Start Wall Street: Trump naciska na Chiny, a Bitcoin rośnie

Flesz   •   09-05-2025 15:46
Polityka handlowa Stanów Zjednoczonych ponownie znalazła się w centrum uwagi po tym jak Donald Trump zaapelował do Chin o otwarcie rynku na amerykańskie produkty. Prezydent USA podkreślił, że byłoby to korzystne również dla samego Pekinu. Trump zasugerował możliwość nałożenia 80-procentowego cła na chińskie towary, zaznaczając jednak, że decyzja w tej sprawie należy do sekretarza skarbu, Scotta Bessenta.
Start Wall Street: Trump naciska na Chiny, a Bitcoin rośnie

Deklaracje te pojawiły się tuż przed zaplanowanymi rozmowami handlowymi między USA a Chinami, które rozpoczną się w sobotę w Szwajcarii. Równocześnie szef Narodowej Rady Gospodarczej Kevin Hassett poinformował, że USA są bliskie finalizacji umów handlowych z 24 krajami, a porozumienie z Wielką Brytanią przybierze formę dokumentu ramowego, stanowiącego podstawę do dalszych negocjacji. Na wieści te pozytywnie zareagowały amerykańskie rynki finansowe – wszystkie główne indeksy giełdowe otworzyły się na plusie. Dow Jones zyskał 0,28%, Nasdaq 100 wzrósł o 0,53%, a S&P 500 o 0,39%. Dolar osłabił się względem euro – kurs wspólnej waluty wzrósł o 0,29%, osiągając poziom 1,1262 USD. Z kolei w Kanadzie dane z rynku pracy pokazały wzrost stopy bezrobocia w kwietniu do poziomu 6,9%, czyli o 0,2 punktu procentowego miesiąc do miesiąca. Ogólny poziom zatrudnienia nie zmienił się znacząco, choć nastąpiły spadki w sektorach handlu, przemysłu i produkcji, z kolei wzrosty odnotowano w administracji publicznej i sektorze finansowym. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 3,4% rok do roku.

W sferze technologii szef OpenAI, Sam Altman, skrytykował Elona Muska za złożenie pozwu przeciwko jego firmie, sugerując, że jest to próba spowolnienia konkurencji. Altman zapowiedział rozwój spersonalizowanych asystentów AI, podkreślając jednocześnie, że OpenAI pozostaje zaangażowane w odpowiedzialny rozwój sztucznej inteligencji. Natomiast Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych rozważa dalsze dostosowania w polityce pieniężnej. Michael Barr (wiceszef Fed) ostrzegł jednak, że niepewność związana z polityką handlową Trumpa może zwiększyć inflację, zaburzyć funkcjonowanie łańcuchów dostaw i osłabić wzrost gospodarczy. W związku z tym Fed może stanąć przed trudnymi decyzjami dotyczącymi dalszego kształtowania kursu monetarnego.

Tymczasem ku zadowoleniu wszystkich inwestorów krypto, Bitcoin ponownie znalazł się powyżej psychologidznego poziomu 100 000 USD. Obecnie wyceniany jest na poziomie 103 270 USD za coina i znajduje sie 6 tys. dolarów poniżej swojego ATH, które wyznaczone zostało w styczniu bieżącego roku.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.