Oanda TMS Starter 02 X

Flesz   •   02-10-2024 07:54
Ostatni kwartał 2024 roku rozpoczął się od wzrostu awersji do ryzyka na Wall Street co przełożyło się także na gorsze zamknięcie giełd w Europie. Wszystko to spowodowane doniesieniami że Iran przygotowuje się do przeprowadzenia ataku rakietowego na Izrael. Ostatecznie zostały wypuszczone we wtorek rakiety balistyczne w kierunku Izraela w odwecie za kampanię tego kraju skierowaną przeciwko sojusznikowi Teheranu – Hezbollahowi – w Libanie. Amerykańskie indeksy zniżkowały. SP500 stracił -0,9 proc., Nasdaq Composie -1,5 proc. a Dow Jones -0,4 proc. Nikkei stracił dziś ponad -1,8 proc. Rentowności obligacji USA odnotowały największy spadek od miesiąca a ropa naftowa zyskała podobnie jak złoto. Dolar zyskał na wartości a notowania EUR/USD wyznaczyły dziennie minimum w okolicy 1,1050.
Oanda TMS Starter 12 IX

Izraelskie wojsko podało, że Iran wystrzelił około 180 pocisków w kierunku Izraela. To nieco więcej niż w kwietniu, kiedy to w kierunku tego kraju posłano około 110 rakiet balistycznych i 30 pocisków manewrujących. Izraelskie Siły Obronne (IDF) stwierdziły, że duża liczba pocisków została przechwycona. Iran powiedział w oświadczeniu, że ataki były odpowiedzią na zabicie przez Izrael czołowego dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) i przywódców wspieranych przez Iran.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że Stany Zjednoczone „aktywnie” wspierają obronę Izraela. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan nazwał atak „znaczącą eskalacją” ze strony Iranu i powiedział, że USA współpracują z Izraelem nad odpowiedzią. Benjamin Netanjahu obiecał odwet.

Akcje chińskich spółek notowanych na giełdzie w Honkongu wzrosły najmocniej od prawie dwóch lat przedłużając w ten sposób euforię wywołaną bodźcami ekonomicznymi. Hang Seng urósł o ponad  6,6 proc. Liderami wzrostów byli deweloperzy nieruchomości, a wskaźnik śledzący sektor zyskał 31 proc., co stanowi rekordowy dzienny wzrost. Giełdy w Szanghaju oraz w Shenzhen są zamknięte ze względu na Święto Narodowe.

Wydłużający się rajd na azjatyckim rynku akcji jest wciąż napędzany optymizmem dotyczącym chińskiej gospodarki. To wszystko pokłosie ogłoszenia przez władze w ubiegłym tygodniu szeregu środków stymulujących, które obejmowały obniżki stóp procentowych, uwolnienie gotówki dla banków oraz wsparcie płynnościowe dla rynku akcji. Dodatkowo atrakcyjne wyceny akcji po trzyletnim spadku pomagają przyciągnąć inwestorów.

Wczoraj  poznaliśmy raport ISM dla amerykańskiego przemysłu. Główny wskaźnik wyniósł 47,2 pkt. (tyle samo co w sierpniu) Wynik jest minimalnie gorszy od prognoz. Znacznie spadł komponent dotyczący zatrudnienia do poziomu 43,9 pkt. Tu oczekiwano wzrostu do 47 pkt. Niżej wypadł indeks cen płaconych (48,3 pkt.). Nowe zamówienia wyniosły 46,1 i były lekko lepsze od wyniku sprzed miesiąca (44,6 pkt.). Z kolei liczba wakatów wg JOLTS wyniosła 8,04 mln. Wynik jest lepszy od prognoz na poziomie 7,655 mln. Dolar zareagowała osłabienie.

Wskaźnik inflacji zasadniczej w strefie euro znacząco się obniżył do poziomu 1,8 proc. z 2,2 proc. w sierpniu w ujęciu rok do roku. Tym samym indeks HICP znalazł się pierwszy raz od trzech lat poniżej celu EBC, który jest na poziomie 2 proc. Bazowy odczyt znajduje się wyżej ale okazał się niższy od oczekiwań i wyniósł 2,7 proc. r/r. 

Ceny ropy Brent wzrosły o 2,5 proc. do 73,56 USD. Złoto zniwelowało cały poniedziałkowy spadek i wzrosło o 1,1 proc. do 2 663 USD.

Dziś RPP zdecyduje o poziomie stóp procentowych. Rynek oczekuje brak zmian parametrów polityki monetarnej. Złoty wczoraj stracił na wartości ze względu na globalny wzrost awersji do ryzyka. Kurs USD/PLN urósł do 3,88 a EUR/PLN do 4,29.

Notowania ropy brent, zakres od 24 wrzęsnia do 2 października, źródło: Bloomberg

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.