Kalendarium 12 V - 18 V

Negocjacje z Unią Europejską będą prawdopodobnie znacznie trudniejsze. Stary Kontynent ma istotną nadwyżkę handlową z USA oraz znacznie większą siłę przetargową niż Wielka Brytania, co oznacza, że będzie zdecydowanie mocniej bronić swoich interesów.
Porozumienie z Chinami będzie wydaje się być przy tym wszystki niezwykle skomplikowane. Sekretarz skarbu USA Bessent i przedstawiciel ds. handlu Greer spotkają się w ten weekend w Szwajcarii z wicepremierem Chin. Już sam fakt, że rozmowy muszą odbyć się na neutralnym gruncie, świadczy o napiętej relacji. Poza kwestiami protokolarnymi, istnieją też fundamentalne konflikty interesów między oboma mocarstwami. Czwartkowe porozumienie z Wielką Brytanią niewiele mówi o perspektywach sukcesu w rozmowach z Chinami.
W relacjach handlowych USA–Chiny dominuje ogromna nierównowaga, lista spornych kwestii jest znacznie dłuższa (np. zarzuty o łamanie praw własności intelektualnej), a dodatkowo konflikt jest elementem szerszej walki o globalną dominację. Dlatego nie należy spodziewać się szybkich sukcesów. Nawet znacznie obniżenie zaporowych ceł na import z Chin wciąż oznaczałoby poważne ograniczenie handlu. Co najwyżej można liczyć na poprawę klimatu negocjacyjnego.
Nawet jeśli w nadchodzących miesiącach uda się zawrzeć porozumienia handlowe z wieloma krajami, Donald Trump nie będzie chciał obniżyć ceł poniżej obecnych 10 proc., obowiązujących od początku kwietnia.
Tymczasem średnia efektywna stawka celna w 2024 roku wynosiła zaledwie 2,3 proc.. Dla porównania, 10 proc. było ostatnio notowane tuż po II wojnie światowej. W praktyce wiele sektorów – jak motoryzacja, stal, aluminium czy farmaceutyki – może być obciążonych znacznie wyższymi cłami, a 10 proc. stanie się dolnym progiem. Taka polityka celna mocno uderzy w globalny handel.
Dodatkowym źródłem niepewności jest podejście Trumpa do już zawartych umów, czego przykładem jest jego sposób traktowania porozumienia USMCA (z Kanadą i Meksykiem), które sam wynegocjował w pierwszej kadencji. Jego działania pokazują, że nie czuje się on zobowiązany do długoterminowego przestrzegania własnych umów.
Poniedziałek, 12 maja 2025
- Chiny Nowe kredyty (CNY)
- Chiny Podaż pieniądza M2 (r/r)
- Strefa EuroSpotkanie ministrów finansów strefy euro (Eurogrupa)
- 16:25 USA Wystąpienie publiczne członkini zarządu Fed (Adriana Kugler)
- 20:00 USA Budżet federalny (USD)
Wtorek, 13 maja 2025
- Strefa EuroSpotkanie ministrów finansów UE (ECOFIN)
- 2:30 Australia Indeks zaufania konsumentów
- 3:30 Australia Indeks zaufania biznesu
- 8:00 Wlk. Brytania Wynagrodzenia
- 8:00 Wlk. Brytania Stopa bezrobocia
- 8:00 Wlk. Brytania Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
- 11:00 Niemcy Indeks instytutu ZEW
- 14:30 USA Inflacja konsumencka
- 17:00 Wlk. Brytania Wystąpienie publiczne szefa BoE (Andrew Bailey)
- 22:40 USA Tygodniowa zmiana zapasów paliw wg API
Środa, 14 maja 2025
- 3:30 Australia Indeks wynagrodzeń (k/k)
- 8:00 Niemcy Inflacja konsumencka fin.
- 9:00 Polska Wskaźnik Przyszłej Inflacji wg BIEC
- 10:15 Niemcy Wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku (Joachim Nagel)
- 13:00 USA Wnioski o kredyt hipoteczny
- 14:00 Polska Bilans płatniczy
- 14:30 KanadaPozwolenia na budowę domów (m/m)
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów paliw
- 16:30 Australia Indeks wskaźników wyprzedzających - Conference Board
- 23:40 USA Wystąpienie szefowej Fed z San Francisco (Mary Daly)
Czwartek, 15 maja 2025
- 3:30 Australia Sytuacja na rynku pracy
- 8:00 Wlk. BrytaniaMiesięczny PKB
- 8:00 Wlk. BrytaniaProdukt Krajowy Brutto wst.
- 8:00 Wlk. BrytaniaWyniki produkcji przemysłowej
- 8:00 Wlk. BrytaniaBilans handlu zagranicznego (GPB)
- 8:30 Szwajcaria Inflacja producencka
- 10:00 Polska Produkt Krajowy Brutto wst.
- 10:00 Polska Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych fin.
- 11:00 Strefa EuroProdukt Krajowy Brutto rew.
- 11:00 Strefa EuroProdukcja przemysłowa
- 13:30 Strefa EuroWystąpienie publiczne członka zarządu ECB (Piero Cipollone)
- 14:15 Kanada Rozpoczęte budowy domów
- 14:30 USA Inflacja producencka
- 14:30 USA Wyniki sprzedaży detalicznej
- 14:30 USA Indeks Fed z Filadelfii
- 14:30 USA Indeks NY Empire State
- 14:30 USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
- 14:30 Kanada Sprzedaż hurtowników (m/m)
- 14:30 Kanada Produkcja sprzedana (m/m)
- 14:40 USA Wystąpienie publiczne prezesa Fed (Jerome Powell)
- 15:15 USA Wyniki produkcji przemysłowej
- 16:00 USA Indeks rynku nieruchomości - NAHB
- 16:00 USA Zapasy niesprzedanych towarów (m/m)
- 16:30 USA Tygodniowa zmiana zapasów gazu
Piątek, 16 maja 2025
- USA Wystąpienie szefa Fed z Richmond (Tom Barkin)
- 3:40 USA Wystąpienie szefowej Fed z San Francisco (Mary Daly)
- 8:30 Szwajcaria Produkcja przemysłowa (r/r)
- 11:00 Strefa Euro Handel zagraniczny
- 13:00 Szwajcaria Wystąpienie publiczne szefa SNB (Martin Schlegel)
- 14:00 Polska Wskaźniki inflacji bazowej
- 14:30 USA Ceny importu i eksportu
- 14:30 USA Pozwolenia na budowę domów
- 14:30 USA Rozpoczęte budowy domów
- 16:00 USA Raport Uniwersytetu Michigan wst.
- 19:00 USA Liczba wież wiertniczych dla rynku ropy
- 22:00 USA Napływ kapitałów do USA
Niedziela, 18 maja 2025
- Polska Wybory prezydenckie
- 23:20 USA Wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku (John Williams)
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne