Oanda TMS Starter 04 X

Flesz   •   04-10-2024 08:09
Wczoraj dynamicznie zyskała ropa naftowa. Był to efekt m.in. spekulacji, że Izrael może zdecydować się na odwetowe ataki na irańskie obiekty naftowe. Joe Biden powiedział wczoraj, że kwestia odpowiedzi jest szeroko omawiana. Na skutek tego stwierdzenia cena surowca urosła do poziomów nienotowanych od 4 tygodni (brent 78 USD). Pomimo dobrych danych makro amerykańskie akcje straciły wczoraj. Dow Jones, Sp500 oraz Nasdaq Composite spadły o odpowiednio: 0,4 proc., 0,2 proc. oraz 0,04 proc. Indeks dolarowy wzrósł kolejny dzień z rzędu (0,3 proc.). Notowania /EUR/USD wyznaczyły minimum w okolicy 1,1010. Złoto zyskała i dziś rano zbliża się do pułapu 2670 USD/oz.
Oanda TMS Starter 04 X

Futures na stopy funduszy Fed wskazują na obniżkę o 34 punkty bazowe w listopadzie i łącznie o 67 punktów bazowych do końca roku, co jest spadkiem z około 70 punktów bazowych we wtorek. Przewiduje się również łączną obniżkę o 114 punktów bazowych do 2025 roku, w porównaniu do 122 punktów dwa dni temu.

Wrześniowy indeks ISM dla usług wyniósł 54,9 (prognoza 51,7) w porównaniu z 51,5 wcześniej. Szczegóły były mieszane. Komponent cenowy wzrósł do 59,4 w porównaniu z 57,3 wcześniej, a nowe zamówienia również były wyższe na poziomie 59,4 w porównaniu z 53,0 wcześniej. Komponent zatrudnienia spadł do 48,1 w porównaniu z 50,2 w poprzednim miesiącu.

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za tydzień zakończony 28 września wzrosły nieznacznie do 225 tys. (oczekiwano 221 tys.) w porównaniu z 219 tys. poprzednio.

Ceny ropy naftowej gwałtownie wzrosły w tym tygodniu, ponieważ inwestorzy obawiają się zakłóceń w dostawach, jeśli Izrael odpowie atakiem na irańskie instalacje naftowe.  Brent aktualnie kosztuje ok 77,5 USD a WTI 73,6 USD.

Notowania ropy brent (CFD), dane dzienne, źródło: Tradingview

Rynek dziś oczekuje wrześniowego raportu NFP. Konsensus rynkowy wynosi 150 tys. w porównaniu z 142 tys. wcześniej (zmiana zatrudnienia).  Zgodnie z prognozami stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 4,2 proc., a średnie zarobki godzinowe pozostaną bez zmian w porównaniu z poprzednim miesiącem, na poziomie 3,8 proc. r/r.

Wczoraj rano gubernator Banku Anglii w wywiadzie dla Guardiana przedstawił perspektywę, że Bank stanie się „nieco bardziej agresywny” w obniżaniu stóp procentowych, pod warunkiem, że wiadomości o inflacji będą nadal dobre. Na skutek tych doniesień funt szterling dynamicznie osłabił się. Kurs GBPUSD spadł z 1,3250 do 1,3100.

Adam Glapiński na konferencji prasowej zasugerował, ze ewentualne obniżki mogą nastąpić dopiero po marcowych projekcjach, czyli w II kwartale 2025 roku. Wspomniał, że inflacja w tym roku będzie utrzymywać się w zakresie 4,5 – 5 proc. Stwierdził, że maleje ryzyko podbicia inflacji w związku z nadmiernym ożywieniem gospodarczym. Jednocześnie proinflacyjnie będzie oddziaływać ciągły wzrost płac i istnieje ryzyko, że oczekiwania inflacyjne wzrosną sukcesywnie ze zwyżką cen energii. Dynamika cen ma być podwyższona do połowy 2025 roku a następnie NBP oczekuje spadku. Niepewność co do kształtowania się cen jest wzmacniana przez brak jasności w sprawie działań osłonowych dotyczących energii. Wzrost konsumpcji jest silny, słaba jest natomiast dynamika inwestycji oraz przemysł i eksport. Kolejne decyzje będą w dużej mierze zależne od danych. Złoty w trakcie konferencji osłabił się. EUR/PLN zbliżył się do 4,31 a USD/PLN do 3,91.

W Azji Hang Seng indeks zyskuje dziś niespełna 2 proc. Japoński Nikkei jest na plusie lekko ponad 0,1 proc.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.