Oanda TMS Starter 04 IV

Flesz   •   04-04-2025 07:53
Wczoraj światowe rynki akcji gwałtownie spadły, a rentowności obligacji obniżyły się. Głównym tematem ostatniej nocy była globalna wyprzedaż, wywołana ogłoszeniem przez prezydenta Donalda Trumpa wzajemnych ceł. Indeks SP500 odnotował największy jednodniowy spadek (4,8 proc.) od 2020 roku i ponownie znalazł się w strefie korekty – spadł już o 12 proc. względem szczytu z lutego. Indeks Dow Jones stracił niemal 1700 punktów (4 proc.), a Nasdaq Composite spadł o ponad 1000 punktów (6 proc.)
Oanda TMS Starter 04 IV

Skala taryf celnych Trumpa zaskoczyła inwestorów. Ekonomiści przyjęli bardziej pesymistyczne stanowisko, twierdząc, że działania prezydenta prawdopodobnie doprowadzą w krótkim okresie do wzrostu cen w USA oraz spowolnienia gospodarczego, a być może nawet recesji. Perspektywa odwetu ze strony partnerów handlowych zwiększyła obawy przed pełnowymiarową wojną handlową i poważnym ciosem dla globalnego wzrostu. Rentowności obligacji skarbowych USA spadły, ponieważ inwestorzy zaczęli wyceniać kolejne obniżki stóp procentowych przez Fed – rentowność 10-letnich obligacji zbliżyła się do poziomu 4 proc.. Dolar amerykański i ceny złota takżę straciły, a notowania ropy załamały się w ramach ogólnej wyprzedaży surowców.

Rynki z niecierpliwością wyczekują dzisiejszego raportu z rynku pracy (NFP) oraz przemówienia przewodniczącego Fed Jerome’a Powella. Inwestorzy są coraz bardziej zaniepokojeni perspektywami amerykańskiej gospodarki.

Członkini zarządu Fed Lisa Cook powiedziała wczoraj, że Rezerwa Federalna może sobie pozwolić na czas na ocenę silnie niestabilnego otoczenia przed podjęciem kolejnych decyzji o stopach procentowych, w związku z ryzykiem nasilenia inflacji przez nowe taryfy celne. Zaznaczyła, że wobec rosnącej niepewności i ryzyk dotyczących obu celów mandatu Fed, uważa za stosowne utrzymanie obecnego poziomu stóp procentowych przy jednoczesnym uważnym monitorowaniu sytuacji, która może zmienić prognozy banku centralnego. Dodała także, że postęp w walce z inflacją w krótkim okresie ulegnie zatrzymaniu, częściowo z powodu ceł i innych zmian politycznych, a obecnie większą wagę przykłada do scenariuszy, w których ryzyka są przesunięte w górę dla inflacji i w dół dla wzrostu. Jej zdaniem taka kombinacja wyższej dynamiki wzrostu cen i słabszego wzrostu może stanowić poważne wyzwanie dla polityki pieniężnej.

Z kolei wiceprzewodniczący Fed Philip Jefferson podkreślił, że obecny poziom stóp procentowych pozostaje odpowiedni, by radzić sobie z konkurującymi ryzykami, mimo dużej niepewności co do przyszłości gospodarczej, związanej z istotnymi zmianami w polityce handlowej, imigracyjnej i regulacyjnej USA. Powiedział, że jego zdaniem nie ma potrzeby spieszyć się z kolejnymi zmianami stóp.

Kontrakty terminowe Fed Funds Futures wyceniają obecnie obniżkę o 27 punktów bazowych do czerwca, 47 punktów do lipca oraz łącznie 97 punktów bazowych do końca 2025 roku – to więcej niż 76 punktów bazowych wycenianych na początku kwietnia, jeszcze przed ogłoszeniem Trumpa.

Indeks Dow Jones, SP500 i Nasdaq Composite spadły odpowiednio o 4 proc., 4,8 proc. i 6 proc.. Eurostoxx 50 zniżkował o 3,6 proc. a Dax o 3 proc.. Indeks dolara amerykańskiego stracił 1,7% i obniżył się do poziomu 102,07, a notowania EUR/USD wzrosły o 200 pipsów osiągając pułap 1,1110.

Rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o 18 punktów bazowych do 3,68 proc., a 10-letnich o 10 punktów do 4,03 proc.. W Niemczech  10-letnie “papiery” skarbowe obniżyły się o 7 punktów bazowych do 2,65 proc.

Ceny ropy Brent spadły aż o 6,4 proc. do poziomu 70,14 USD za baryłkę, a złoto  obniżyło się o 0,6 proc. do 3 115 USD za uncję (dzienne minima zostały wyznaczone w okolicy 3060 USD).

Z opublikowanych wczoraj danych z USA dowiedzieliśmy się, że indeks ISM dla usług za marzec spadł do 50,8 pkt. (prognoza: 52,9) z wcześniejszego poziomu 53,5. Nowe zamówienia obniżyły się do 50,4 z 52,2, zatrudnienie do 46,2 z 53,9, a ceny płacone do 60,9 z 62,6. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za tydzień kończący się 29 marca wyniosły 219 tys., mniej niż prognozowane 225 tys. i tyle samo co tydzień wcześniej.

Dziś poznamy dane z rynku pracy – konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 140 tys. wobec 151 tys. w poprzednim miesiącu, a stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 4,1 proc.

Na rynku walutowym kurs USD/JPY spadł o 320 pipsów do 146,10, natomiast AUD/USD wzrósł o 30 pipsów do 0,6330. Złoty stracił w relacji do euro. Para EUR/PLN urosła do 4,23. Złoty był silniejszy względem dolara, ale początkowa aprecjacja została w dużej mierze zredukowana. Notowania USD/PLN po zniżce do 3,77 urosły powyżej 3,8250. 

Podczas wczorajszej konferencji NBP, prezes Adam Glapiński przekazał, że bank centralny oczekuje niższej inflacji i prognozuje jej dalsze spadki. W głównej mierze zmiana ta wynika z aktualizacji koszyka GUS. Wciąż jednak zakłada możliwy jej wzrost w IV kwartale w związku z odmrożeniem cen energii. Z jego deklaracji wynika, że NBP bazuje na twardych danych a nie na deklaracjach polityków, którzy twierdzą o możliwym przedłużeniu “mrożenia” stawek.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.