Specjalne
Źródło: TMS Brokers

Nietypowy debiut Coinbase

Szał kryptowalut oddziałuje również na podmioty z nimi powiązane. Ze zwiększonego apetytu na handel kryptowalutami w ostatnim roku skorzystały m.in. firmy, które oferują możliwość obrotu tokenami, tzw. giełdy kryptowalut. Wykorzystując dobrą koniunkturę na rynku kryptowalut, szum medialny wokół nich, a także popyt na akcje w USA właściciele Coinbase podjęli decyzję o nietypowym upublicznieniu spółki.

Kluczowym segmentem działalności Coinbase jest pośredniczenie w handlu tokenami. Spółka oferuje darmowy portfel kryptowalut, ale w zamian zarabia na spreadzie (różnicy między ceną kupna i sprzedaży) tokenów. W ofercie znajduje się możliwość handlu ponad czterema tysiącami różnych klas tokenów, a wielkość spreadu zależy w głównej mierze od popularności danej kryptowaluty.

Oprócz tego, Coinbase posiada inne odnogi swojego biznesu. Oferuje między innymi kartę płatniczą połączoną z portfelem krypto, która w momencie transakcji konwertuje kryptowaluty na dolary amerykańskie. Ponadto firma udostępnia serwis płatności internetowych w kryptowalutach dla e-commerce, trochę jak PayPal dla krypto. Dodatkowo firma emituje własne tokeny, których wartość jest stała względem dolara i służy raczej płatnościom, aniżeli stanowi instrument inwestycyjny.

Na swojej działalności spółka zarobiła w ostatnim kwartale ubiegłego roku około 800 mln USD. W analogicznym okresie 2019 roku było to nieco ponad 190 mln USD. W prospekcie emisyjnym podano, że spółka na początku 2021 roku posiadała około 43 mln aktywnych użytkowników, a wartość aktywów w ich portfelach to około 90 mld USD.

Rynek kryptowalut dynamicznie się rozwija, toteż perspektywy dla firmy rysują się optymistycznie. Szczególną uwagę zwróciłbym na platformę płatności dla sklepów internetowych. Coraz więcej firm planuje udostępnić możliwość opłacenia zamówienia za pomocą krypto. Do tej pory najbardziej znaną firma przyjmującą płatności w kryptowalutach jest Tesla, ale w ślad za nią podążają również inne podmioty. Dość powiedzieć, że, widząc perspektywę dla tego segmentu, nad wprowadzeniem takiej oferty zastanawiają się giganci płatności internetowych jak wspomniany wcześniej PayPal.

Do tej pory wycena firmy odbywała się przy okazji zamkniętych emisji dla inwestorów (typowy sposób na pozyskanie kapitału przez startupy). W trakcie ostatniej emisji z 2018 roku wartość grupy została ustalona na 8 mld USD, a spółka pozyskała około 300 mln USD kapitału. Od tamtej pory wiele uległo jednak zmianie, a rynek z większą estymą przygląda się kryptowalutom. Dodatkowo koniunktura na giełdzie w USA uległa znacznej poprawie, a więc wycena z pewnością będzie kilkunastokrotnie wyższa. Na rynku mówi się, że w trakcie emisji dla prywatnych inwestorów wartość została ustalona na około 100 mld USD, ale oczekuje się, że upublicznienie akcji wywinduje ją jeszcze wyżej.

Nietypowy w ofercie Coinbase jest fakt, że pomimo dobrego czasu dla kryptowalut i generalnie spółek z szeroko rozumianego sektora finansowego, właściciele nie zdecydowali się na emisje nowych akcji na sprzedaż własnych. Oficjalnie spółka komunikuje, że zdecydowała się na direct listing z uwagi na wysokie koszty pośrednictwa banków inwestycyjnych przy klasycznym IPO. Direct listing odróżnia się od IPO właśnie tym, że zamiast emitować nowe akcje właściciele decydują się sprzedać własne.

Pierwszy dzień notowań z pewnością będzie burzliwy, ale wiele wskazuje na to, że może być początkiem długiej wędrówki na północ.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/