Zarabianie na akcjach

Zarządzanie kapitałem i ryzykiem w połączeniu z silną psychiką – oto przepis na skuteczne zarabianie na akcjach.

Rozmowa z Tomaszem Wiśniewskim, ekspertem Investment University.

1. Dlaczego zacząłeś się interesować giełdą i zarabianiem na akcjach?

Podczas pracy zawodowej, tuż po studiach, gdy zacząłem zarabiać pierwsze pieniądze, narodziła się potrzeba rozsądnego ich ulokowania. Lokaty i konta oszczędnościowe od razu skreśliłem ze względu na niskie oprocentowanie, postanawiając od podstaw nauczyć się inwestowania na rynkach finansowych. Początkowo było to wyłącznie hobby – przeczytałem niemal wszystkie informacje, które znalazłem w Internecie oraz wziąłem udział w wielu szkoleniach i webinariach. Zarabianie na akcjach było moim pierwszym krokiem w kierunku inwestowania. Potem rozszerzyłem zainteresowania na kontrakty terminowe i rynek walutowy.


2. Jak wspominasz swoje pierwsze zetknięcie z giełdą?

Panuje powszechne przekonanie, że skuteczne zarabianie na akcjach nie jest możliwe bez „utopienia” przynajmniej jednego albo dwóch depozytów. W moim przypadku było inaczej. Postawiłem od samego początku na edukację. Przeczytałem ok. 80 książek, a w każdej z nich było napisane, jak ważne jest zarządzanie kapitałem i ryzykiem. Skoro w każdej książce było to podkreślane, stwierdziłem, że należy się do tego stosować i chronić swój kapitał. Wprawdzie początkowo nie zarabiałem, ale też nigdy nie wyczyściłem konta. Brak dochodu spowodowany był tym, że popełniłem inne podstawowe błędy początkującego inwestora – starałem się odegrać na rynku oraz miałem swoje przeświadczenie co do kierunku handlu. Teraz uważam, że trader nie powinien mieć przeświadczenia co do tego, w którą stronę pójdzie rynek, tylko powinien grać to, co rynek mu podaje.

W 2011 roku, po dosyć solidnej przecenie spowodowanej kryzysem gospodarczym, zbudowałem własny portfel akcyjny. Udało mi się w kilka lat go podwoić. Do tej pory pamiętam ciekawą historię z tym związaną. Udało mi się kupić akcje firmy Groclin po 16 zł, a sprzedać je po 39,98 – było to maksimum trendu. Początkowo ustawiłem zlecenie na 40 zł, ale w ostatniej chwili zmieniłem je na 39,98 i wówczas zostało wzięte przez rynek. Cena nie poszła ani grosza wyżej, tylko spadła z powrotem do 16 zł. Taki deal zdarza się raz w życiu.

Do tej pory praktykuję zarabianie na akcjach i kontraktach.


3. Ile czasu potrzebowałeś, żeby poczuć się pewniej na rynku giełdowym?

Niemal każdy inwestor od samego początku ma przeświadczenie, że zarabianie na akcjach będzie dla niego proste i pewne, bo wiedzą o co chodzi w inwestowaniu. Nasila się to, jeśli podczas gry na rachunku demo uda im się zwielokrotnić swój depozyt. Mnie to nie ominęło – również początkowo miałem wrażenie, że jestem najlepszym inwestorem. Tymczasem naprawdę pewnie na rynku poczułem się dopiero po kilku latach. Od 2 lat mam przeświadczenie, że moja strategia przynosi długoterminowe zyski, kwartał do kwartału, rok do roku. Nie mam podstaw, by sądzić, że po takiej passie może się cos zepsuć, gdyż w moim przypadku zarabianie na akcjach nie jest efektem szczęśliwych strzałów, a dobrego zarządzania kapitałem i ryzykiem oraz dosyć mocnej psychiki.


