Oanda TMS Starter 28 III

Flesz   •   28-03-2025 07:08
Po podpisaniu w środę przez prezydenta Trumpa proklamacji o wprowadzeniu 25 proc. cła na import samochodów i zapowiedzi ostrzejszych działań w kierunku UE oraz Kanady (w przypadku połączenia działań przeciwko USA), akcje w czwartek traciły na wartości. To już drugi spadek z rzędu. Dow Jones, Sp500 oraz Nasdaq Composite straciły odpowiednio: 0,4 proc., 0,3 proc. oraz 0,5 proc.
Oanda TMS Starter 28 III
  • Jednocześnie Trump zasugerował, że choć planowane na 2 kwietnia cła wzajemne będą dotyczyć wszystkich krajów, to będą „bardzo łagodne”. Trump zadeklarował także gotowość do obniżenia ceł na Chiny, by przyspieszyć porozumienie z chińską platformą społecznościową (TikTok).
  • Nowe taryfy nieco przyćmiły pozytywne dane o nieco szybszym wzroście PKB dla USA w IV kwartale. Inwestorzy z niecierpliwością oczekują dzisiejszej publikacji miesięcznego wskaźnika core PCE – preferowanej miary inflacji dla Fedu. Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych spadły na krótkim końcu krzywej, a wzrosły na długim. Dolar się osłabił.
  • USA dążą do uzyskania kontroli nad wszystkimi głównymi inwestycjami infrastrukturalnymi i surowcowymi na Ukrainie, co może dać im prawo weta wobec roli innych sojuszników Kijowa i podkopać starania Ukrainy o członkostwo w UE. Administracja prezydenta Donalda Trumpa żąda zapisania w nowym porozumieniu z Ukrainą "pierwszeństwa oferty" dla USA we wszystkich inwestycjach infrastrukturalnych i w zasobach naturalnych.
  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że pełna umowa zaproponowana przez USA wymaga „szczegółowej analizy” i że warunki zmieniają się w trakcie negocjacji.
  • Prezes oddziału Fed z Bostonu Susan Collins powiedziała, że ceł raczej nie da się uniknąć i że prawdopodobnie zwiększą one inflację w krótkim terminie. Uznała za stosowne utrzymać stopy procentowe bez zmian przez dłuższy czas. Jej zdaniem wzrost inflacji może być przejściowy, ale może potrwać dłużej niż wcześniej zakładano. Dodała, że istnieje ryzyko, iż inflacja okaże się bardziej uporczywa i silniejsza.
  • Prezes Fed z Richmond Tom Barkin powiedział, że przy nadal silnym rynku pracy i inflacji powyżej celu, obecna „umiarkowanie restrykcyjna” polityka monetarna Fedu jest odpowiednia w warunkach niezwykłej niepewności i szybkich zmian polityki rządu USA. 
  • Fed Funds Futures wyceniają 29 punktów bazowych cięcia stóp do lipca i łącznie 63 punkty bazowe obniżki w 2025 roku.
  • W Europie indeks EuroStoxx 50 stracił 0,6 proc. A niemiecki Dax spadł o 0,7 proc. 
  • Kurs EUR/USD urósł do poziomu 1,0810 a para USD/JPY osiągnęła poziom lekko ponad 151,00. 
  • Złoty zyskał w relacji do dolara amerykańskiego. Kurs USD/PLN wyznaczył dzienne minima w okolicy 3,87. Z kolei para EUR/PLN po wzroście do 4,20 spadła do poziomu 4,1850. 
  • Ropa brent zyskała 0,3 proc. Co spowodowało, że baryłka podrożała do 74 USD. Złoto wyznaczyło nowy historyczny szczyt w okolicy 3060 USD, dziś rano drożeje o blisko 20 USD  a uncja jest wyceniana na poziomie ok 3080 USD. 
  • PKB USA za IV kwartał (trzecia rewizja) wykazał wzrost do 2,4 proc. kw/kw w ujęciu zannualizowanym, z poprzednich 2,3 proc. Konsumpcja prywatna została zrewidowana w dół do 4,0 proc. z 4,2 proc., ale eksport netto zrewidowano w górę. Inflacja bazowa PCE spadła do 2,6 proc. z 2,7 proc. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wyniosły 224 tys. przy prognozie na poziomie 225 tys.  
  • Dane o sprzedaży domów w Stanach Zjednoczonych wykazały spadek o 7,2 proc. r/r (oczekiwano wyniku -3,5 proc.). 
  • Dziś otrzymamy ostateczny odczyt indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan za marzec oraz raport na temat wydatków oraz dochodów Amerykanów (wśród nich znajdzie się preferowana przez Fed miara inflacji). 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.