OANDA TMS Starter 04 VII

Flesz   •   04-07-2025 07:42
W czwartek na rynkach finansowych dominował sentyment „risk-on”, napędzany lepszymi od oczekiwań danymi z amerykańskiego rynku pracy. Czerwcowy raport NFP (non-farm payrolls) wykazał wzrost zatrudnienia o 147 tys. miejsc pracy wobec prognozowanych 106 tys., a stopa bezrobocia spadła nieznacznie do 4,1 proc. (konsensus: 4,3 proc.). Choć większość wzrostu pochodziła z sektora publicznego, a liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym obniżyła się niemal o połowę (74 tys. wobec 141 tys. miesiąc wcześniej), dane wciąż potwierdzają odporność amerykańskiego rynku pracy. Pomimo oczekiwanego stopniowego spowolnienia zatrudnienia w nadchodzących miesiącach, raport nie wskazuje na ryzyko gwałtownego osłabienia gospodarczego czy zbliżającej się recesji.
OANDA TMS Starter 04 VII
  • W odpowiedzi na dane, rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły na całej krzywej dochodowości, a rynek znacząco ograniczył oczekiwania na cięcia stóp procentowych przez Rezerwę Federalną w lipcu i do końca roku. Dolar amerykański umocnił się w ślad za wyższymi rentownościami i zmianą narracji dotyczącą polityki monetarnej. Indeks dolara (DXY) wzrósł o 0,4 proc. do poziomu 97,18, kurs EUR/USD spadł o 40 pipsów do 1,1760, a USD-JPY wzrósł o 130 pipsów do poziomu nieco poniżej 145,00. Kurs AUD-USD spadł lekko o 10 pipsów do 0,6570.
     
  • Dodatkowym impulsem rynkowym było uchwalenie przez Izbę Reprezentantów pakietu fiskalnego o wartości 3,4 bln dolarów stosunkiem głosów 218 do 214. Ustawę ma jeszcze dziś podpisać prezydent Donald Trump. Za ustawą głosowała niemal cała Partia Republikańska — jedynie dwóch posłów zagłosowało przeciwko. Nowe prawo przedłuża cięcia podatkowe z 2017 roku, które miały wygasnąć z końcem 2025 roku, ogranicza wydatki na programy socjalne oraz wycofuje większość ulg podatkowych wprowadzonych przez administrację Bidena na rzecz transformacji energetycznej. Zlikwidowana zostanie między innymi ulga podatkowa o wartości 7,5 tys. dolarów na zakup pojazdów elektrycznych — zniknie ona po 30 września. Ustawa przewiduje także zwiększenie nakładów na kontrolę nielegalnej imigracji i na cele wojskowe. Jednocześnie zwiększono ustawowy limit zadłużenia publicznego o 5 bln dolarów, co znacząco oddala ryzyko niewypłacalności, które Departament Skarbu przewidywał już na połowę sierpnia w przypadku braku działań legislacyjnych. Niezależne Biuro Budżetowe Kongresu (CBO) szacuje, że ustawa zwiększy dług publiczny o 3,4 bln dolarów w ciągu kolejnych dziesięciu lat. W pierwszym kwartale 2025 roku dług publiczny w rękach inwestorów wyniósł 28,9 bln dolarów, co odpowiadało 96,6 proc. PKB.
     
  • Z kolei prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Atlancie, Raphael Bostic, ostrzegł, że skutki inflacyjne wynikające z ceł mogą być rozłożone w czasie, a nie jednorazowe. Zaapelował o ostrożność w zbyt szybkim luzowaniu polityki pieniężnej, argumentując, że jeśli inflacja zakorzeni się w oczekiwaniach konsumentów, może dojść do destabilizacji kotwic inflacyjnych. Zdaniem Bostica, Komitet powinien poczekać na większą jasność sytuacji, zanim podejmie decyzję o zmianie stóp, którą w razie błędu musiałby szybko odwrócić.
     
