NBP: inflacja pozostaje wciąż powyżej celu

05-06-2025 16:09
W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, kontynuując pauzę po majowej, jednorazowej obniżce o 50 punktów bazowych. Prezes NBP Adam Glapiński potwierdził, że wcześniejsza decyzja była jedynie dostosowaniem, a nie początkiem nowego cyklu cięć. Złoty umocnił się. Kurs EUR/PLN po wzroście powyżej 4,2860 spadł na moment poniżej 4,28.
NBP: inflacja pozostaje wciąż powyżej celu

Podczas konferencji prasowej Glapiński zaznaczył, że choć inflacja w maju spadła do 4,1 proc., wciąż pozostaje powyżej celu banku centralnego. Jego zdaniem gospodarka przyspiesza, co może generować presję inflacyjną, zwłaszcza że dynamika płac nadal przekracza 10 proc.

Prezes NBP zwrócił uwagę na ryzyko wynikające z ekspansywnej polityki fiskalnej i zapowiedział, że według prognoz KE dług publiczny Polski może w przyszłym roku przekroczyć 60 proc. PKB. Przyszłe decyzje dotyczące stóp będą uzależnione od napływających danych, a kluczowe znaczenie będzie miała lipcowa projekcja inflacyjna. Glapiński ujawnił też, że część członków RPP rozważa cięcie już latem, podczas gdy inni skłaniają się ku jesieni, czekając na szczegóły przyszłorocznego budżetu i taryf energetycznych.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.