Oanda TMS Starter 05 IX

Flesz   •   05-09-2024 08:41
Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy konsolidację indeksów giełdowych. SP500 oraz Nasdaq Composite lekko straciły odpowiednio -0,2 proc. oraz -0,3 proc. Przemysłowy Dow Jones zdołał zyskać kosmetyczne 0,1 proc. Rentowności amerykańskich obligacji spadły a dolar stracił co przełożyło się na wzrost głównej pary walutowej. Reakcja rynku była pokłosiem wczorajszej ankiety JOLTS, która pokazała, że rynek pracy w USA ulega znacznemu ochłodzeniu. Dziś w centrum uwagi znajdzie się raport ADP a następnie ISM dla usług w USA. Ze strefy euro poznamy wyniki sprzedaży detalicznej.
Oanda TMS Starter 29 VIII

Dzisiejsza sesja azjatycka charakteryzuje się spadkami. Nikkei225 spada o ponad -0,8 proc., Hang Seng jest pod kreską blisko -0,5 proc., Shanghai Composite zniżkuje o -0,1 proc.

Wczoraj po danych JOLTS (pokazujących popyt na pracę) wypłaszczyła się krzywa rentowności w USA i przeszła do lekko dodatniego poziomu, co oznacza, że ponownie rentowności na długim końcu znajdują się minimalnie wyżej od tych na krótkim końcu krzywej dochodowości.

Beżowa Księga Fed za wrzesień również przedstawiła gorsze perspektywy i wzmocniła oczekiwania dotyczące spowolnienia aktywności. Stwierdzono, że „aktywność gospodarcza wzrosła nieznacznie w trzech dystryktach, podczas gdy liczba stanów, które zgłosiły płaską lub malejącą aktywność wzrosła z pięciu w poprzednim okresie do dziewięciu w bieżącym okresie”. Głównym powodem pogorszenia perspektyw były niższe wydatki konsumpcyjne. Działalność produkcyjna obniżyła się w większości okręgów. Poziomy zatrudnienia były ogólnie stabilne, ale niektóre stany dokonały redukcji na rynku pracy. Oczekuje się również, że presja cenowa i kosztowa ustabilizuje się lub zmniejszy w nadchodzących miesiącach.

Po wczorajszych danych makro rynek zwiększyła się rynkowa wycena możliwej obniżki stóp procentowych w USA o 50 pb na wrześniowym posiedzeniu FOMC.

Bank Kanady (BoC) obniżył stopy procentowe o 25 pb do 4,25% na trzecim posiedzeniu z rzędu, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami. Powtórzył, że „rozsądne” jest oczekiwanie dalszego luzowania. Gubernator Tiff Macklem wzmocnił obawy o przekroczenie 2 proc. celu inflacyjnego. Para EUR/CAD na koniec dnia byłą na podobnym poziomie jak na otwarciu. Aktualnie kurs wskazuje poziom 1,4970.

Lipcowa ankieta JOLTS wskazała spadek wakatów do 7,67 mln (prognoza na poziomie 8,1 mln). Dane czerwcowe zostały zrewidowane w dół do 7,91 mln co też jest negatywnym sygnałem. Wczorajszy odczyt jest najgorszym od stycznia 2021 roku. Wzrosłą liczba zwolnień do 1,76 mln – najwyżej od marca 2023 roku. Dla porównania w czerwcu było to 1,56 mln. Spadła liczba wakatów przypadających na bezrobotnych spadła do najniższego poziomu od trzech lat. Wskaźnik rezygnacji z pracy urósł z 2 proc. do 2,1 proc.

Zamówienia fabryczne w USA urosły w ujęciu miesiąc do miesiąca o 5 proc. Zamówienia na dobra trwałe zostały zrewidowane minimalnie w dół do 9,8 proc. m/m. Po wyłączeniu transportu otrzymaliśmy wynik bez zmina na poziomie -0,2 proc. m/m.

Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu postanowiła utrzymać wszystkie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. To decyzja zgodna z oczekiwaniami rynkowymi. Stopa referencyjna wciąż wskazuje 5,75 proc. Złoty jest stabilny. EUR/PLN wskazuje poziom 4,2780, USD/PLN jest przy 3,8700 a GBP/PLN oscyluje wokół pułapu 5,0800. Na dziś na godzinę 15:00 zaplanowane jest wystąpienie Adama Glapińskiego - prezesa NBP.

Wczoraj złoty umiarkowanie zyskał. Para USD/PLN spadła do 3,8550 i dziś rano ten poziom jest przełamywany. Kurs EUR/PLN zniżkował w środę do 4,2750  a dziś tendencja spadkowa jest utrzymywana. 

Ceny ropy Brent spadły o 1,4 proc. do 72,70 USD. W ciągu ostatnich czterech sesji obniżyły się o prawie 10 proc. w związku z utrzymującymi się obawami o spadek popytu z powodu globalnego spowolnienia i dużej podaży. Pojawiły się doniesienia, że OPEC+ jest bliski porozumienia w sprawie opóźnienia planowanego zwiększenia produkcji o 180 tys. baryłek dziennie w październiku. Złoto zyskało 0,1 proc. a uncja zdrożała do 2 496 USD.

Wykres ropy brent (CFD), dane dzienne, źródło: Tradingview

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.