PMI: ankietowani wykazują optymizm

24-01-2022 09:45
Obraz Europejskiej gospodarki wyrysowany przez wskaźniki PMI nie jest idealny, choć nie wskazuje na załamanie koniunktury. Gospodarka w dalszym ciągu zmaga się jednak z trudną sytuacją epidemiczną.
PMI: ankietowani wykazują optymizm

W Niemczech wskaźniki PMI wypadły powyżej oczekiwań rynki, a także znacząco powyżej danych sprzed miesiąca. W odniesieniu do usług koniunktura w styczniu została oceniona na 52,2 pkt., przy wyniku 60,5 pkt. dla sektora przemysłowego. W przemyśle szczególnie istotne jest rozładowanie części napięć w łańcuchu dostaw, co pozwala odreagować trudniejszy okres. Sytuacja epidemiczna w kraju nie jest najlepsza, ale dotychczas nie odbiła się istotnie na nastrojach menedżerów. Niewątpliwie czynnikiem ryzyka pozostają rosnące koszty producentów.


Wartość Composite PMI oraz PKB w Niemczech, źródło: IHS Markit

We Francji wartość wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego wyniosła 55,3 pkt., podczas gdy PMI dla usług kształtował się na poziomie 53,1 pkt. Oba wskaźniki wprawdzie znalazły się w strefie ekspansji, jednak odczyty są niższe, aniżeli w poprzednich okresach. Z pewnością na pogorszenie koniunktury wpływ mają rekordowe przyrosty liczby chorych na COVID19. Znaczący wpływ na nastroje w biznesie (pomimo nieco łagodniejszych od oczekiwań restrykcji) może mieć duża liczba kwarantann wśród pracowników, co ogranicza przestrzeń do ekspansji biznesu.


Wartość Composite PMI oraz PKB we Francji, źródło: IHS Markit

Odczyty nie podniosły znacząco zmienności na rynkach finansowych. Futures niemieckiego DAX zyskuje około 0,5 proc. po słabej końcówce minionego tygodnia. Podobnie radzi sobie CAC40. Na FX dolar zyskuje względem euro, a kurs EUR/USD spada do 1,1326.


Notowania instrumentu EURUSD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.