Przed NFP: płace pod wpływem wielu czynników

Na początku tygodnia konsensus rynkowy dla zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA zakładał wzrost o 190 tys., jednak dane w tym tygodniu podsyciły oczekiwania na pozytywną niespodziankę. Raport ADP o zmianie zatrudnienia w sektorze prywatnym (na podstawie danych zbieranych przez firmę księgową Automatic Data Processing) wskazał na imponujący wzrost o 230 tys. (prog. 184 tys.). Ponadto w raportach ISM dla sektorów przemysłowego i usługowego subindeksy zatrudnienia poprawiły się we wrześniu. Szczególne wrażenie zrobił subindeks w usługach (sektor ten generuje ponad 80 proc. miejsc pracy w gospodarce USA), który skoczył do rekordowych 62,4 z 56,7 w sierpniu. Na tej podstawie konsensus w ankiecie Bloomberga (obecnie 184 tys.) może być niedoszacowany i otwiera pole do pozytywnych zaskoczeń. Mimo to wątpimy, aby znaczne odchylenia odczytu spotkały się z większą reakcją rynku. Przyrost nowych miejsc pracy nie jest obecnie ważnym tematem oceny kondycji gospodarki USA, za to są nim płace.
Miesiąc temu dynamika płacy godzinowej na 0,4 proc. m/m wypadła powyżej oczekiwań i wywindowała dynamikę roczną do 2,9 proc. – najwyżej od 2009 r. Pytaniem przed odczytem wrześniowym jest, czy mamy do czynienia z zawiązywaniem nowego, szybszego trendu wzrostowego płac? Przeszkodą są jednak silne efekty bazy z września 2017 r. (0,5 proc. m/m) i nawet przy solidnym odczycie 0,3 proc. m/m teraz dynamika roczna może zwolnić do 2,8 proc. To wciąż będą mocne dane, które zbudują pęd na kolejny miesiąc, kiedy efekty bazy będą korzystne (-0,2 proc. m/m w październiku 2017 r.). Pozytywne ryzyka dla odczytu kreują utrudnienia w prowadzeniu biznesu w południowo-wschodniej części USA z powodu huraganów. Podobnie, jak rok temu, przerwy w pracy firm oznaczają niższą liczbę wypracowanych godzin, co może podbić przeliczenie płacy godzinowej.
Pozytywna niespodzianka wzbudzi najmocniejszą reakcję rynku, gdyż będzie potwierdzeniem, że presja płacowa nabiera rozpędu. W efekcie uzasadniona jest rewizja w górę oczekiwań dotyczących docelowego poziomu stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki Fed, a zatem są też argumenty za rajdem rentowności obligacji skarbowych i aprecjacją USD.
Pozytywne będzie też to, że przyspieszanie dynamiki płac będzie następować zanim wejdą w życie planowane podwyżki wynagrodzeń w sektorze prywatnym. Od 1 listopada Amazon podnosi najniższe płace pracowników z USA do 15 USD/h, co wpłynie na wynagrodzenie ponad 250 tys. osób zatrudnionych oraz 100 tys. pracowników sezonowych. Ponadto szef firmy publicznie ogłosił, że będzie lobbował w Waszyngtonie za podniesieniem płacy minimalnej chce ten sposób wpłynąć na decyzje płacowe innych dużych pracodawców. Jest to kolejny argument, aby rynek reagował na silne odczyty, a nie zbywał ich jako jednorazową aberrację. Z tego samego powodu inwestorzy nie będą wyciągać daleko idących wniosków z rozczarowującego odczytu. Jednocześnie jednak, biorąc pod uwagę silną postawę rentowności obligacji USA i dolara, słabe dane będą pretekstem do wyprzedaży.
Stopa bezrobocia będzie skupiać najmniejszą uwagę. Przy silnym wzroście zatrudnienia najbardziej prawdopodobny jest spadek stopy bezrobocia o 0,1 pkt proc. do 3,8 proc.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne