Tygodniowe
Autor: autor: Błażej Kiermasz

EUR/USD poniżej 1,30

Wykres indeksu dolarowego i CESIUSD Źródło: Bloomberg

Dolar w tym tygodniu zyskał wobec wszystkich pozostałych walut z grona G-10, z wyjątkiem Australijczyka. To właśnie dolar australijski był najsilniejszy w ostatnich 5 dniach.. Jest to pokłosie interpretowanych przez rynek, jako dość jastrzębich słów prezesa RBA Glenna Stevensa, a także dobre odczytu PKB za II kwartał. Wzrost gospodarczy wyniósł 3,1 proc. w ujęciu rocznym wobec konsensusu na poziomie 3,0 proc. r/r. Na przeciwległym biegunie znalazł się brytyjski funt, który stracił w tym tygodniu wobec dolara niemal 2 proc. Jest to z kolei wynik słabego odczytu PMI dla przemysłu w Wielkiej Brytanii, który wyniósł 52,5 pkt., podczas gdy oczekiwania kształtowały się na poziomie 55,1 pkt. Rośnie także zagrożenie odłączenia się Szkocji od Zjednoczonego Królestwa, co także bardzo negatywnie wpływa na funta.

USA: dobre dane windują dolara

W ostatnich tygodniach indeks dolarowy oraz CESIUSD (indeks obrazujący odchylenie danych makroekonomicznych dotyczących dolara od konsensusu) silnie zyskują. Zwyżki pierwszego z nich rozpoczęły się już na początku lipca, podczas gdy drugi zaczął zyskiwał dopiero pod koniec tego miesiąca. W tym tygodniu na rynek napływały liczne dobre dane. Na rekordowych poziomach znalazły się indeksy ISM dla przemysłu i usług. Dane z rynku pracy nie były już tak dobre. Najpierw poznaliśmy nieco słabszy od konsensus odczyt ADP, a następnie dość mocno negatywnie zaskakujące payrolle. W sierpniu w sektorze pozarolniczym USA przybyło 142 tys. nowych miejsc pracy, podał Departament Pracy w komunikacie. To o 88 tys. mniej, niż oczekiwał rynek. Rewizji uległ przyrost zatrudnienia za lipiec – do 212 tys. z 209 tys. Zgodnie z oczekiwaniami okazał się odczyt stopy bezrobocia (6,1 proc.) i dynamika płacy godzinowej (0,2 proc. m/m). Raport ADP za sierpień wskazał, że w sierpniu zatrudnienie w sektorze prywatnym USA wzrosło o 204 tys. osób. Odczyt jest poniżej oczekiwań, które kształtowały się na poziomie 220 tys.

Strefa euro: nieoczekiwane cięcie stóp

Europejski Bank Centralny wbrew oczekiwaniom obciął stopy procentowe o 10 pb. Stopa referencyjna wynosi 0,05 proc., a depozytowa -0,2 proc.  Wrześniowe posiedzenie Rady Prezesów ECB nie dość, że przyniosło nieoczekiwaną przez większość obserwatorów (także i nas) obniżkę stóp procentowych, to jeszcze usłyszeliśmy, że bank rozpocznie skup instrumentów opartych o szeroki wachlarz pożyczek prywatnego sektora niefinansowego (ABS). Równocześnie ruszy program skupu listów zastawnych wystawionych w strefie euro. Oba programy maja na celu zwiększenie płynności na europejskim rynku finansowych i otworzenie drogi dla nowej akcji kredytowej. W wyniku zapowiedzi skupu papierów wartościowych z rynku, silnie na wartości zyskiwać zaczęły obligacje krajów PIGS. Rentowności 10-letnich obligacji Portugalii w zaledwie 2 dni zniżkowały o niemal 20 pb.

Polska: stopy (na razie) bez zmian

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz konsensusem rynkowym Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Stawka referencyjna wynosi nadal 2,5 proc. Konferencja prasowa po posiedzeniu RPP obfitowała jednak w wiele sprzecznych informacji. Na początku usłyszeliśmy, że obniżki stóp w kolejnych miesiącach są bardzo prawdopodobne, a Rada nie wyklucza nawet więcej niż jednego ruchu, natomiast pod koniec prezes NBP Marek Belka stwierdził, że w gospodarce nie dzieje się źle, ponieważ PKB rośnie stabilnie, a stopa bezrobocia obniża się. To co wpływa na wzrost prawdopodobieństwa dalszego luzowania polityki pieniężnej to niepewność generowana przez wojnę na Ukrainie. Z jednej strony zmniejsza ona optymizm konsumentów i przedsiębiorców, co przyczynia się do redukcji zarówno konsumpcji i inwestycji a wzrostu oszczędności. Drugim kanałem oddziaływania jest spadek tempa wzrostu w strefie euro, który poprzez handel zagraniczny negatywnie wpływa na sytuację gospodarczą w Polsce. Należy jednak dodać, że w związku z obniżką stóp procentowych w Eurolandzie nieco rośnie prawdopodobieństwo podobnego ruchu w Polsce. Wydaje się jednak, że argument ten sam w sobie nie będzie wystarczający. Stawka WIBOR3M od połowy sierpnia obniżyła się już o 14 punktów bazowych, co z kolei sugeruje, że rynek pieniężny coraz silniej wycenia co najmniej jedną obniżkę.

Pliki do pobrania

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. z siedzibą w Warszawie, Warsaw UNIT, Daszyńskiego 1, 00-843 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/