Fed utrzymuje stopy bez zmian i studzi oczekiwania na szybkie cięcia

Poranne   •   08-05-2025 08:58
Zgodnie z oczekiwaniami rynku, Rezerwa Federalna pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Zakres docelowy dla stopy funduszy federalnych nadal wynosi 4,25–4,50 proc., co oznacza trzecią z rzędu pauzę po serii obniżek o łącznie 100 punktów bazowych w drugiej połowie 2024 roku. Decyzja została podjęta jednogłośnie i nie zawierała zaskoczeń, jednak komentarze prezesa Fed, Jerome’a Powella, istotnie wpłynęły na percepcję dalszej ścieżki polityki pieniężnej. Wczoraj dolar zyskał na wartości. Dziś kurs EUR/USD kontynuuje spadek w stronę 1,1275.
Fed utrzymuje stopy bez zmian i studzi oczekiwania na szybkie cięcia

W oficjalnym komunikacie Fed podkreślił, że pomimo ostatnich wahań w handlu zagranicznym, gospodarka USA rozwija się w „solidnym tempie”. To oznacza, że bank centralny przypisuje zarejestrowany w ubiegłym tygodniu spadek PKB w I kwartale czynnikom przejściowym, a nie pogorszeniu fundamentów gospodarczych. Jednocześnie Fed zasygnalizował, że poziom niepewności w zakresie dalszego kierunku rozwoju gospodarczego wzrósł. Zarówno ryzyko wyższej inflacji, jak i rosnącego bezrobocia (czyli dwa kluczowe filary mandatu Fed) zwiększyło się, co czyni decyzje polityki pieniężnej wyjątkowo złożonymi.

Podczas konferencji prasowej Jerome Powell potwierdził, że bank centralny nie spieszy się z obniżkami stóp procentowych. Wskazał, że koszty przyjęcia postawy wyczekującej są obecnie niskie, a gospodarka pozostaje wystarczająco silna, by dać Fed przestrzeń do zbierania dalszych danych przed podjęciem decyzji. Co istotne, Powell odniósł się również do politycznych zmian – zwłaszcza dotyczących ceł – które wprowadza administracja USA. Ponieważ nieznane są jeszcze ich pełne skutki dla inflacji i PKB, instytucja nie może jednoznacznie określić, która część jego mandatu – pełne zatrudnienie czy stabilność cen – jest obecnie bardziej zagrożona.

Powell był wyraźnie sceptyczny wobec pomysłu prewencyjnych cięć stóp. Przypomniał sytuację z 2019 roku, kiedy inflacja pozostawała poniżej celu, a gospodarka wyhamowywała – wówczas takie działania były uzasadnione. Obecna sytuacja jednak znacząco się różni, co sprawia, że Fed musi zachować ostrożność. W hipotetycznym scenariuszu jednoczesnego wzrostu inflacji i bezrobocia, reakcja musiałaby być precyzyjna i dostosowana do tego, która z odchyleń od celu jest większa oraz jak szybko możliwy byłby powrót do równowagi. Byłby to bardzo trudny moment decyzyjny – a Fed nie był w takiej sytuacji od dawna.

Pomimo zapewnień o gotowości do szybkich działań w razie potrzeby, obecna narracja Fed jest zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, że pierwsza obniżka stóp procentowych nastąpi dopiero we wrześniu. To scenariusz, który zyskuje na wiarygodności wraz z każdym kolejnym komunikatem i konferencją prasową.

Obecna postawa Fed prawdopodbnie nie spotka się z entuzjazmem prezydenta Donalda Trumpa, który od dłuższego czasu wywiera presję na obniżkę stóp. Powell natomiast zdecydowanie uciął wszelkie pytania dotyczące swojej relacji z Białym Domem, co tylko podkreśla determinację Fed w zachowaniu niezależności i koncentracji na danych, a nie na bieżącej retoryce politycznej.
 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.