/r w marcu, jednak nadal są to bardzo wysokie wartości. Nieco optymizmem napawać mogą oczekiwania inflacyjnego, które znajdują się na najniższym od 3 lat poziomie. Według CBR cel inflacyjny w wysokości 4 proc. ma zostać osiągnięty w 2017 roku.

Według Banku Światowego gospodarka rosyjska skurczy się w 2015 roku o 3,8 proc. (przy średniej cenie baryłki ropy na poziomie 53 dolarów), choć jeszcze w grudniu zakładano, że PKB spadnie o 0,7 proc. Według rządu Federacji Rosyjskiej PKB ma spaść o 3 proc. Naszym zdaniem możliwa jest realizacja pozytywnego scenariusza Banku Światowego, który zbliżony jest do rządowego. Gospodarka rosyjska może skurczyć się w 2015 roku o 3 proc.

Prognozy Banku Światowego dla PKB Rosji

Sankcje nakładane na Rosję przez zachodnie państwa uderzają w jej gospodarkę na trzech frontach:

  • Rosja nie może zaciągać pożyczek zagranicznych
  • Zmienność rubla jest zwiększona
  • Nastroje inwestorów są słabe

Popyt konsumpcyjny był w ostatnich latach jednym z motorów napędowych rosyjskiej gospodarki, jednak w obliczu deprecjacji rubla i gwałtownego spadku dochodu do dyspozycji będzie on w najbliższych miesiącach bardzo słaby. Spadek aktywności inwestycyjnej także będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę.

Nastroje w przemyśle wciąż słabe

Rosja: PMI dla przemysłu i produkcja przemysłowa, źródło: Bloomberg

Indeks PMI (obrazuje on nastroje menadżerów logistyki) dla sektora przemysłowego za kwiecień w Rosji, co prawda odnotował wzrost w stosunku do marca (z 48,1 pkt. do 48,9 pkt.), jednak jego struktura nie jest zbyt obiecująca. Szczególnie martwi spadek subindkesu nowych zamówień do najniższego poziomu od 2009 roku. Ponadto był to już 5 z rzędu miesiąc wskazujący na kurczenie się (odczyt poniżej 50 pkt. wskazuje na kurczenie się sektora, a powyżej, na rozwój) tego ważnego dla rosyjskiej gospodarki sektora.

Rubel może pozostać silny

Naszym zdaniem w najbliższym czasie należy spodziewać się stabilizacji rubla z lekką tendencją umacniająca, która wynikać będzie z napływu kapitału na rynek długu, jednak w długim terminie czynnikiem powstrzymującym wzrost wartości rosyjskiej waluty powinny być szalejąca (biorąc pod uwagę świat zmagający się z deflacją) inflacja, a także spodziewana recesja. Centralny Bank Rosji jest gotowy do dalszego luzowania monetarnego, a obniżanie stóp procentowych może ograniczyć carry trading. Kurs USD/RUB powinien stabilizować się na obecnym poziomie, czyli w okolicach 50,00 z potencjałem spadkowym ograniczonym przez poziom 45,00.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/