Start Wall Street: Rynek obawia się recesji

Flesz   •   10-03-2025 15:59
Początek sesji amerykańskiej rozpoczyna się silnymi spadkami. Przed godziną 15:50 indeks SP500 jest ponad 2% na minusie. Z kolei NASDAQ100 znajduje się 3.15% na stracie, gdy indeks Dow Jones spada ponad 1%. Rentowność obligacji amerykańskich spadła do 4.22%. Sektor technologiczny notuje największe spadki - ponad 3.71%. Rynek obawia się że gospodarka pogrąży się w recesji po uwagach prezydenta Donalda Trumpa, że nie może wykluczyć takiej możliwości.
Start Wall Street: Rynek obawia się recesji

Problemy techniczne dotknęły platformę społecznościową X.com, należącą do Elona Muska. Serwis doświadczył drugiej awarii w ciągu jednego dnia, co uniemożliwiło użytkownikom z wielu krajów, w tym USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii i Japonii, dostęp zarówno z urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych. Na rynku akcji odnotowano spadek notowań Tesli. Obecnie akcje spółki tracą 9%, osiągając najniższy poziom od listopada 2024 roku. Obecnie są notowane poniżej 240 USD.

W poniedziałek u wybrzeży East Yorkshire w Wielkiej Brytanii doszło do kolizji tankowca MV Stena Immaculate, pływającego pod banderą USA, z frachtowcem MV Solong, należącym do Portugalii. Według wstępnych informacji na pokładzie tankowca wybuchł pożar, jednak służby ratunkowe, w tym strażacy i helikopter ratunkowy, szybko podjęły działania. Jak dotąd nie ma doniesień o ofiarach ani o wycieku ropy naftowej.

Tymczasem Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego (SVR) oskarżyła Wielką Brytanię o podsycanie globalnego konfliktu, zarzucając Londynowi próby osłabienia dialogu USA-Rosja oraz torpedowanie wysiłków na rzecz pokoju w Ukrainie. Według SVR brytyjskie władze są niezadowolone z polityki prezydenta Donalda Trumpa, który traktuje Rosję jako supermocarstwo. W kontekście napięć Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) ujawniła rzekome przypadki brytyjskiego szpiegostwa w ambasadzie Wielkiej Brytanii w Moskwie, na co Londyn odpowiedział, określając te oskarżenia jako „bezpodstawne i złośliwe”.

Według wskaźnika Sentix, zaufanie inwestorów wzrosło w marcu o 9,8 pkt, osiągając poziom -2,9 i przekraczając wcześniejsze prognozy. Największy wzrost optymizmu zaobserwowano w Niemczech, gdzie oczekiwania inwestorów wzrosły aż o 26,3 pkt. W innych regionach świata sytuacja pozostaje mniej optymistyczna. Europejski Bank Centralny zachowuje ostrożność wobec inflacji i potencjalnych obniżek stóp procentowych. Członek Rady Prezesów ECB, Peter Kazimir, ostrzegł, że mimo pozytywnych trendów inflacyjnych wciąż istnieje ryzyko jej ponownego wzrostu. Bank analizuje również wpływ ewentualnych ceł nałożonych przez USA oraz ich konsekwencje dla inflacji i polityki monetarnej. Kazimir zaznaczył, że zbyt wczesny optymizm mógłby zaprzepaścić dotychczasowe postępy w walce ze wzrostem cen.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.