Oanda TMS Starter 24 IV

Flesz   •   24-04-2025 07:00
W środę obserwowaliśmy kontynuację "rajdu ulgi". Ineksy z Wall Street urosły drugi dzieńz rzeu. Dolar amerykaski umocnił się. Rentowności obligacji rządowych USA urosły (2-letnie). Zmienność była dyktowana wydarzeniami geopolitycznymi. Wpływ na decyzje inwestoró miały zapewnienia prezydenta Trumpa, że nie zamierza odwoływać prezesa Fed. Na rynek dotarły również informacje, że Biały Dom rozważa obniżenie ceł na import z Chin, mając na uwadze złagodzenie napięć handlowych.
Oanda TMS Starter 23 IV

Donald Trumpa, że jest w stanie ogłosić nowe stawki celne (głównie dla Chin) w ciągu kolejnych 2-3 tygodni. Jak twierdzi wszystko jednak będzie zależeć od postawy Pekinu. Taryfy mogą zostać zredukowane, ale nie spadną do "zera". 

Prezydent USA spotkał się z przedstawicielami najwiekszych amerykańskich firm, którzy sygnalizowali, że cła mogą zakłócić łańcuchy dostw i podnieść ceny dóbr konsumpcyjnych. Doniesienia Wall Street Journal wskazują, że administracja Białego Domu rozważa ich redukcję do poziomu 50-60 proc. 

Nadzieje na tak pozytywny scenariusz nieco rozwiał Scott Bessent, który podkresłił, że nie było jednostronnej oferty ze strony Trumpa w sprawie obniżki ceł. 

Kwietniowe wydanie Beżowej Księgi Fedu wskazuje, że amerykańska gospodarka zmaga się z rosnącą niepewnością, głównie związaną z nieprzewidywalną polityką taryfową administracji. To skłoniło przedsiębiorstwa i konsumentów do ostrożniejszego zachowania, co wpłynęło na osłabienie aktywności gospodarczej w różnych sektorach i regionach. W niektórych częściach kraju odnotowano stagnację lub niewielkie spadki. Wzrosła sprzedaż samochodów, ponieważ konsumenci spodziewali się podwyżek cen związanych z taryfami. Firmy w wielu dystryktach opóźniają inwestycje i zatrudnianie, wskazując na niestabilne otoczenie handlowe. Poziomy zatrudnienia pozostały głównie bez zmian, ale niektóre regiony, jak San Francisco czy Atlanta, informowały o zwolnieniach lub planach redukcji zatrudnienia – szczególnie w sektorze przemysłowym i budowlanym. W kwestii inflacji wiele firm już podniosło ceny lub zapowiada ich podwyżki.

Na Wall Street indeksy odnotowały zyski: Dow Jones 1,1 proc, Sp500 1,7 proc. a Nasdaq Composite 2,5 proc. W Europie Eurostoxx 50 urósł o 2,8 proc. a Dax o 3,1 proc. 

Ropa naftowa straciła 2 proc. Brent obniżyła się do poziomu 66 USD za baryłkę. Złoto zniżkowało o 2,7 proc. do 3288 USD za uncję trojańśką. 

Wskaźnik PMI dla przemysłu USA w kwietniu wzrósł do 50,7 pkt.  (oczekiwano 49,0) wobec 50,2 wcześniej, natomiast PMI dla usług spadł do 51,4 pkt. (oczekiwano 52,6) z 54,4 w marcu. 

Wstępne dane PMI dla strefy euro za kwiecień 2025 roku, opracowane przez HCOB i S&P Global, wskazują na niemal całkowite zatrzymanie aktywności gospodarczej na początku drugiego kwartału. Łączny wskaźnik PMI dla sektora prywatnego (Composite PMI) spadł do 50.1 pkt.  z marcowego poziomu 50.9, co oznacza stagnację i jest najniższym wynikiem od czterech miesięcy. Głównym czynnikiem tego osłabienia jest sektor usług, którego indeks obniżył się do 49.7 pkt. – najniżej od pięciu miesięcy – sygnalizując lekką recesję w tej części gospodarki.

Wczoraj GUS oblublikwa dane na temat sprzedazy detalicznej w Polsce. W marcu spadła ona o 0,3 proc. r/r (w cenach stałych) podczas gdy prognozy wskazywały na wzrost o 0,3 proc. W cenach bieżących otrzymalismy wzrost o 0,6 proc. r/r co okazało się również poniżej konsensusu (1,5 proc. r/r) Na wynik miał wpływ późny termin Świat WIelkanownych, który spodowoał przesunięcie wydatków na kwiecień (głównie żywności). Przyspieszyła natomiast sprzedaż dóbr trwałego użytku.

Kurs EUR/USD ostatecznie na koniec dnia znajdował się w okolicy poziomu 1,1320. Para USD/JPY urosła do 143,5. Notowania EUR/PLN po początkowym wzroście do 4,2950 spadły na moment poniżej 4,28 i aktualnie są przy 4,28. Para USD/PLN wykazywała tendencję wzrostową, co spowodowało, że dzienne maksima zostały ustanowione przy 3,79. 
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.