Oanda TMS Starter 30 IX

W tym momencie rynki przetwarzają kilka głównych czynników globalnych: wpływa chińskiego bodźca, niższej inflacji w USA, rosnących napięć geopolitycznych oraz zaskakujących wyników wyborów w Japonii.
Izrael zabił przywódcę Hezbollahu – Hassana Nasrallaha – w Bejrucie. Najprawdopodobniej zginął podczas fali uderzeniowej, która miała miejsce w piątek. Ciało zostało odnalezione w niedzielę.
Akcje W chinach i Honkongu zanotowały w poniedziałek znaczące wzrosty po ostatnich działaniach Pekinu mających na celu rozwiązanie kryzysu na rynku nieruchomości. Hang Seng urósł o 3,34 proc. a indeks Shanghai Shenzhen CSI 300 ponad 6,2 proc. Mocno wzrosły akcje chińskich spółek deweloperskich. Z kolei szeroki indeks Asia Dow traci ponad -1,1 proc.
W weekend trzy główne miasta, Szanghaj, Shenzhen i Kanton, wprowadziły zasady wspierania rynku nieruchomości. Kanton zniósł wszystkie ograniczenia, w tym limity dotyczące liczby posiadanych domów. Szanghaj i Shenzhen obniżyły minimalne wymagania dotyczące wpłat własnych na pierwsze i drugie mieszkanie odpowiednio do 15 proc. i 20 proc..
Jutro rozpoczynają się tygodniowe obchody Dnia Narodowego. Chińskie rynki akcji i obligacji zostaną zamknięte i otworzą się ponownie 8 października. Rynek w Hongkongu będzie zamknięty na jeden dzień jutro i ponownie otwarty 2 października.
Wykres indeksu Shanghai Shenzhen CSI300, dane dzienne, źródło: Bloomberg
Na japońskiej giełdzie widoczna jest dziś znacząca przecena. Nikkei 225 spada o ponad -4,7 proc.
Według lokalnych mediów nowy rząd Ishiby w Japonii będzie dążył do zachowania ciągłości w polityce gospodarczej, monetarnej i zagranicznej. Ministrem finansów będzie Katsunobu Kato – były rzecznik rządu. USD/JPY spadł w piątek z poziomu 146,5 do niespełna 142,0. Jen umocnił się, ponieważ Ishiba jest postrzegany jako zwolennik polityki Banku Japonii (BoJ) mającej na celu stopniowe podnoszenie stóp procentowych.
Fed Funds Futures zakładają teraz obniżkę stóp o 25 punktów bazowych w listopadzie, z 53% prawdopodobieństwem obniżki o 50 punktów bazowych. Do końca roku rynek oczekuje łącznie 75 punktów bazowych obniżek, a do 2025 roku 120 punktów bazowych.
Deflator PCE za sierpień wzrósł o 2,2 proc. rok do roku (konsensus 2,3 proc.) w porównaniu do 2,5 proc. wcześniej. Dochody osobiste za sierpień zwyżkowały o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca (prognoza 0,4 proc.) w porównaniu do 0,3% wcześniej. Wydatki osobiste za sierpień wzrosły o 0,2% miesiąc do miesiąca (oczekiwania 0,3 proc.) w porównaniu do 0,5 proc. wcześniej.
Ostateczny odczyt wskaźnika nastrojów konsumenckich Uniwersytetu Michigan za wrzesień został zrewidowany do 70,1 pkt. w porównaniu do 69,0 pkt. wcześniej.
W piątek otrzymamy dane o miejscach pracy poza rolnictwem za wrzesień. To będzie najważniejsza publikacja tego tygodnia. Konsensus rynkowy to 146 tys. w porównaniu do 142 tys. wcześniej, stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 4,2% w porównaniu do sierpnia, a przeciętne godzinowe wynagrodzenie również ma pozostać stabilne na poziomie 3,8% rok do roku.
Na rynku obligacji, rentowność 2-letnich „papierów dłużnych” USA spadła o 7 punktów bazowych do 3,56 proc., podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji obniżyła się o 5 punktów bazowych do pułapu 3,75 proc.
Ceny ropy brent wzrosły o 0,5 proc. do nieco poniżej 72 USD w piątek, ale spadły o 3,4 proc. w ujęciu tygodniowym. Złoto straciło przed weekendem 0,5 proc. (2 658 USD), choć zyskało 1,4 proc. w tygodniu, co oznacza trzeci z rzędu tygodniowy wzrost.
Kurs EUR/USD po spadku w piątek do poziomu 1,1130 urósł po danych z USA do poziomu 1,12 (dolar osłabił się). Aktualnie notowania wskazują poziom 1,1160. Złoty względem euro był stabilny. Aktualnie para EUR/PLN jest na poziomie 4,2740. Złoty zyskał po publikacji PCE względem dolara ale w kolejnych godzinach „oddał” część tych zysków. Obecnie kurs USD/PLN jest na poziomie 3,8290.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne