Aktualna sytuacja na EUR/USD

W tym tygodniu zaplanowanych jest wiele wystąpień bankierów centralnych. Wczoraj wspierające dla USD mogły być słowa Neel Kashkari, który powiedział, że „Fed porusza się bardzo agresywnie, a tempo zacieśniania jest odpowiednie”. Powtórzył, że Fed jest zaangażowany w przywracanie stabilności cen, ale uznał też, że istnieje ryzyko przesadzenia. Prezes Fed z Minneapolist uważa, że Rezerwa Federalna musi zacieśniać politykę dopóki nie pojawią się przekonywujące dowody na to, że inflacja bazowa osiągnęła szczyt i jest na dobrej drodze do spadku. Również na temat polityki monetarnej wypowiedział się James Bullard. Uznał on, że „Fed właśnie wszedł na restrykcyjne terytorium, ale być może będzie potrzebował pozostać przy wysokich stopach dłużej, aby upewnić się, że inflacja jest pod kontrolą”. Słowa Evansa z nowojorskiego Fed-u również brzmiały jastrzębio. Dziś nad ranem polskiego czasy głos zabrała Mary Daly z San Francisco. Podkreśliła ona, że amerykański bank centralny jest zdecydowany w kwestii obniżenia wysokiej inflacji, ale chce też zrobić to tak delikatnie, jak to możliwe, by nie wpędzić gospodarki w spowolnienie. Na dziś zaplanowane są kolejne wystąpienia. Ponownie głos zabierze Powell oraz Bullard. Dodatkowo dojdzie komentarz Bowmana oraz Bostica.
Zielone światło do zacieśniania warunków polityki monetarnej dały wczorajsze dane. Indeks zaufania konsumentów Conference Board okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 108 pkt. Również sprzedaż nowych domów zaskoczyła pozytywnie.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gospodarcza w strefie euro. PMI we wrześniu jeszcze mocniej obniżyły się, a indeks klimatu biznesowego ifo dosłownie się załamał. Wszystko wskazuje na to, że recesja na Starym Kontynencie jest blisko.
To, że EBC mimo wszystko musi dalej zacieśniać politykę pieniężną, podkreślą zapewne dane o inflacji, które mają pojawić się w tym tygodniu. Jednak mimo jastrzębich komentarzy ze strony EBC, słaby rozwój gospodarczy będzie prawdopodobnie nadal budził wątpliwości wśród uczestników rynku co do tego, w jakim stopniu bank centralny będzie skłonny do dalszego podnoszenia stóp procentowych.
USD umocnił się dziś nad ranem a kwotowanie EUR/USD spadło w okolice dołka z 26 września. Minima te nawet zostały lekko przełamane. Dolar jest mocno „wykupiony”. To nie ulega wątpliwości. Za nami tydzień notorycznych spadków głównej pary walutowej. Przynajmniej lekkie odreagowanie powinno pojawić się niebawem.
Kurs EUR/USD zbliżył się znacznie do dolnej bandy kanału spadkowego, w którym znajduje się mniej więcej od lutego. To techniczne wsparcie może być początkiem odbicia (być może tylko krókoterminowego) głównej pary walutowej. Wchodząc w większe szczegóły AT widać, że oscylator stochastyczny znajduje się w dolnym terytorium wahań, co dodatkowo wysyła sygnał zbliżającej się korekty technicznej.
Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne