W tygodniu zakończonym 17 października skumulowana pozycja krótka netto w USD skurczyła się o 3 mld USD do -15 mld USD. Pozytywna dla dolara zmiana nastąpiła nawet pomimo rozczarowania danymi o inflacji CPI z USA. Neutralizującym faktem były spekulacje dotyczące nowego prezesa Fed i jego jastrzębiego nastawienia. W dniach po publikacji raportu dodatkowym impulsem stały się informacje o procedowaniu uchwały budżetowej w Kongresie USA, co przybliża zatwierdzenie reformy podatkowej. Odbicie indeksu dolarowego po dacie raportowania sugeruje dalsze uciekanie kapitału spekulacyjnego z krótkich pozycji w USD.
EUR zaliczyło największy odpływ kapitału i redukcję długich pozycji względem dolara. Długa pozycja netto zmniejszyła się o prawie 8 tys. kontraktów do 90,5 tys., a zatem o 1,2 mld USD. Zamieszanie w Hiszpanii oraz wątpliwości, czy zbliżające się posiedzenie EBC przyniesie jastrzębie impulsy, przełożyły się na porzucanie pozycji długich. Szczegóły strategii wygaszania skupu aktywów przez ECB, które mają być przedstawione 26 października, będą kluczowe dla układu sił w kolejnych tygodniach.
Istotne ograniczanie pozycji długich zanotował też GBP – pozycja netto skurczyła się o 11 tys. kontraktów do 5 tys. Katalizatorem do sprzedaży były niespełnione oczekiwania na pozytywne zaskoczenia w inflacji CPI, jak również członkowie Banku Anglii w swoich wypowiedziach powstrzymywali się od przesądzania listopadowej podwyżki stopy procentowej. Zdecydowanie mniej zmienne było pozycjonowanie na USD/JPY (0,1 tys. kontraktów), co należy tłumaczyć wyczekiwaniem na wynik wyborów parlamentarnych w Japonii.
W przypadku walut surowcowych wyróżnia się redukcja długiej pozycji netto w dolarze australijskim (o 7 tys. kontraktów), mimo że w badanym tygodniu AUD pozostawał względnie silny. Wycofywanie się kapitału spekulacyjnego z wspierania wzrostów AUD może być zapowiedzią głębszego cofnięcia dla kursu. NZD i CAD utrzymały długie pozycje netto, jednak informacje o zmianie partii rządzącej w Nowej Zelandii oraz rozczarowanie danymi z Kanady przyniosły silne przeceny walut, co z pewnością były podsycane domykaniem długich pozycji spekulacyjnych.
*Zestawienie Commodity Futures Trading Commision informuje o pozycji w kontraktach terminowych na waluty (z USD jako drugą stroną) uczestników obrotu na Chicago Mercantile Exchange z podziałem na typ tradera. Przedstawione dane dotyczą grupy zarządzających kapitałem na rynku pieniężnych, których aktywność nie jest powiązana z zabezpieczaniem przed ryzykiem kursowym innych form działalności.