Oanda TMS Starter 13 IX

Flesz   •   13-09-2024 07:23
W czwartek na Wall Street widoczna była niska awersja do ryzyka. Inwestorzy na kilka dni przed oczekiwaną obniżką stóp procentowych przez Fed, zdecydowali się ponownie na zakup akcji. Dobre nastroje utrzymywały się pomimo wzrostu inflacji PPI w ujęciu rok do roku do poziomu 0,2 proc. oraz 0,3 proc. m/m. Dolar osłabił się a rentowność amerykańskich obligacji na długim końcu krzywej urosły. EBC zdecydował się na kolejną redukcję kosztu pieniądza o 25 punktów bazowych. Złoto zanotowało nowy historyczny rekord w okolicy 2570 USD za uncję trojańską.
Oanda TMS Starter 12 IX

EBC po raz drugi w tym roku obniżył stopę depozytową o 25 pb, do 3,5 proc. zgodnie z oczekiwaniami wobec 3,75 proc. poprzednio. Główna stopa refinansowa została zredukowana o 60 pb do 3,65 proc. wobec 4,25 proc. poprzednio, podobnie jak krańcowa stopa kredytu do 3,9 proc. wobec 4,5% poprzednio. Zmniejszyło to spread między stopą główną a depozytową do 15 pb. EBC nie zasugerował zbyt wiele na temat swojego kolejnego ruchu. Prezes EBC Christine Lagarde powiedziała, że kolejne decyzje będą zależne od danych a dalsza ścieżka nie jest określona z góry.

Rynek OIS wycenia 54 proc. szans na obniżkę stóp przez EBC o 25 pb na październikowym posiedzeniu. Łącznie zakłada, że instytucja poluzuje politykę monetarną  o 38 pb do grudnia. W odniesieniu do I półrocza 2025 r. rynek wycenia łączną redukcję o 97 pb.

Wczoraj nastąpił wzrost wyceny rynkowej prawdopodobieństwa mocniejszej (o 50 pb) obniżki stóp przez Rezerwę Federalną. Aktualnie rynek zakłada, że taki scenariusz ma ok 47 proc. szans na realizację. Cięcie o 25 pb jest w pełni wycenione.

Indeksy z Wall Street zyskały odpowiedni: SP500 +0,8 proc, Nasdaq Composite +1,0 proc., Dow Jones +0,6 proc. W Europie DAX zwyżkował +1,0 proc. WIG oraz WIG20 zamknęły dzień wyżej, pierwszy urósł o +1,5 proc. a drugi o +1,4 proc.

Dolar wczoraj osłabił się. Kurs EUR/USD urósł z 1,1005 do 1,1070 a dziś rano osiągnął wartość prawie 1,1090. Para USD/JPY spadła i zrównała się z minimami osiągniętymi w środę w okolicy 140,70. Notowania są na najniższym poziomie od początku roku oraz w obrębie wsparcia horyzontalnego wyznaczonego przez minima z końca grudnia 2023 roku.

Złoty zyskał w relacji do euro oraz dolara amerykańskiego. Para USD/PLN spadła poniżej 3,87 a EUR/PLN do 4,285.

Na wykresie złota jesteśmy świadkami ustanawiania historycznych rekordów (2570 USD/oz). Cały czas metal szlachetny jest wspierany perspektywą dalszych obniżek stóp procentowych przez główne banki centralne. Dziś o spadku kosztu pieniądza zdecydował Europejski Bank Centralny a za niespełna tydzień na pierwszy krok luzowania monetarnego zdecyduje się Rezerwa Federalna. Spadek globalnych stóp procentowych powoduje, że maleje alternatywny koszt posiadania tego aktywa. O wyborze złota przez inwestorów decyduje również niepewność geopolityczna a także ciągły wzrost inflacji, który został co prawda opanowany, ale wciąż w wielu krajach ceny rosną szybciej niż przed pandemią.

Ropa naftowa oddaliła się ponownie od wyznaczonych w tym tygodniu wielomiesięcznych minimów. WTI urosła powyżej 69,5 USD a brent do 72,5 USD za baryłkę.

Sierpniowa inflacja PPI w USA urosła o 0,2 proc. m/m (0,0 proc. poprzednio) a w ujęciu rok do roku wyniosła 1,7 proc. (2,1 proc. w lipcu). Bazowy wskaźnik z wyłączeniem cen żywności i energii zwyżkował o 0,3 proc. m/m (-0,2 proc. poprzednio po rewizji) a rok do roku urósł do 2,4 proc. z 2,3 proc. miesiąc wcześniej.

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniosły 230 tys. Od wielu tygodni sytuacji jest stabilna i oscyluje wokół tego samego poziomu z lekkimi odchyleniami w górę.

Dziś poznamy indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.