Oanda TMS Starter 24 IX

Wczoraj otrzymaliśmy komentarz ze strony prezesa Fed z Chicago. Austan Goolsbee przyznał, że stopy procentowe muszą zostać obniżone znacząco, aby chronić amerykański rynek pracy i wspierać amerykańską gospodarkę. Dodał również, że ponieważ Fed zyskał pewność, że inflacja jest „na ścieżce powrotu do 2 proc., należy zwiększyć uwagę na drugą stronę mandatu i zastanowić się nad zagrożeniami dla zatrudnienia. Podkreślił, że to oznacza większe prawdopodobieństwo znaczących obniżek kosztu pieniądza w przyszłym roku.
Prezes Fed z Minneapolis – Neel Kashkari – był bardziej zachowawczy i przyznał, że oczekuje w tym roku cięć o 25 punktów bazowych na każdym z posiedzeń, co jest zgodne z medianą oczekiwań przedstawicieli FOMC.
Prezes Fed z Atlanty, Raphael Bostic, powiedział, że zeszłotygodniowa obniżka stóp procentowych o pół punktu procentowego pomoże zbliżyć do neutralnych poziomów, ale urzędnicy nie powinni zobowiązywać się co do wielkości kolejnych kroków. Przyznał, że Fed poczynił znaczne postępy w zakresie inflacji i że chociaż rynek pracy słabnie, to dla niego nie wysyła jeszcze czerwonego, alarmującego sygnału.
Kontrakty Fed Funds Futures wyceniają cięcie o 39 pb w listopadzie, łącznie 76 pb do końca roku i kolejne 123 pb w 2025 roku.
Dow Jones, SP500 oraz Nasdaq Composite urosły odpowiednio o: 0,2 proc., 0,3 proc. oraz 0,1 proc. W Europie Eurostoxx 50 zyskał 0,3 proc. a DAX 0,7 proc. Na GPW WIG zamknął dzień wyżej o 0,17 proc. a WIG20 zwyżkował o 0,3 proc.
Rentowność 2-letnich obligacji USA nie uległa zmianie i wyniosła 3,59 proc., podczas gdy rentowność 10-letnich obligacji USA wzrosła o 1 pb do 3,75 proc.
Ceny ropy Brent spadły o 0,8 proc. do 73,90 USD. Złoto urosło o 0,3 proc. do 2 629 USD.
Kurs EUR/USD na skutek danych o PMI z Europy dynamicznie spadł poniżej 1,11 ale dzień zakończył lekko powyżej tej bariery. Na skutek słabego euro również złoty stracił ale w drugiej części dnia odrobił te zaległości. Aktualnie EUR/PLN wskazuje 4,2720 a USD/PLN 3,8445.
Dziś o parametrach polityki monetarnej będzie decydować RBA (6:30). Konsensus rynkowy zakłada, że bank centralny utrzyma stopę gotówkową na niezmienionym poziomie 4,35 proc. w celu walki z inflacją. Inflacja bazowa w Australii wyniosła w lipcu 3,8 proc., znacznie powyżej celu RBA 2-3%. Było to w dużej mierze spowodowane wzrostem kosztów mieszkaniowych. Instytucja oczekuje, że wskaźnik „core” powróci do docelowego zakresu dopiero pod koniec 2025 roku.
W Europie wczoraj zostały opublikowane wstępne dane PMI dla sektora usługowego oraz przemysłowego. Wyniki ogółnie były bardzo rozczarowujące. Indeks PMI dla niemieckiego przemysłu przygotowywany przez BME oraz Markit Economics spadł do poziomu 40,3 pkt. co jest najniższym pułapem od września 2023 roku. Oczekiwano wyniku oscylującego wokół 43,9 pkt. W sierpniu indeks uplasował się na poziomie 42,4 pkt. Usługi też rozczarowały ale wciąż wskazują pułap powyżej neutralnego poziomu. Wynik uplasował się na poziomie 50,6 pkt (prognoza 51 pkt.). Mocno rozczarował wynik dla francuskich usług. PMI spadł z 55 pkt. do 48,3 pkt. W tym wypadku widać było efekt Igrzysk Olimpijskich. Dla całej strefy euro wskaźniki również uplasowały się poniżej prognoz (44,8 pkt. przemysł, 50,5 pkt. usługi).
Wrześniowy PMI dla przemysłu USA spadł do 47,0 pkt. (konsensus 48,6 pkt.) wobec 47,9 pkt. poprzednio, podczas gdy indeks PMI dla usług spadł do 55,4 pkt. (oczekiwano 55,2 pkt.) wobec 55,7 pkt. miesiąc wcześniej.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne