Start Wall Street: Powell sygnalizuje dłuższy okres wysokich stóp

Flesz   •   15-05-2025 16:02
W czwartek amerykańskie rynki finansowe rozpoczęły sesję od spadków, na co wpływ miała rosnąca niepewność geopolityczna, zwłaszcza w związku z pierwszymi od 2022 roku rozmowami pokojowymi pomiędzy Rosją a Ukrainą. Indeks Dow Jones obniżył się na starcie o 0.49%, Nasdaq 100 o 0.59%, a S&P 500 spadł o 0.39%. Wypowiedź prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella wzbudziła dodatkowe zainteresowanie inwestorów. Ostrzegł on przed możliwością utrzymywania się wyższych realnych stóp procentowych w długim okresie, wskazując na zwiększoną zmienność inflacji w wyniku częstszych szoków podażowych. To stanowisko sygnalizuje potencjalnie mniej przewidywalne otoczenie monetarne w nadchodzących latach.
Start Wall Street: Powell sygnalizuje dłuższy okres wysokich stóp

Wśród najnowszych danych makroekonomicznych z USA inflacja CPI w kwietniu wyniosła 2.3% r/r, co oznacza spadek z 2.4% w marcu. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 0.1% miesiąc do miesiąca i o 5.2% rok do roku. Choć dane dotyczące produkcji przemysłowej nie zostały jeszcze opublikowane, inwestorzy traktują je jako istotny punkt odniesienia przy ocenie kondycji gospodarki. W strefie euro tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale 2025 roku utrzymało się na umiarkowanym poziomie. PKB wzrósł o 0.3% kwartał do kwartału i o 1.2% rok do roku. Dla całej Unii Europejskiej wzrost był nieco wyższy — 0.3% kw/kw i 1.4% r/r. Najszybszy wzrost roczny odnotowano w Irlandii (+10.9%), Polsce (+3.8%) i na Litwie (+3.2%), podczas gdy spadki dotyczyły Słowenii (-0.8%), Austrii (-0.7%) oraz Węgier (-0.4%). Zatrudnienie wzrosło w strefie euro o 0.3% kw/kw i 0.8% r/r, a w całej UE odpowiednio o 0.2% i 0.6%.

Alibaba Group zakończyła pierwszy kwartał 2025 roku oraz cały rok fiskalny (zakończony 31 marca 2025) z bardzo solidnymi wynikami, sygnalizując odbudowę zyskowności i rosnącą efektywność operacyjną. W pierwszych trzech miesiącach roku spółka osiągnęła zysk netto na poziomie 12 mld juanów (około 1.7 mld USD), co oznacza imponujący wzrost o 1 203% w ujęciu rocznym. Tak silna poprawa była efektem m.in. korzystnych zmian w inwestycjach kapitałowych, lepszych wyników operacyjnych oraz niższych odpisów aktualizacyjnych. Przychody wyniosły 236 mld juanów (około 32 mld USD), rosnąc o 7% r/r. Zysk na akcję (EPS, rozwodniony) zwiększył się aż o 296%, osiągając 0.65 juana (około 0.09 USD).

W całym roku fiskalnym 2025 Alibaba odnotowała przychody w wysokości 996 mld juanów (około 137 mld USD), co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z poprzednim rokiem. Roczny zysk netto wyniósł 126 mld juanów (około 17 mld USD), a zysk na akcję osiągnął 6.70 juana (około 0.92 USD). Na szczególne wyróżnienie zasługuje segment Cloud Intelligence Group, który zanotował wzrost przychodów o 18% w ujęciu kwartalnym. Przychody z produktów związanych ze sztuczną inteligencją odnotowały trzycyfrowy wzrost już siódmy kwartał z rzędu, co potwierdza rosnącą skalę i znaczenie tego obszaru dla całej Grupy.

Walmart Inc. przedstawił również wyniki finansowe za ostatni kwartał, które potwierdzają stabilną kondycję spółki i kontynuację wzrostu mimo wymagającego otoczenia rynkowego. Przychody wyniosły 165.6 mld USD, co oznacza wzrost o 2.5% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Sprzedaż netto osiągnęła poziom 164 mld USD, również notując wzrost o 2.5% r/r. Zysk operacyjny wzrósł o 4.3% i wyniósł 7.1 mld USD.

Pomimo planowanych rozmów pokojowych Rosji i Ukrainy, prezydent Władimir Putin nie zamierza w nich uczestniczyć, a prezydent Wołodymyr Zełenski zadeklarował gotowość do rozmów jedynie bezpośrednio z nim. Równolegle odnotowano postęp w relacjach indyjsko-pakistańskich — zawieszenie broni zostało przedłużone do 18 maja dzięki mediacji USA i prezydenta Trumpa.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.