Techniczne rynki z potencjałem 18-22 I

Techniczne   •   15-01-2021 13:00
Ropa naftowa prawdopodobnie kończy dwu i pół miesięczny impuls wzrostowy. Na USD/CHF zaobserwowaliśmy potencjalną formację, która faworyzuje dolara amerykańskiego.
Techniczne rynki z potencjałem 18-22 I
  • Ropa Brent – czas na głębszą korektę?

Rynek ropy naftowej „wspina się” niemalże bez przerwy od wiosennego dołka. Fundamenty sprzyjają surowcowi. Ostatnie dane Departamentu Energi oraz firmy API potwierdziły, że w magazynach w USA ubywa zapasów. Na początku roku kraje OPEC+ zdołały wypracować kompromis. Arabia Saudyjska postanowiła dokonać redukcji własnej produkcję w lutym o 1 mln baryłek. Krajom takim jak Rosja czy Kazachstan pozwolono zwiększyć wydobycie o 75 tys. baryłek. W comiesięcznym raporcie OPEC prognozuje, że popyt na ropę zwiększy się w I kwartale 2021 roku. Przed organizacją stoją jednak poważne wyzwania.

Od technicznej strony cena  ropy zawędrowała stosunkowo wysoko w krótkim czasie. Na interwale tygodniowym widzimy odbicie notowań od horyzontalnego oporu wyznaczone przez minima z sierpnia oraz września 2019 roku. Wszystko wskazuje na to, że świeczka tygodniowa przybierze kształt spadającej gwiazdy, która zwiększa prawdopodobieństwo spadków w okresie najbliższych sesji.

Na wykresie H4 cen układa się w formację RGR (głowy z ramionami). Kurs jest aktualnie na wsparciu. Przełamanie linii szyi będzie oznaczać, że na ropie zapowiada się nieco głębsza korekta, która może spowodować redukcję notowań w okolicę 53 USD – 52,50. W tym obszarze wypada lokalne wsparcie horyzontalne. Nie wykluczam również zatrzymania się przeceny na linii trendu wzrostowego, która biegnie przez dołki z początku listopada oraz stycznia.

Wykres kontraktu CFD na ropę Brent, interwał tygodniowy, źródło: TMS Brokers

 

Wykres kontraktu CFD na ropę Brent, interwał H4, źródło: TMS Brokers

 

  • USD/CHF – czy szykuje się odbicie notowań?

 

Od maja 2019 roku para walutowa sukcesywnie kieruje się na południe. Największą zmienność obserwowaliśmy oczywiście w marcu. Od wiosennego szczytu notowania zdołały obniżyć się o ponad 11 proc. co w przypadku rynku walutowego jest zmianą olbrzymią. Przełom roku jednak pokazuje, że notowania niechętnie wędrują na coraz niższe poziomy. Ukształtowała się formacja odwróconej głowy z ramionami (oRGR), która wskazuje, że przed nami możliwy nieco większy ruch na północ, nawet do poziomu 0,9000 (choć potencjalny zasięg wspomnianej formacji prognozuje ruch do 0,9070). USD/CHF aktualnie jest kwotowany po 0,8863. W długim terminie dolar powinien nadal tracić, jednak w krótszym horyzoncie możemy oczekiwać przejściowej siły dolara.  Kluczowe będzie przełamanie poziomu 0,8915.

 

Wykres USD/CHF, interwał H4, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.