OANDA TMS Starter 10 VI

Flesz   •   10-06-2025 07:48
W poniedziałek rynki finansowe pozostawały w fazie konsolidacji, a zmienność była ograniczona. Inwestorzy przyjęli ostrożną postawę w oczekiwaniu na kluczowe dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, w szczególności na środowy raport o inflacji CPI, który może zadecydować o dalszym kierunku polityki Rezerwy Federalnej. W Londynie trwa drugi dzień rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami.
Oanda TMS Starter 10 VI

Na rynku długu rentowności amerykańskich obligacji spadły na całej długości krzywej, co było reakcją na niższe od oczekiwań dane dotyczące oczekiwań inflacyjnych z nowojorskiego oddziału Fed. Roczna oczekiwana inflacja obniżyła się do 3,2 proc. z wcześniejszych 3,6 proc., podczas gdy konsensus rynkowy zakładał 3,5 proc. W efekcie rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA spadła o 3 punkty bazowe do poziomu 4,00 proc., a dziesięcioletnich do 4,47 proc. (również o 3 pb w dół). Dla porównania, w piątek rentowności w tych samych segmentach wzrosły o 12 pb. W Europie zmiany były symboliczne – niemiecki dziesięcioletni bund spadł o 1 pb do 2,57 proc.
Na rynku akcji indeks SP 500 wzrósł o 0,1 proc. i znajduje się obecnie zaledwie 2,3 proc. poniżej swojego rekordowego poziomu 6 147 punktów z 19 lutego. Nasdaq Composite zyskał 0,3 proc., natomiast Dow Jones pozostał bez zmian. W Europie indeks EuroStoxx 50 stracił 0,2 proc., co wpisuje się w ogólny obraz wyczekiwania i braku silnych impulsów wzrostowych.

Na rynku walutowym dolar amerykański osłabił się względem większości głównych walut. Indeks dolara  spadł o 0,3 proc. do poziomu 98,94, kurs EUR/USD wzrósł o jedyne 30 pipsów do 1,1420, USD/JPY spadł do 144,60, a AUD/USD umocnił się i osiągnął poziom 0,6520. 

Złoty zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN spadł raptownie z 4,29 do pułapu poniżej 4,27. Para USD/PLN obniżyła się z 3,765 do 3,735 (obecnie 3,7465). 

Opublikowane dane makroekonomiczne z USA miały umiarkowany wpływ na rynek. Końcowy odczyt zapasów hurtowych za kwiecień został zrewidowany w górę do 0,2 proc. miesiąc do miesiąca (wstępnie 0 proc., marzec: 0,3 proc.). Sprzedaż hurtowa wzrosła o 0,1 proc., co było wynikiem słabszym od oczekiwań (0,3 proc.), a inflacyjne oczekiwania nowojorskiego Fedu spadły do 3,2 proc., co uznano za czynnik łagodzący presję na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. Na wtorek zaplanowano jedynie publikację indeksu optymizmu małych firm (NFIB), który choć odzwierciedla nastroje w sektorze MŚP, nie ma dużej wagi rynkowej.

W Londynie trwa drugi dzień rozmów handlowych pomiędzy USA a Chinami. Amerykański sekretarz handlu Howard Lutnick określił je jako „owocne”, a sekretarz skarbu Scott Bessent powiedział, że było to „dobre spotkanie” i że „idziemy w dobrym kierunku”. Również prezydent Trump przekazał, że otrzymuje wyłącznie „pozytywne raporty”. Jednym z głównych tematów negocjacji są ograniczenia eksportowe. USA sygnalizują gotowość do ich złagodzenia w zamian za ustępstwa Chin w sprawie dostaw metali ziem rzadkich. 
Dane handlowe z Chin pokazały pierwsze realne skutki nałożonych przez USA ceł – choć ogólny eksport wzrósł w maju o 4,8 proc. rok do roku, eksport do USA spadł aż o 34,4 proc., a po wyłączeniu USA eksport wzrósł o 11,4 proc. To pierwszy wyraźny sygnał, że polityka handlowa zaczyna realnie wpływać na strukturę chińskiego handlu zagranicznego.

Na rynku surowców ropa Brent wzrosła o 0,9 proc., osiągając poziom 67,04 dolara za baryłkę, a złoto umocniło się o 0,5 proc., do 3 326 dolarów za uncję. Wzrosty te są częściowo wynikiem spadku rentowności obligacji i osłabienia dolara, co wspiera popyt na aktywa alternatywne.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.