Oanda TMS Starter 13 III

- Rząd Kanady ogłosił w środę nałożenie ceł odwetowych na towary ze Stanów Zjednoczonych w odpowiedzi na działania administracji Trumpa. Nowe taryfy w wysokości 25% wejdą w życie dzisiaj i obejmą amerykańskie towary o łącznej wartości 20.7 miliarda dolarów, w tym stal i aluminium. Minister spraw zagranicznych Kanady, Mélanie Joly, podkreśliła, że jej kraj pozostaje „najlepszym przyjacielem, sąsiadem i sojusznikiem” USA i nie podjął żadnych działań, które mogłyby uzasadniać amerykańskie restrykcje. Zapewniła jednocześnie, że Kanada „nie ustąpi i nie podda się tej presji”, dodając, że jej rząd zamierza skoordynować odpowiedź na cła z krajami europejskimi. Bank Kanady zdecydował się także na kolejną, siódmą już obniżkę stóp procentowych z poziomu 3 proc. do 2.75 proc.
- Wczoraj Rada Polityki Pieniężnej w Polsce zdecydowała o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, pozostawiając główną stopę referencyjną na poziomie 5.75%. NBP przedstawił także marcową projekcję wzrostu gospodarczego i inflacji, podkreślając znaczną niepewność związaną z polityką handlową oraz globalną sytuacją gospodarczą. Prognoza wzrostu PKB na 2025 rok została podniesiona do przedziału 2.9–4.6%, w porównaniu do wcześniejszej prognozy 2.4–4.3% z listopada 2024 roku. W 2026 roku wzrost gospodarczy ma wynieść od 1.9% do 4%, co oznacza niewielką korektę w stosunku do wcześniejszych przewidywań. Natomiast w 2027 roku dynamika PKB ma sięgnąć 1.1–3.5%, co wskazuje na możliwe osłabienie tempa rozwoju w kolejnych latach. W styczniu 2025 roku polska gospodarka odnotowała silny wzrost sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Jednocześnie produkcja przemysłowa pozostawała w trendzie spadkowym, a jej dynamika utrzymywała się na ujemnym poziomie. Sytuacja na rynku pracy pozostaje stabilna – bezrobocie pozostaje na niskim poziomie, a liczba pracujących jest wysoka. Mimo to w sektorze przedsiębiorstw odnotowano spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym. Dynamika wynagrodzeń pozostaje wysoka, co może wspierać konsumpcję prywatną. NBP uznaje obecny poziom stóp procentowych za odpowiedni do osiągnięcia celu inflacyjnego w średnim okresie. Bank centralny podkreśla swoją gotowość do interwencji walutowych, jeśli zajdzie taka potrzeba, a dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej będą uzależnione od napływających danych dotyczących inflacji oraz aktywności gospodarczej. Dzisiaj o godzinie 15:00 planowana jest konferencja prezesa NBP - Adam Glapińskiego.
- W kwestiach makroekonomicznych dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej USA, Kevin Hassett, przewiduje wzrost PKB w pierwszym kwartale 2025 roku na poziomie 2–2.5%. Podkreślił, że liczba miejsc pracy w przemyśle rośnie, a inflacja osiągnęła najniższy poziom od czterech lat, co może sprzyjać dalszej stabilizacji gospodarki.
- Według najnowszego raportu Amerykańskiej Administracji Informacji Energetycznej (EIA) zapasy ropy naftowej w USA, z wyłączeniem Rezerwy Strategicznej, wzrosły w tygodniu zakończonym 7 marca o 1.4 mln baryłek. Średnie dzienne przetwórstwo ropy w rafineriach wyniosło 15.7 mln baryłek, co oznacza wzrost o 321 tys. baryłek w porównaniu z poprzednim tygodniem. Rafinerie pracowały na poziomie 86.5% swojej mocy operacyjnej, jednak produkcja benzyny spadła do 9.6 mln baryłek dziennie. Ropa Brent notowana jest na poziomie 71.19 USD za baryłkę po wczorajszym znaczącym wzroście (+1.55%) .
- O godzinie 13:30 poznamy dane inflacji producenckiej w USA. Prognoza wynosi 3.3% r/r oraz 0.3% m/m. O tej samej godzinie poznamy cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku - wnioski o zasiłek. Obecnie EURUSD znajduje się na poziomie 1.0873 i odnotowuje stratę rzędu 0.12% względem wczorajszego zamknięcia. Złoto zyskuje 0.14% i wyceniane jest na 2938 USD za uncję trojańską.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne