Poranny
Autor: Konrad Białas

Pochopne interpretacje

Wydaje mi się, że inwestorzy sprzedający USD wczoraj nie spędzili dużo czasu nad interpretacją doniesień z Chin. Według Reutersa (anonimowi) chińscy oficjele zasugerowali, że możliwe jest zmniejszenie lub zastopowanie skupu obligacji rządowych USA. Na pierwszy rzut oka wygląda to na wyraźne osłabienie popytu na dług USA i cios w zaufanie, ale czy na pewno? To nie jest tak, że Chiny robią USA łaskę i kupują obligacje. Absurdalnie wysoka nadwyżka w handlu zagranicznym, głównie realizowana w dolarze, zmusza Chiny do lokowania rezerw walutowych przeważnie w obligacje skarbowe USA, gdzie 10-latki mają już rentowność 2,55 proc. I nie bardzo można wskazać alternatywę, gdyż niemieckie Bundy dają dochód zaledwie 0,53 proc., nie wspominając o japońskich 10-latkach (0,08 proc.). A jeśli nie obligacje, to co? Akcje? Bitcoin?

Byłoby zaskakujące, jeśli chińskie władze nie zdawały sobie sprawy ze swojego położenia. Zatem być może wczorajsze „przecieki” (z resztą dziś rano już prostowane przez chiński urząd SAFE) miały inne zadanie. Nie jest tajemnicą, że prezydent Trump ma wysoko na swojej liście walkę o równe (w jego mniemaniu) traktowanie USA w handlu zagranicznym. W tym kontekście wczoraj mogliśmy być świadkami pokazu, jak Chiny mogą odpowiedzieć na działania Trumpa. Czyżby było to preludium do nowego tematu, który może przykuwać uwagę w kolejnych tygodniach i miesiącach? Jeśli tak, to rentowności długu USA będą dalej pędzić w górę, ale wojna handlowa na linii USA-Chiny położy się cieniem na apetycie na ryzyko. Jeśli jednak dementi chińskich władz przyniesie dziś uspokojenie, USD dalej pozostaje z wysokimi rentownościami długu.

Ofiarą wojen handlowych w ostatnich godzinach stała się też CAD po doniesieniach, jakoby strona kanadyjska przewidywała zerwanie porozumienia NAFTA przez prezydenta Trumpa. Wprawdzie Biały Dom przekazał później, że stanowisko Trumpa nie uległo zmianie, to ciężko oprzeć się wrażeniu, że negocjacje nie idą „gładko”. Stąd USD/CAD nie odpuszcza wzrostów. Kolejna tura rozmów między USA, Kanada i Meksykiem jest zaplanowana za dwa tygodnie, ale wcześniej (17 stycznia) mamy decyzję Banku Kanady. Przy niepewności o przyszłość NAFTA, rynek zaczyna się zastanawiać, czy BoC nie zdecyduje się wstrzymać z podwyżką – prawdopodobieństwo takiego ruchu wyliczane z rynku stopy procentowej spadło z 87 proc. do 72 proc.

Nie jestem w ogóle zaskoczony tym, że pomimo gołębich wzmianek na konferencji po posiedzeniu RPP po złotym nie widać słabości. W swoim stylu prezes NBP Glapiński powtórzył, że dane z gospodarki oraz projekcja skłaniają go do opinii, że stopy procentowe nie powinny ulec zmianie do końca 2018 r., a nawet dłużej (choć nie rozwinął tej ostatniej myśli). Zaskakująco członek RPP Gatnar wyraził swoje obawy o obniżenie ścieżki inflacji. Wcześniej Gatnar sugerował możliwość podwyższenia stóp procentowych w I kw. 2018 r. Jak dla mnie są to dość mocne sygnały uderzające w konsensus rynkowy pierwszej podwyżki w IV kw. 2018 r., za to wspierające nasza prognozę dla lipca 2019 r. Ale dla rynku FX obecnie ważniejsze jest kształtowanie się generalnego sentymentu do rynków wschodzących, co zamyka EUR/PLN w przedziale 4,16-4,20.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Usługa TMS Stocks (przyjmowanie i przekazywanie zleceń) oferowana jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z usługą TMS Connect (wykonywanie zleceń). Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej www.tms.pl w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 81% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/