Strefa euro: inflacja bazowa spada, euro traci na wartości

31-08-2023 12:04
W strefie euro stopa inflacji zasadniczej nie spadał w sierpniu, co należy przypisywać wyższym cenom energii. Wynik okazał się taki sam jak w lipcu i wyniósł 5,3 proc. w relacji rok do roku. Dla EBC ważniejszy jest natomiast wskaźnik bazowy, który obniżył się z 5,5 proc. do 5,3 proc. Tym samym presja na wzrost cen bazowych nadal słabnie, co powinno satysfakcjonować przedstawicieli EBC. Wrześniowa decyzja w sprawie stóp procentowych jest wciąż niepewna. EUR/USD dziś od rana spada i ponownie znajduje się poniżej poziomu 1,09.

Według wstępnych obliczeń Eurostatu, inflacja w strefie euro wyniosła w sierpniu 5,3%, podobnie jak w lipcu. Powszechnie oczekiwano dalszego niewielkiego spadku wskaźnika. Zapobiegł temu fakt, że ceny energii wzrosły bardziej niż oczekiwano w porównaniu z poprzednim miesiącem. Inne grupy towarów jednak spadały. Na przykład ceny żywności obniżyły swoją dynamikę z 10,8 proc. w lipcu do 9,8 proc. w sierpniu. W przypadku usług widoczny jest spadek, jednak jest on kosmetyczny. Tu zniżka nastąpiła z poziomu 5,6 proc. do 5,5 proc. Inflacja bazowa uplasowała się niżej i wyniosła 5,3 proc. podczas gdy miesiąc wcześniej wyniosła 5,5 proc.

Spadek wskaźnika „core” przyczynił się do osłabienie euro. Niższy odczyt wskaźnika bazowego podsyca spekulacje jednak, że EBC weźmie pod uwagę dane i we wrześniu nie podniesie stóp procentowych. Po wczorajszych danych z Niemiec euro zyskało, dziś te wzrosty są korygowane.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.