Oanda TMS Starter 15 IV

Flesz   •   15-04-2025 07:02
Na poniedziałkowej sesji akcje na Wall Street kontynuowały zeszłotygodniowe odreagowanie. W ciągu ostatnich dwóch tygodni na rynkach doświadczyliśmy jednego z najbardziej zmiennych okresów w historii. Odzwierciedla to wksaźnik VIX, który w ubiegłym tygodni urósł powyżej wartości 50 i obecnie znajduje się w obrębie 30. Inwestorzy z umiarkowanym optymizmem przyjęli decyzję o czasowych wyłączeniach z ceł na elektronikę konsumencką, jednak wiadomo już, że produkty te mogą w najbliższych miesiącach zostać objęte osobnymi, sektorowymi taryfami. Rentowności amerykańskich obligacji spadły, dolar osłabił się.
Oanda TMS Starter 15 IV

Administracja prezydenta Trumpa rozpoczęła nową rundę dochodzeń dotyczących importu półprzewodników i produktów farmaceutycznych – tym razem pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego. Śledztwa prowadzone są przez Departament Handlu w ramach tzw. sekcji 232 Ustawy o Rozwoju Handlu i rozpoczęły się 1 kwietnia. Sekretarz handlu ma 270 dni na przedstawienie wyników dochodzenia, choć sam prezydent Trump zasugerował, że proces ten może zostać przyspieszony.

Trump ogłosił, że rozważa tymczasowe wyjątki od ceł na importowane auta i części samochodowe. W ten sposób chce dać więcej czasu przedsiębiorstwom na przeniesienie produkcji do USA. 

Christopher Waller z Fed określił nową politykę celną USA jako jeden z największych szoków, który dotyka amerykańską gospodarkę. Nie wykluczył on możliwego cięcia stóp, przyznając jednocześnie, że inflacyjny efekt taryf będzie przejściowy. Waller oczekuje, że jeśli opłaty pozostaną na średnim poziomie 25 proc. wówcza wysoce prawdopodobne jest poważne spowolnienie gospodarcze, które w skrajnym przypadku może zamienić się w recesję. Jeśli natomiast średnia stawka wyniesie 10 proc. (a pozostałe zostaną w średnim terminie zniesione), wówczas jest możliwy spadek oczekiwań inflacyjnych - w tym wypadku Fed będzie miał więcej przestrzeni do luzowania polityki monetarnej.  

Prezydent Chin Xi Jinping odwiedził Wietnam, gdzie spotkał się z najważniejszymi przedstawicielami władz, w tym sekretarzem generalnym partii komunistycznej To Lamem oraz premierem Pham Minh Chinh. Podpisano łącznie 45 umów dwustronnych, a także ustalono utworzenie wspólnego komitetu ds. rozwoju infrastruktury kolejowej. Wizyta w Wietnamie to część szerszej podróży Xi po Azji Południowo-Wschodniej, która obejmuje także Malezję i Kambodżę.

Aktualnie Fed Funds Futures wyceniają łącznie 87 punktów bazowych obniżki stóp procentowych w USA do końca 2025 roku. 

W poniedziałek Dow Jones oraz SP500 zyskały 0,8 proc. a Nasdaq Composite 0,6 proc. Niemiecki Dax urósł o 2,9 proc. a Eurostoxx 50 o 2,6 proc. W Polsce WIG20 zwyżkował o 3,12 proc. a WIG o 2,9 proc. 

Kurs EURUSD konsolidował się pomiędzy poziomami 1,14 a 1,13, obecnie wskazuje 1,1355. kurs AUD-USD wzrósł o 40 pipsów i osiągnął poziom 0,6330 a USD/JPY stracił ok 50 pipsów (143,10). 

Na rynku długu rentowności obligacji skarbowych USA ponownie spadły: 2-latki o ponad 11 pb do poziomu 3,85 proc., a 10-latki o prawie 12 pb do 4,37 proc..

Wśród danych makroekonomicznych z USA opublikowano wskaźnik oczekiwań inflacyjnych na 1 rok opracowany przez oddział Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. W marcu wzrósł on do 3,58 proc., wyraźnie powyżej konsensusu (3,26 proc.) i poziomu z poprzedniego miesiąca (3,13 proc.). Dziś otrzymamy publikację indeksu Empire State dla amerykańskiego przemysłu. Poznamy także ceny eksportu oraz importu USA. 

Na rynku surowcowym ropa brent zyskał 0,2 proc. (64,90 USD za baryłkę). Złoto straciło 0,8 proc. (3210 USD/oz). 

Para USD/PLN po spadku do 3,75 urosła do 3,77. Kurs EUR/PLN konsolidował się w obrębie poziomów 4,29 a 4,2750.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.