Oanda TMS Starter 19 III

Flesz   •   19-03-2025 08:13
We wtorek główne indeksy giełdowe w USA zakończyły sesję na minusie, co było efektem rozmowy telefonicznej między Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem. Dow Jones spadł o 0.61%, Nasdaq 100 stracił 1.66%, a S&P 500 zniżkował o 1.06%. Wśród spółek technologicznych szczególnie ucierpiały akcje Nvidii (-3.35%), Super Micro Computer (-9.63%) oraz Applovin Corporation (-9.13%).
Oanda TMS Starter 19 III
  • W Japonii Bank Japonii (BoJ) pozostawił główną stopę procentową na poziomie 0.5%, zgodnie z oczekiwaniami. Była to kontynuacja polityki ostrożności po wcześniejszej podwyżce w styczniu – pierwszej od 17 lat. Gubernator Kazuo Ueda zaznaczył, że globalna polityka handlowa wciąż stanowi czynnik ryzyka dla gospodarki Japonii. W styczniu produkcja przemysłowa osłabiła się, jednak w lutym bilans handlowy poprawił się do nadwyżki 584.5 mld JPY. Na rynkach Azji i Pacyfiku panowały mieszane nastroje. Japoński Nikkei i Hongkoński Hang Seng pozostawały na poziomie neutralnym, podczas gdy Kospi (Korea Południowa) wzrósł o 0.71%. Z kolei S&P/ASX 200 (Australia) stracił 0.41%, a indeksy chińskie odnotowały lekkie spadki (Shanghai Composite -0.17%, Shenzhen Composite -0.46%).
  • Tymczasem rozmowa telefoniczna między Donaldem Trumpem a Władimirem Putinem dotyczyła potencjalnych rozmów pokojowych w sprawie Ukrainy. Ustalono wstępne zawieszenie ataków na infrastrukturę energetyczną na 30 dni oraz możliwość rozszerzenia negocjacji na przerwanie działań wojennych na Morzu Czarnym. Trump określił rozmowy jako „produktywne”, jednak Putin podkreślił, że warunkiem zakończenia konfliktu jest zaprzestanie dostaw broni i wsparcia wywiadowczego dla Ukrainy przez państwa trzecie. W ramach porozumienia zaplanowano także wymianę jeńców wojennych na dzisiaj.
  • W świecie technologii Nvidia ogłosiła na konferencji GTC w San Jose premierę nowych chipów AI – Blackwell Ultra w 2025 roku oraz Vera Rubin w 2026 roku. Nowe układy mają zapewnić dwukrotnie większą wydajność oraz generować do 50 razy większe przychody w porównaniu z poprzednimi generacjami. Firma zapowiedziała również rozwój AI laptopów, komputerów stacjonarnych oraz sieci GPU, umacniając swoją pozycję lidera w branży sztucznej inteligencji.
  • Na Bliskim Wschodzie sytuacja ulega dalszemu zaostrzeniu. Izrael wznowił pełnoskalową ofensywę w Strefie Gazy, co ogłosił premier Benjamin Netanjahu. Negocjacje dotyczące wymiany zakładników nie przyniosły rezultatów, a Netanjahu zapowiedział, że "od teraz negocjacje będą prowadzone tylko pod ostrzałem". Decyzja ta zapadła po ataku w Gazie oraz rekomendacji izraelskiego wywiadu i armii.
  • O godzinie 11:00 poznamy finalny odczyt CPI za luty ze Strefy Euro. Prognoza zakłada wzrost inflacji HICP o 2.4% r/r. EURUSD znajduje się obecnie na poziomie 1.0916. Z kolei złoto po wybiciu nowego ATH jest w rejonach 3041 USD za uncję. Ropa brent jest kwotowana po 70.43 USD za baryłkę. 
  • Dzisiaj o 19:00 Rezerwa Federalna w USA najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe na poziomie 4.25%-4.50%. Choć inflacja w USA spada, a preferowany przez Fed wskaźnik PCE wyniósł 2.5%, nadal przekracza on cel inflacyjny na poziomie 2%. Wysokie stopy procentowe ograniczają wydatki konsumentów i osłabiają zaufanie gospodarstw domowych, co znajduje odzwierciedlenie w oczekiwaniach inflacyjnych, wynoszących obecnie 4.9% w perspektywie roku. Mimo że pojawiają się obawy o recesję, głównym wyzwaniem dla Fed pozostaje ryzyko wzrostu cen wynikające z wojny handlowej. Donald Trump zapowiedział nowe cła od 2 kwietnia, jednak szczegóły tych zmian nie zostały jeszcze ujawnione. W tej sytuacji Fed będzie musiał znaleźć równowagę między stabilizacją cen a krótkoterminowym wzrostem gospodarczym. Opublikowane zostaną także nowe prognozy ekonomiczne, które mogą wpłynąć na przyszłe decyzje dotyczące polityki pieniężnej. 
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.