OANDA TMS Starter 04 VI

Główne amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień wzrostami: Nasdaq Composite zyskał 0,8 proc., SP 500 wzrósł o 0,6 proc., a Dow Jones Industrial Average o 0,5 proc.. W Europie Dax zyskał 0,7 proc. Na GPW kolejny dzień z rzędu (po wyborach) nastąpiły spadki. WIG stracił 0,93 proc.
Rentowności amerykańskich obligacji skarbowych również wzrosły: rentowność 2-letnich papierów o 1,5 punktu bazowego do 3,95 proc., a 10-letnich o 1 punkt bazowy do 4,45 proc. Dolar amerykański umocnił się – indeks USD wzrósł o 0,6 proc. do poziomu 99,25, a kurs EUR/USD spadł o 70 pipsów do 1,1370.
Zaskoczeniem okazały się dane z kwietniowego raportu JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey). Liczba ofert pracy wzrosła do 7,39 mln (konsensus rynkowy: 7,1 mln), a dane za marzec zrewidowano w górę – z 7,19 mln do 7,2 mln. Jednocześnie wskaźnik dobrowolnych rezygnacji z pracy spadł z 2,1 proc. do 2,0 proc., a wskaźnik zwolnień wzrósł z 1% do 1,1%. Stosunek liczby ofert pracy do liczby bezrobotnych pozostał na poziomie 1,0 – najniższym od września i poniżej średniej sprzed pandemii (1,2).
Inne dane makro z USA zaskoczyły negatywnie: zamówienia w przemyśle spadły w kwietniu o 3,7 proc. m/m (konsensus: -3,2 proc.), a dane za marzec skorygowano w dół (z 4,3 proc. do 3,4 proc.). Ostateczne dane o zamówieniach na dobra trwałe za kwiecień wskazały na spadek o 6,3 proc. m/m (bez zmian względem szacunku wstępnego). Po wyłączeniu sektora transportowego odczyt również pozostał bez zmian – wzrost o 0,2 proc. m/m.
Zgodnie z opublikowanymi 3 czerwca danymi Eurostatu, roczna inflacja HICP w strefie euro w maju spadła do 1,9 proc., nieco poniżej oczekiwań rynkowych wynoszących 2,0 proc. Dla porównania, w kwietniu inflacja wyniosła jeszcze 2,2 proc., co oznacza dalsze wyraźne wyhamowanie dynamiki cen konsumpcyjnych.
Wypowiedzi przedstawicieli Fed były zróżnicowane, ale ogólnie wyważone. Gubernator Fed Lisa Cook podkreśliła, że nowe taryfy handlowe mogą podbijać inflację i jednocześnie osłabiać rynek pracy. Zwróciła uwagę, że jako członek FOMC będzie dążyć do zachowania równowagi między celami inflacyjnymi a zatrudnieniem, zaznaczając, że stabilność cen jest warunkiem trwałego wzrostu rynku pracy.
Z kolei prezes oddziału Fed w Atlancie, Raphael Bostic, ocenił, że solidna kondycja gospodarki daje Fedowi czas na ocenę wpływu ceł na inflację i wzrost. Podkreślił, że pozostaje otwarty na możliwość jednej obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku.
Rynek kontraktów terminowych Fed Funds Futures nie wycenia obecnie żadnej zmiany stóp w czerwcu. Wycena wskazuje natomiast na cięcie stóp o 21 pb do września i łącznie 50 pb do końca 2025 r.
OECD po raz drugi w tym roku obniżyła prognozy wzrostu gospodarczego. Obecnie zakłada, że będzie on na poziomie 2,9 proc. w 2025 r. (wcześniej 3,3 proc.) oraz spowolnienie wzrostu USA do 1,6 proc. (z 2,8 proc. w 2024 r.). Organizacja ostrzegła, że połączenie wyższych barier handlowych oraz rosnącej niepewności osłabia zaufanie firm i ogranicza inwestycje. Jednocześnie protekcjonizm może zwiększać presję inflacyjną.
W Korei Południowej wybory prezydenckie wygrał kandydat opozycyjnej Partii Demokratycznej – Lee Jae-myung. Wybory kończą okres sześciomiesięcznego chaosu politycznego po impeachmentcie byłego prezydenta Yoon Suk-yeola. Lee będzie musiał zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami, w tym próbą zjednoczenia społeczeństwa oraz negocjacjami handlowymi z USA, które zaproponowały wprowadzenie 25-procentowej taryfy celnej na import z Korei.
Na rynku walutowym dolar amerykański zyskał na szerokim froncie: kurs USD/JPY wzrósł o 130 pipsów do 144,00, a AUD/USD spadł o 30 pipsów do 0,6460. Umocnienie USD było wsparte zarówno danymi z rynku pracy, jak i przewidywaniami dotyczącymi stabilnej polityki Fed. Złoty stracił na wartości. Kurs EUR/PLN urósł do 4,28 a USD/PLN powyżej 3,76.
Na rynkach surowców ropa Brent podrożała o 1,6 proc. do 65,63 USD za baryłkę – co może być efektem poprawy nastrojów na rynkach i spodziewanego wzrostu popytu. Złoto natomiast straciło 0,8 proc., spadając do poziomu 3 353 USD.
W środę poznamy kolejne istotne dane z USA, w tym raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym, indeks ISM dla sektora usług oraz Beżową Księgę Fed – przegląd bieżącej sytuacji gospodarczej w regionach Fedu. Dane te będą kluczowe dla oceny, czy amerykańska gospodarka rzeczywiście zachowuje odporność na wzrost protekcjonizmu i rosnącą inflację. Wyniki piątkowego raportu NFP mogą zadecydować o kierunku polityki monetarnej w drugiej połowie roku.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne