Umocnienie PLN

09-03-2022 13:43
W tym momencie scenariusz na EUR/PLN powyżej 5,00 oddala się choć nie można go do końca wykluczyć. Wczorajsza podwyżka stóp procentowych przez RPP o 75 bps. do poziomu 3,5 proc. wydaje się na ten moment być wystarczającym czynnikiem, który umacnia naszą walutę. Zejście o blisko 20 groszy w przeciągu niespełna 30 godzin pokazuje, że zmienność na rynku walutowym jest ogromna. Złoty był mocno wyprzedany i aktualnie widać, że kapitał spekulacyjny wykorzystuje bardzo wysokie poziomy.
Umocnienie PLN

Para walutowa EUR/PLN jeszcze wczoraj rano była w okolicach 5,00. Aktualnie kurs jest na poziomie 4,8066. Widać, że inwestorzy wykorzystują wysokie poziomy do zajmowania krótkiej pozycji na EUR/PLN, czyli kupują nasza walutę. Nie było żadnej interwencji NBP. Widać, że rynek powędrował w rejony, w których nigdy wcześniej nie był i aktualnie dochodzi do technicznej korekty a wcześniejsze wzrosty są po prostu wymazywane. To normalna reakcja rynkowa i nie powinna ona nikogo dziwić. Poziom 5,00 stał się psychologiczną barierą. Rynek uznał, że złoty na ten moment nie będzie słabszy i górę wzięli kupujący naszą walutę. Z pewnością umocnienie PLN to w pewnym stopniu efekt odbicia naszej giełdy i napływu kapitału. WIG rośnie o 2,97 proc. a WIG20 o 2,94 proc.

Korekta na EUR/PLN zniosła ostanie wzrosty w 38,2 proc. Co oznacza, że kurs znajduje się aktualnie (4,8060) w okolicach zniesienia wewnętrznego Fibonacciego. Jeśli nastroje będą nadal dobre zejście w okolice 4,75 jest jak najbardziej prawdopodobne, ale do tego będą potrzebne dobre wieści z Ukrainy. Na tym poziomie wypada zniesienie wewnętrzne Fibo 50 proc. ale również koresponduje on ze szczytem z listopada 2021. Mamy zatem silne wsparcie techniczne. 
 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.