4. Co poradziłbyś wszystkim początkującym, próbującym zarabiać na giełdzie?

Niestety cokolwiek my jako brokerzy mówimy, przyszli inwestorzy w 99% popełnią błędy, które wskażę w dalszej kolejności. Będą chcieli sprawdzić, czy faktycznie przysłowiowy garnek jest gorący. Odpowiadając jednak na pytanie, zarabianie na akcjach to wymagające zajęcie, którego nie można traktować emocjonalnie jako grę w kasynie, tylko jako sposób na życie. Należy postawić na konsekwencję, dyscyplinę, pracę nad swoją psychiką, zarządzanie kapitałem i ryzykiem. Zalecam, by nie inwestować na koncie demo za długo, gdyż tam nie uczymy się panowania nad emocjami. Najlepiej spędzić na testowym rachunku 2-3 miesiące, a potem przejść na konto rzeczywiste i zacząć inwestować małe kwoty pieniędzy, by zauważyć, że strata nawet 3 zł jest powiązana z dużym obciążeniem psychicznym, którego nie ma, nawet jeśli inwestujemy na milionowych kwotach na koncie demo. Poza tym uczyć się, ale od osób które pokazują swoje umiejętności w sposób transparentny, czyli np. tak jak w Investment Univesity, pokazując na szkoleniach zawieranie pozycji na realnych rachunkach w czasie rzeczywistym. Należy przygotować się na żmudny proces edukacji, ale z bardzo fajną nagrodą na samym końcu.


5. Uważasz zatem, że każdy zdyscyplinowany inwestor wcześniej czy później zacznie zarabiać?

Sądzę, że tak. Do inwestowania nie trzeba mieć specjalnych predyspozycji, wszystkiego można się nauczyć, będąc konsekwentnym i zdyscyplinowanym. Jeżeli ktoś czegoś bardzo chce, a tak było w moim przypadku, osiągnie to. Oczywiście są osoby, które mają większe bądź mniejsze predyspozycje i zarabianie na akcjach przychodzi im łatwiej bądź trudniej, jednak liczne eksperymenty, w tym np. grupa żółwia pokazały, że inwestowania da się nauczyć. Co najciekawsze, nie chodzi o ogarnięcie skomplikowanych równań matematycznych, ale głównie o pracę nad własną osobą, a to jest w stanie zrobić każdy.


6. Skoro inwestowania można się nauczyć, to co jest najważniejsze?

Według mnie kluczem do sukcesu są: w 40% psychika inwestora, w kolejnych 40% skuteczne zarządzanie kapitałem i ryzykiem, w tym dywersyfikacja portfela, a w 20% strategia inwestycyjna. Dlaczego strategia jest na końcu? Uważam, że każda strategia się rozsypie, jeśli tylko emocje inwestora na to pozwolą. Nawet, gdy nieprzygotowanemu psychicznie traderowi damy pewną, zarabiającą strategię, on zamieni ją w „spadający samolot”, który przy pierwszej okazji się rozbije. Psychika wpływa więc bardzo mocno na zarabianie na akcjach.


7. Padło słowo dywersyfikacja. Jak odpowiednio zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

Nadmierna dywersyfikacja występuje przy 8-10 walorach, jednak liczba ta nie jest jedynym ważnym czynnikiem. Warto holistycznie zdywersyfikować portfel, a nie stawiać wyłącznie na jeden rynek, np. zarabianie na akcjach. We właściwie zdywersyfikowanym portfelu mamy część kapitału ulokowanego w funduszu inwestycyjnym, część na rynku walutowym, gdzie otwieramy 3 pozycje, ale każda z nich opiera się na innej walucie bazowej, dodatkowo część kapitału lokujemy na giełdzie, gdzie inwestujemy w 4 spółki, jednak każda z nich powinna reprezentować inną branżę. Tak zdywersyfikowany portfel jest nastawiony na długoterminowe zarabianie, a nie jednorazowe strzały szczęścia.


8. Co Cię najbardziej pociąga w grze na giełdzie?

Mówi się, że inwestowanie powinno być wyprane z emocji, ale w rzeczywistości te emocje są. Na pewno więc 70-80% inwestorów właśnie dla nich zawiera kolejne transakcje. Po drugie, zarabianie na akcjach jest bardzo przyjemne – siedzi się przed komputerem, obserwując rynek i realizując założoną strategię, nawet jeśli przydarzy się strata, to doświadczony inwestor wie, że każda strata jest częścią większego zysku. Ja osobiście inwestuję też dlatego, bo taką obrałem drogę 5-6 lat temu, poświęcając temu wiele czasu. Teraz osiągnąłem już taki etap, że zarabianie na akcjach i innych rynkach nie jest dla mnie stresem, ale wyzwaniem, które przekuwam na realne pieniądze. Połączyłem też hobby z pracą, co mnie bardzo cieszy.


