Oanda TMS Starter 10 IV

Flesz   •   10-04-2025 08:08
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy “rajd ulgi”. Amerykańskie akcje zanotowały najlepszy jednodniowy wynik od czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego z 2008 roku. Wzrost nastąpił po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa 90-dniowego zawieszenia podwyższonych ceł wzajemnych, które weszły w życie po północy 8 kwietnia 2025 r. i objęły 56 krajów oraz Unię Europejską. Wyjątkiem były Chiny, na które taryfy zostały podniesione do 125 proc., po tym jak wcześniej Chiny zwiększyły je na amerykańskie towary do 84 proc.
Oanda TMS Starter 10 IV
  • Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy “rajd ulgi”. Amerykańskie akcje zanotowały najlepszy jednodniowy wynik od czasów Wielkiego Kryzysu Finansowego z 2008 roku. Wzrost nastąpił po ogłoszeniu przez prezydenta Trumpa 90-dniowego zawieszenia podwyższonych ceł wzajemnych, które weszły w życie po północy 8 kwietnia 2025 r. i objęły 56 krajów oraz Unię Europejską. Wyjątkiem były Chiny, na które taryfy zostały podniesione do 125 proc., po tym jak wcześniej Chiny zwiększyły je na amerykańskie towary do 84 proc.
  • Indeks Sp500 zyskał imponujące 9,5 proc., Dow Jones urósł o 7,9 proc. A Nasdaq Composite aż o 12,2 proc. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA “przebiła” poziom 4 proc., zamykając dzień na poziomie 3,91 proc.. Dolar amerykański po decyzji Białego Domu zyskał na wartości.
  • "Indeks strachu" VIX spadł do poziomu 33,6. 
  • Donald Trump przez media społecznościowe ogłosił 90-dniową pauzę i znacznie obniżoną wzajemną taryfę w tym okresie (do 10 proc.) ze skutkiem natychmiastowym. Dodał, że rozważa wyjątki taryfowe dla niektórych firm amerykańskich.
  • Według Białego Domu, wszystkie kraje będą nadal objęte 10 proc. Stawką.  Cła na stal, aluminium i samochody pozostają bez zmian. Taryfy 10 proc. lub 25 proc. na towary z Kanady i Meksyku również pozostają na dotychczasowym poziomie, z wyjątkiem towarów objętych umową handlową NAFTA. Import z UE zostanie objęty stawką 10 proc., mimo że UE ogłosiła środki odwetowe (które nie zostały jeszcze wdrożone).
  • Scott Bessent stwierdził, że Trump „stworzył sobie maksymalną siłę negocjacyjną” w rozmowach z innymi krajami. „Wymagało to wielkiej odwagi, aby wytrwać aż do teraz. To była jego strategia od samego początku” – powiedział.
  • Zapowiedział także  rozmowy z przedstawicielami Wietnamu, Japonii, Indii i Korei Południowej w najbliższych dniach.
  • Inwestorzy ograniczyli oczekiwania co do cięć stóp procentowych przez Fed.
  • Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych obecnie wyceniają obniżkę o 20 pb do czerwca i łączną redukcję o 77 pb do końca roku, wobec 100 pb w ostatni piątek.
  • Z ostatniego protokołu z posiedzenie FOMC wynika, żę Fed może utrzymać stopy proc. Na restrykcyjnym poziomie pod warunkiem, że gospodarka będzie wciąż silna a inflacja podwyższona. Zanim zobaczymy obniżki, decydenci chcą zobaczyć dalszy postęp w redukcji dynamiki wzrostu cen. Zwrócono uwagę, że z powodu możliwych wahań w rezerwach bankowych związanych z limitem zadłużenia, można będzie rozważyć wstrzymanie lub spowolnienie redukcji bilansu Fed (obecnie wygasza on miesięcznie 25 mld USD w obligacjach skarbowych i 35 mld USD w MBS).
  • W Europie w środę Dax stracił 3 proc. a Eurostoxx 50 3,2 proc. (jeszcze przed ogłoszeniem pauzy przez Trumpa). Dziś możemy zobaczyć odreagowanie na “parkietach” Starego Kontynentu. 
  • Kurs EUR/USD w ciągu dnia zyskiwał i wyznaczył dzienne maksima blisko 1,11. W drugiej części dnia notowania obniżyły się zbliżając się do 1,09. Złoty umocnił się głównie do euro. Para EUR/PLN spadła w stronę 4,23 a USD/PLN. Notowania USD/PLN lekko znizżkowały w kierunku 3,86. 
  • Ropa brent zyskała 4,2 proc. osiągając poziom 65,5 USD. Złoto urosło o 3,3 proc. (3083 USD/oz)
  • Dziś poznamy dane na temat inflacji w USA. Prognoza wskazuje dynamikę rok do roku na poziomie 2,5 proc. oraz 3 proc. (bazowa). Oczekiwania wskazują na jej spadek. Dodatkowo otrzymamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.