Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Przyszły tydzień: FOMC, Ifo, HICP z Eurolandu, PMI z Chin, RBNZ, NAFTA, PKB z Kanady
Decyzja na koniec posiedzenia FOMC (wt-śr) będzie głównym wydarzeniem tygodnia. Rynek powszechnie oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 pb (do 1,75-2,00 proc.) i przyznaje 75 proc. na kolejny ruch w grudniu. Żywsza dyskusja toczy się wokół tempa podwyżek w 2019 r. Punktem wyjścia jest czerwcowa projekcja z trzema kolejnymi podwyżkami w 2019 r. i jedną w 2020 r. (razem do 3,50 proc.). Podkreślenie przewagi ryzyk za wystromieniem ścieżki lub podniesienie prognozy długoterminowej stopy równowagi (obecnie 2,9 proc.) będzie jastrzębim sygnałem. Na konferencji prasowej ważne będzie stanowisko prezesa Powella w kontekście nacisków ze strony prezydenta Trumpa, wpływu polityki Fed na rynki wschodzące i ocenę wojen handlowych. Spodziewamy się słów zapewnienia o niezależności Fed oraz sygnałów, że FOMC widzi ryzyka zewnętrzne jako niezagrażające przyjętej strategii. Niezjednany w swej jastrzębiości Fed powinien przywrócić zaufanie w USD.
Z fundamentalnego punktu widzenia EUR cały czas czeka na sygnały wzmocnienia aktywności gospodarczej i/lub nasilenia presji inflacyjnej. Niemiecki indeks Ifo (pon) oraz szacunki inflacji HICP (pt) będą ważnym testem sentymentu. W tym pierwszym przypadku oczekiwania są ustawione poniżej odczytów sprzed miesiąca, więc wzrosty będą dużą niespodzianką. Inflacja z kolei ma pozostać na 2 proc. r/r, a większe ryzyko jest po stronie osłabienia. Uważamy, że krótkoterminowo czynniki techniczne (m.in. zmiany pozycjonowania inwestorów na EUR/USD) mogą mieć większe znaczenie dla wyceny EUR.
Odczyt PKB za II kw. jest jedyną istotną publikacją z Wielkiej Brytanii (pt), choć z uwagi na to, że jest to druga rewizja, wrażliwość rynku powinna być ograniczona. Dla GBP liczy się przede wszystkim Brexit i rosnące szanse na uzgodnienie warunków łagodnego Brexitu skłania inwestorów do śmielszego wychodzenia z krótkich pozycji.
Nie spodziewamy się reakcji złotego po danych z Polski, szczególnie że podaż pieniądza (pon) i stopa bezrobocia (wt) zaliczają się do drugo-, jeśli nie trzeciorzędnych publikacji. Złoty w ograniczonym stopniu wykorzystuje poprawę sentymentu na globalnym rynku, ale też trzeba zaznaczyć, że wcześniej nie tracił zbyt mocno, więc nie ma czego odreagowywać. Poziom 4,30 EUR/PLN wydaje nam się poziomem równowagi średnioterminowej.
W Japonii stopa bezrobocia i produkcja przemysłowa (pt) tradycyjnie przejdą bez echa. Intrygującym jest, jak JPY utracił wrażliwość na sygnały wysyłane przez rynek akcji i długu. Pomimo wzrostów Nikkei225 oraz wybicia rentowności obligacji USA na 4-miesięczne szczyty, nie widać zapału do wzrostów USD/JPY. Sądzimy, że rynek walutowy może w końcu nadgonić.
W Nowej Zelandii RBNZ niemal na pewno utrzyma główną stopę procentową bez zmian (śr). Bank centralny pozostaje w trybie obserwowania danych napływających z gospodarki i jak na razie stara się pozostawić sobie wszystkie opcje otwarte. Silny odczyt PKB za II kw. uciął rynkowe spekulacje o możliwej obniżce stóp procentowych w najbliższym czasie, ale jeśli RBNZ podtrzyma ostrożnościowy ton, może to uderzyć w NZD. Kalendarz z Australii jest pusty, co dla AUD oznacza śledzenie generalnego sentymentu, który póki co sprzyja, choć może się to skończyć po jastrzębim wydźwięku FOMC. Ryzykiem dla apetytu na ryzyko może też być rozczarowujący odczyt PMI z przemysłu Chin (pt).
Umowny termin na finalizację negocjacji NAFTA między USA i Kanadą mija z końcem września, więc przyszły tydzień będzie kluczowy dla CAD. Rynek większe szanse pokłada w osiągnieciu porozumienia i powoli dyskontuje wygaszenie premii za ryzyko wojny handlowej, co pozwolą przerzucić uwagę na dyskusję o cyklu podwyżek BoC. W CAD jest potencjał do średnioterminowego umocnienia i usilne odczyty sprzedaży hurtowej (wt) oraz PKB (pt) będą tu pomocne.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne