Polski rynek pracy w obliczu wyzwań: wzrost WRP i problemy z nowymi miejscami pracy

30-10-2024 09:35
Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) wzrósł w październiku o 0.3 punktu, kontynuując trend wzrostowy trwający od początku roku, co sygnalizuje pogarszającą się sytuację na rynku pracy. Od grudnia 2023 roku wskaźnik wzrósł łącznie o 4 punkty, jednak nie wpłynęło to na wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego, która pozostaje na niskim poziomie. Według BAEL, stopa bezrobocia na koniec czerwca 2024 osiągnęła rekordowo niski poziom 2.7%.
Polski rynek pracy w obliczu wyzwań: wzrost WRP i problemy z nowymi miejscami pracy

Wskaźnik Rynku Pracy, źródło: http://biec.org/

Mimo pozytywnych wskaźników stopy bezrobocia, na rynku pracy obserwuje się negatywne zjawiska. Liczba nowych miejsc pracy pozostaje niska, ograniczając szanse zatrudnienia dla osób bezrobotnych i sprzyjając obniżeniu ich kwalifikacji. Rośnie także liczba zwolnień z przyczyn leżących po stronie pracodawców. Kurczące się zasoby siły roboczej oraz czynniki demograficzne ograniczają jednak ryzyko wzrostu bezrobocia.

Dane wskazują, że jedynie dwie składowe WRP sprzyjają spadkowi stopy bezrobocia (rejestracja i wyrejestrowanie bezrobotnych podejmujących pracę). We wrześniu liczba nowo rejestrujących się bezrobotnych spadła o 8% m/m, podczas gdy wyrejestrowania z tytułu podjęcia zatrudnienia wzrosły o 8% – mimo zmniejszonej liczby ofert pracy. Liczba dostępnych ofert nadal przewyższa liczbę osób bezrobotnych znajdujących zatrudnienie, lecz niski poziom kwalifikacji utrudnia dopasowanie kandydatów do dostępnych stanowisk.

Niepokojąco wzrasta liczba osób zwalnianych z przyczyn leżących po stronie pracodawców, co świadczy o narastających problemach przedsiębiorstw. Od kwietnia do września liczba takich rejestracji wzrosła o ponad 11%, a liczba wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych we wrześniu zwiększyła się o 4% m/m (czyli o ponad 25% od kwietnia).

Badania koniunktury GUS wskazują, że firmy planują dalsze ograniczenia zatrudnienia, co sugeruje ostrożne prognozy na rynku pracy. Branża przemysłowa ocenia swoją sytuację finansową jako negatywną, a menedżerowie częściej prognozują redukcje etatów niż nowe zatrudnienia.

Wykres dzienny EURPLN, źródło: TradingView

Na rynku walutowym EURPLN zareagował na opór w okolicach 4.3540, który powstrzymywał poprzednie wzrosty. Obecnie para walutowa, wyceniana na poziomie 4.3360, zmierza w stronę 4.33, gdzie znajdował się poprzedni opór, który teraz prawdopodobnie pełni rolę wsparcia. Tendencja pozostaje wzrostowa, co potwierdza rosnąca średnia EMA z 50 okresów.

 

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.