NFP lepsze od prognoz. Kontrkty futures na indeksy z Wall Street zyskują

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym (non-farm payrolls) wzrosło o 139 tys., nieco powyżej rynkowego konsensusu zakładającego 130 tys. nowych miejsc pracy. To wynik lepszy od oczekiwań, ale znacznie niższy niż w poprzednim miesiącu, kiedy po rewizji zatrudnienie wyniosło 147 tys. (pierwotnie raportowano 177 tys.). Warto też zauważyć, że łączna rewizja danych z dwóch poprzednich miesięcy przyniosła obniżkę o 58 tys., co sugeruje, że wcześniejsze szacunki były zbyt optymistyczne.
Stopa bezrobocia w USA, źródło: Bloomberg
Stopa bezrobocia pozostała bez zmian na poziomie 4,2 proc., zgodnie z prognozami, choć jej wartość niezaokrąglona minimalnie się zwiększyła. Z kolei wskaźnik aktywności zawodowej (participation rate) spadł do 62,4 proc. z 62,6 proc., co może oznaczać wycofywanie się części osób z rynku pracy.
Zaskoczeniem in plus okazały się dane o wynagrodzeniach. Przeciętne godzinowe zarobki wzrosły w ujęciu miesięcznym o 0,4 proc. (oczekiwano +0,3 proc.), a w ujęciu rocznym o 3,9 proc. (prognoza: +3,7 proc.). To sygnał, że presja płacowa wciąż się utrzymuje i może stanowić czynnik podtrzymujący inflację.
Średnia liczba przepracowanych godzin tygodniowo pozostała bez zmian – 34,3. Sektor prywatny dodał 140 tys. miejsc pracy (prognozowano 120 tys.), co również wypada lepiej niż oczekiwano. W sektorze produkcyjnym zmiana zatrudnienia okazała się zbliżona do prognoz (-5 tys.), a sektor publiczny zanotował nieznaczny spadek liczby etatów (-1 tys.).
Z perspektywy struktury rynku pracy ciekawy jest też kontrast między pełnoetatowym a niepełnoetatowym zatrudnieniem. W poprzednim miesiącu obserwowano duży wzrost liczby osób pracujących na pełen etat (+305 tys.), podczas gdy zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy rosło tylko o 56 tys. W maju jednak nie podano dokładnych liczb w tym zakresie, co utrudnia ocenę najnowszego trendu.
Zmiana oczekiwań rynku co do skali przyszłych cięć stóp procentowych przez Fed, źródło: Bloomberg
Wykres pokazuje, jak zmieniły się oczekiwania rynku pieniężnego dotyczące obniżek stóp procentowych przez Fed po publikacji danych z rynku pracy (NFP) za maj 2025 roku.
Główne wnioski:
- Po publikacji danych rynek wyraźnie ograniczył zakłady na skalę luzowania polityki monetarnej w drugiej połowie 2025 roku.
- Obecnie inwestorzy wyceniają tylko jedną pełną obniżkę stóp o 25 pb do końca roku, podczas gdy wcześniej rynek zakładał możliwość większego luzowania.
- Największe korekty w wycenach nastąpiły dla grudnia (z 53 do 45 pb) i października (z 34 do 30 pb).
- Oczekiwania na obniżkę już w lipcu zmalały z 6 do zaledwie 4 pb – rynek nie spodziewa się ruchu wcześniej niż we wrześniu/październiku.
- Wrzesień pozostaje pierwszym miesiącem, w którym realnie rozważana jest pełniejsza obniżka, ale skala oczekiwań również tu nieznacznie spadła (z 21 do 18 pb).
Rynek odebrał dane z rynku pracy jako zbyt mocne, by uzasadniać szybkie lub głębokie cięcia stóp. Oczekiwania co do tempa i zakresu łagodzenia polityki pieniężnej przez Fed zostały wyraźnie zredukowane, co może ograniczyć przestrzeń do spadków rentowności i osłabienia dolara w krótkim terminie.