OANDA TMS Starter 01 VII

Flesz   •   01-07-2025 07:14
Na amerykańskich rynkach finansowych ponownie zapanował optymizm, czego wyrazem były rekordowe zamknięcia indeksów SP 500 oraz Nasdaq Composite. Główne benchmarki giełdowe zyskały na fali pozytywnego sentymentu inwestorów związanego z postępami w rozmowach handlowych USA z kluczowymi partnerami – Unią Europejską, Japonią i Indiami. Wskaźnik zmienności VIX utrzymał się na stosunkowo niskim poziomie 16,7 proc., znacznie poniżej szczytu 52,3 proc. zanotowanego w kwietniu. Indeks S&P 500 odbił się o 10,6 proc. w II kwartale po wcześniejszym spadku o 4,6 proc. w I kwartale, co oznacza najlepszy kwartalny wynik od III kwartału 2023 roku. Od początku roku SP 500 zyskał już 5,5 proc.
OANDA TMS Starter 01 VII

Rentowności obligacji amerykańskich spadły wzdłuż całej krzywej dochodowości. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych USA obniżyła się w II kwartale o 16 pb, po wcześniejszym spadku o 36 pb w Q1, co daje łączny spadek o 52 pb od początku roku. W przypadku 10-letnich obligacji w II kwartale odnotowano niewielki wzrost o 2 pb, jednak w całym półroczu rentowność spadła o 34 pb. Równocześnie dolar amerykański pozostawał słaby – indeks USD stracił w Q2  7 proc., co stanowi najgorszy wynik kwartalny od IV kwartału 2022 roku, po wcześniejszym spadku o 3,9 proc. w Q1 i łącznym osłabieniu o 10,7 proc. w ujęciu YTD (od początku roku). 
Z doniesień medialnych wynika, że Unia Europejska jest gotowa zawrzeć porozumienie handlowe z USA, w ramach którego zaakceptowałaby 10-procentowe uniwersalne cło na eksport do Stanów Zjednoczonych. W zamian domaga się jednak niższych stawek celnych w wybranych sektorach, takich jak farmaceutyki, alkohole, półprzewodniki i samoloty cywilne. UE zabiega również o obniżenie 25-procentowego cła na samochody i części (obowiązującego od 3 maja) oraz 50-procentowego cła na stal i aluminium (od 4 czerwca).
Dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej Białego Domu, Kevin Hassett, zapowiedział, że nowe porozumienia handlowe z kilkoma państwami zostaną ogłoszone po Święcie Niepodległości (4 lipca). Administracja koncentruje się obecnie na uchwaleniu szerokiego pakietu fiskalnego w Kongresie przed tym terminem. Sekretarz handlu USA, Howard Lutnick, oświadczył w ubiegłym tygodniu, że USA planują zawrzeć umowy handlowe z dziesięcioma głównymi partnerami w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Do zakończenia 90-dniowego zawieszenia ceł, które kończy się 9 lipca, pozostało jedynie dziewięć dni. W tym czasie mogą zostać ogłoszone nowe ramy współpracy z kluczowymi partnerami. W przypadku mniejszych krajów stawki celne mogą powrócić do poziomu z 2 kwietnia lub zostać przedłużone na poziomie 10 proc. Sekretarz Skarbu USA, Scott Bessent, zapowiedział w piątek, że cła mogą zostać utrzymane na poziomie 10 proc., jeśli partnerzy handlowi będą „negocjować w dobrej wierze”.

Indeksy Dow Jones, SP 500 i Nasdaq Composite wzrosły odpowiednio o 0,6 proc., 0,5 proc. i 0,5 proc., natomiast europejski indeks Eurostoxx 50 spadł o 0,4 proc. a niemiecki Dax stracił 0,5 proc. Indeks dolara amerykańskiego osłabił się o 0,5 proc., schodząc do poziomu 96,88, a kurs EUR/USD wzrósł o 70 pipsów do 1,1790 (dziś rano osiągnał poziom 1,18). 

Na rynku długu rentowność 2-letnich obligacji USA spadła o 3 pb do 3,72 proc., a 10-letnich o niemal 5 pb do 4,23 proc. 
Na rynku surowców ropa Brent straciła 0,2 proc., osiągając 67,61 USD za baryłkę, natomiast złoto wzrosło o 0,9 proc., do poziomu 3 303 USD za uncję.

Z danych makroekonomicznych opublikowano indeks aktywności przemysłowej Dallas Fed za czerwiec, który wyniósł -12,7 wobec poprzedniego odczytu -15,3.
Dziś inwestorzy czekają na publikację wskaźnika ISM dla przemysłu USA, danych o wydatkach na budownictwo oraz raportu JOLTS dotyczącego liczby wakatów i rotacji na rynku pracy.

Wstępne dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech za czerwiec 2025 opublikowane przez urząd statystyczny Destatis pokazują roczny wzrost na poziomie 2,0 proc., podczas gdy konsensus rynkowy zakładał wzrost o 2,2 proc. r/r. W poprzednim miesiącu wskaźnik wyniósł +2,1 proc. r/r, co oznacza lekkie spowolnienie dynamiki cen.

Wstępny szacunek Głównego Urzędu Statystycznego wskazuje, że inflacja konsumencka (CPI) w Polsce w czerwcu 2025 roku wyniosła 4,1 proc. rok do roku oraz 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Wynik ten nieznacznie przewyższa oczekiwania, które wynosiły  4,0 proc. r/r i 0,1 proc. m/m.

Na rynku walutowym kurs USD/JPY spadł o 60 pipsów do poziomu 144,00, a AUD/USD wzrósł o 50 pipsów do 0,6580. Głowna para walutowa urosła ponownie i dziś nad ranem osiągnęła poziom 1,18. 
Złoty stracił względem współnej waluty. Kurs EUR/PLN wyznaczył dzienne maksima przy 4,2475. Przedłużająca się słabość dolara spowodowała natomiast, że USD/PLN spadł dziś rano poniżej 3,60 i aktualnie notowania znajdują się w tych okolicach. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.