OANDA TMS Starter 12 VI

Flesz   •   12-06-2025 08:16
W środę na rynkach finansowych dominowała konsolidacja, a sentyment inwestorów uległ pogorszeniu mimo początkowej euforii związanej z niższą od oczekiwań inflacją CPI w USA. Początkowy wzrost indeksów giełdowych został zniwelowany przez spadki w sektorze technologicznym. Finalnie indeksy SP 500 i Nasdaq Composite zamknęły dzień stratami odpowiednio o 0,3 proc. i 0,5 proc., podczas gdy Dow Jones Industrial Average pozostał bez zmian.
OANDA TMS Starter 12 VI

Rentowności obligacji skarbowych USA spadły – 2-letnie o 7 punktów bazowych do 3,95 proc., a 10-letnie o 5 pb do 4,42 proc. Spadek rentowności był wywołany zwiększonym prawdopodobieństwem cięć stóp procentowych przez Fed, zgodnie z wycenami kontraktów terminowych, które teraz zakładają 21 pb obniżki do września i łącznie 50 pb do końca roku – nieco więcej niż dzieńwcześniej.

Dolar amerykański osłabił się w reakcji na dane o CPI. Indeks dolara spadł o 0,5 proc. do poziomu 98,63, a para EUR/USD wzrosła o 60 pipsów do 1,1490. Kurs USD/JPY spadł do 144,60, notowania AUD/USD zniżkowały do 0,6500. 

Złoty uległ aprecjacji. Kurs USD/PLN spadł do 3,69 a EUR/PLN do poziomu poniżej 4,25 (obecnie 4,2540). Reakcja złotego to po cześci efekt tego, że rząd w Polsce uzyskał wotum zaufania. 

Opublikowane dane CPI za maj wskazały na dalsze wyhamowanie presji inflacyjnej. W ujęciu miesięcznym inflacja zasadnicza wzrosła o 0,1 proc. (oczekiwano 0,2 proc., wcześniej 0,2 proc.), a inflacja bazowa (z wyłączeniem żywności i energii) również wzrosła tylko o 0,1 proc. (oczekiwano 0,3 proc., wcześniej 0,2 proc.). W ujęciu rocznym CPI wzrosła o 2,4 proc. wobec 2,3 proc. w kwietniu, a inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 2,8 proc.

W tle politycznym głównym tematem pozostaje napięcie handlowe. Prezydent Trump zapowiedział wysyłkę listów do partnerów handlowych w ciągu 1–2 tygodni z jednostronnymi stawkami taryfowymi. Choć mówił o gotowości do jednostronnych działań („to jest oferta, bierzcie albo zostawcie”), sekretarz skarbu Scott Bessent uspokoił, że USA są gotowe przedłużyć termin wprowadzenia ceł wobec partnerów prowadzących negocjacje „w dobrej wierze”.

Po zakończeniu rozmów handlowych USA–Chiny w Londynie sekretarz handlu Howard Lutnick poinformował o ustanowieniu ram wdrożenia konsensusu genewskiego z maja, który zawiesił cła na 90 dni. Chiny zobowiązały się do przyspieszenia dostaw metali ziem rzadkich, a USA do złagodzenia niektórych restrykcji eksportowych. USA zapewnią dostęp chińskim studentom do amerykańskich uczelni.  Lutnick zapowiedział sfinalizowanie porozumienia „w ciągu kilku dni”, choć nie spodziewa się publikacji pisemnej wersji. Zastrzegł także, że ograniczenia dotyczące zaawansowanych technologii pozostaną w mocy.
Łączna stawka taryfowa USA wynosi 55 proc., na którą składają się: 10 proc. cła wzajemnego, 20 proc. cła za fentanyl oraz 25 proc. ceł z poprzedniej kadencji.

Ropa Brent zyskała aż 4,3 proc. do poziomu 69,77 USD za baryłkę, w reakcji na rosnące napięcia geopolityczne (w szczególności częściową ewakuację amerykańskiej ambasady w Iraku). Złoto umocniło się o 1 proc., do 3 355 USD za uncję, podążając za słabszym dolarem i niższymi rentownościami obnligacji.

W Europie nastroje były słabsze – indeks Eurostoxx 50 spadł o 0,4 proc. a niemiecki Dax stracił 0,2 proc. Rentowność niemieckich 10-latek wzrosła o 1 pb do 2,54 proc.

Rynek czeka na dane o inflacji producenckiej (PPI) i tygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Oczekuje się, że ceny producenckie wzrosły do 2,6 proc. r/r (z 2,4 proc.), a wskaźnik bazowy pozostał bez zmian na poziomie 3,1 proc.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.