  • Wyceny kontraktów terminowych Fed funds pokazały wyraźne ograniczenie oczekiwań na cięcia stóp. Na lipiec rynek wycenia obecnie jedynie 1 punkt bazowy cięcia wobec 5 punktów w poprzedni piątek. Do września rynek oczekuje łącznie 18 punktów bazowych obniżki, do października 33 punkty, a do końca roku 51 punktów bazowych. Tydzień wcześniej było to aż 64 punkty.
     
  • Na rynku akcji panował optymizm. Indeks Dow Jones wzrósł o 0,8 proc., S&P 500 również o 0,8 proc., a Nasdaq Composite o 1,0 proc. W Europie indeks Eurostoxx 50 wzrósł o 0,5 proc. a niemiecki Dax zyskał 0,6 proc. 
     
  • W segmencie obligacji rentowność amerykańskich 2-latek wzrosła o 9,5 punktu bazowego do 3,88 proc., a 10-latek o 7 punktów bazowych do 4,35 proc. Rentowność niemieckich 10-latek spadła o 5 punktów bazowych do 2,62 proc., a rentowność brytyjskich 10-latek obniżyła się o 7 punktów bazowych do 4,54 proc., częściowo odwracając wcześniejszy gwałtowny wzrost o 16 punktów bazowych. Minister finansów Wielkiej Brytanii potwierdził przywiązanie rządu do dyscypliny fiskalnej.
     
  • Na rynku surowców ropa Brent spadła o 0,5 proc. do poziomu 68,80 dolarów za baryłkę, a złoto potaniało o 0,9 proc. do 3 326 dolarów za uncję.
     
  • Wśród danych makroekonomicznych z USA odnotowano: wzrost zatrudnienia w czerwcu o 147 tys. miejsc pracy (przy prognozie 106 tys.) orazrewizję danych za maj w górę do 144 tys. z wcześniej raportowanych 139 tys. Średnia krocząca z trzech miesięcy wzrosła do 150 tys. wobec 141 tys. wcześniej. Stopa bezrobocia obniżyła się do 4,1 proc. wobec 4,2 proc. miesiąc wcześniej. Średnie godzinowe wynagrodzenie wzrosło o 3,7 proc. rok do roku, czyli nieznacznie poniżej konsensusu rynkowego (3,8 proc.). Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 28 czerwca spadła nieznacznie do 233 tys. wobec oczekiwanych 241 tys. oraz 237 tys. tydzień wcześniej.
     
  • Majowy deficyt handlowy wzrósł do 71,5 mld dolarów (prognoza: 71 mld) wobec 60,3 mld w kwietniu. Indeks ISM dla usług wzrósł w czerwcu do 50,8 pkt wobec 49,9 pkt w maju (konsensus: 50,5). Komponent cen spadł lekko do 67,5 pkt (z 68,7), nowe zamówienia wzrosły do 51,3 pkt (z 46,4), natomiast komponent zatrudnienia spadł do 47,2 pkt (z 50,7). Zamówienia w przemyśle w maju wzrosły o 8,2 proc. miesiąc do miesiąca, zgodnie z prognozami, wobec spadku o 3,9 proc. w kwietniu. Finalne dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku za maj potwierdziły wcześniejsze szacunki: wzrost o 16,4 proc. miesiąc do miesiąca, a po wyłączeniu sektora transportowego o 0,5 proc.
     
  • Przewodniczący RPP Adam Glapiński na wczorajszej konferencji zapowiedział, że możliwa jest kolejna obniżka stóp we wrześniu, ale nie potwierdził rozpoczęcia cyklu. O kolejnej redukcji będą decydować dane makro. Każda decyzja będzie podejmowana indywidualnie, w oparciu o aktualne informacje z gospodarki. Glapiński podkreślił, że w przypadku dostosowania poziomu stóp, między kolejnymi ruchami Rada będzie robić przynajmniej miesięczną przerwę. W scenariuszu trwałego utrzymania inflacji w celu NBP, stopa referencyjna mogłaby docelowo spaść nawet do poziomu 3 procent. 
     
  • Złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,24 a USD/PLN znajduje się obecnie przy 3,60. W środę złoty stracił po decyzji o cięciu stóp procentowych. 
     
  • Ze względu na Święto Niepodległości (4 lipca), dziś nie są publikowane żadne dane makroekonomiczne z USA.
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.