9. Zarabianie na akcjach a na innych rynkach – istnieje różnica?

Jestem analitykiem technicznym i bazuję głównie na tym, co pokazuje mi rynek. Nie ma zatem dla mnie większej różnicy czy chodzi o zarabianie na akcjach, walutach, czy innych rynkach. Za giełdą przemawia fakt, że jest blisko, łatwo dostępna oraz czuję ten rynek i nastroje polskich inwestorów dużo bardziej niż np. inwestorów z Singapuru, którzy handlują na dolarze. Dochodzi też ogromny sentyment.


10. Jaki jest przepis na skuteczne zarabianie na akcjach?

Z mojej perspektywy szczęśliwe zarabianie na akcjach wymaga przede wszystkim edukacji oraz poświęcenia się grze. Zarabianie na akcjach powinno być sposobem na życie – jestem zdania, że nie da się czegoś robić dobrze bez poświęcenia temu dużej ilości czasu. Wprawdzie można grać z tzw. doskoku, ale raczej wówczas trzeba myśleć o inwestycjach długoterminowych w spółki dywidendowe. Jeśli chcemy być inwestorami, to powinniśmy niemal wszystko poświęcić, by nimi faktycznie z czasem zostać. Trzecią rzeczą jest praca nad swoją psychiką. Niestety, jak wcześniej wspominałem, przyszli traderzy często niesłusznie marginalnie podchodzą do tego tematu, minimalizując jego ważność. Staram się zatem zawsze na każdym szkoleniu przemycać te wątki i przygotowywać uczestników do tego, co na pewno nastąpi.


11. Wspomniałeś o szkoleniach. Jakiego typu szkolenia organizujecie w TMS Brokers? Kto może być ich uczestnikiem?

Organizujemy zarówno szkolenia otwarte jak i zamknięte. Pierwsze z nich są dostępne dla każdego zainteresowanego – wystarczy się zarejestrować na investmentuniversity.pl. Odbywają się regularnie i dotyczą różnych zagadnień związanych z szeroko pojętym zarabianiem na akcjach i innych rynkach finansowych. Najczęściej mają one formę webinariów, dzięki czemu każdy, bez względu na miejsce przebywania, może w nich uczestniczyć. Miałem w swojej karierze kilku inwestorów, którzy uczestniczyli nawet po 10 razy w tym samym szkoleniu. Pytani o powód, odpowiadali, że za każdym razem uczyli się czegoś nowego, na coś innego zwracali uwagę, poznawali ciekawe informacje o aktualnej sytuacji rynkowej.

Szkolenia są jednocześnie zaproszeniem do dalszego kontaktu z prowadzącymi. Często uczestnicy odzywają się do nas, by dyskutować na inne, nie związane bezpośrednio ze szkoleniem tematy. Osobiście bardzo lubię takie dyskusje i chętnie w nich uczestniczę.


12. Czy można powiedzieć, że zarabianie na akcjach jest bezpieczniejsze od inwestowania na innych rynkach?

Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne zarabianie na akcjach czy ryzykowne na walutach. Na każdym instrumencie można zarobić albo wyzerować swoje konto, jeżeli nie stosujemy odpowiednich zasad zarządzania kapitałem i ryzykiem. Waluty z jednej strony nie mają dużych wahań zmian cen, bo osiągają dziennie ok. 0,2-0,5%, ale też zdarzają się nagłe zmiany kursu walut, nawet tych uchodzących za bezpieczne, jak np. frank szwajcarski. Co więcej Forex cieszy się złą sławą jako mocno spekulacyjny rynek, jednak doświadczenie pokazuje, że można na nim sporo zarobić, jeśli inwestycje traktuje się w sposób długoterminowy. Z kolei akcje z polskiej giełdy przez inwestorów z całego świata uważane są za ryzykowne aktywa, choć tak naprawdę można bezpiecznie w nie inwestować, jeśli odpowiednio zarządzamy kapitałem i ryzykiem.

Nie ma więc bezpiecznych instrumentów, ale też nie ma ultra ryzykownych walorów. Bardzo lubię cytat jednego z hedge fund managerów z Wall Street, który opisał swoją strategię w taki sposób, że wyszukuje na wykresie setupów, gdzie trzeba mieć troszkę racji, żeby zarobić bardzo dużo pieniędzy, albo mocno się mylić, żeby stracić niewiele. To jest świetna sentencja, pod którą się z pełną świadomością podpisuję.