BoE: przeważyły ryzyka inflacyjne

23-03-2023 14:48
Bank Anglii podniósł dziś swoją kluczową stopę procentową o 25 punktów bazowych. Ryzyka inflacyjne przeważyły nad ostatnimi zawirowaniami na rynku. Brak zdecydowanego kierunku na GBP.

Bank Anglii podniósł dziś kluczową stopę procentową o 25 punktów bazowych do poziomu 4,25 proc. Było to zgodne z oczekiwaniami rynku. Siedmiu z dziewięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej poparło ten ruch, podczas gdy dwóch preferowało brak zmiany. W sumie BoE podniósł więc stopę polityczną o 415 punktów bazowych od końca 2021 roku. Jest to najostrzejszy manewr hamowania polityki pieniężnej od końca lat 80-tych.

Dzisiejszą decyzję Bank Anglii tłumaczył na różny sposób. Po pierwsze wskazano, że  dane dotyczące wzrostu gospodarczego były lepsze niż oczekiwano od ostatniego spotkania. BoE odniósł się do niespodziewanie wysokiej inflacji w lutym, która wyniosła 10,4 proc., co zostało podane wczoraj. Instytucja oczekuje jednak, że inflacja będzie spadać szybciej niż przewidywano w ostatnich projekcjach w lutym.

Odniesiono się również do ostatnich zawirowań na globalnych rynkach finansowych na skutek upadku banków w USA oraz Europie. Podkreślono, że brytyjski system bankowy jest solidny i dobrze skapitalizowany. Niemniej jednak dodano, że koszty finansowania banków wzrosły.

BoE utrzymał otwartą perspektywę dalszych podwyżek stóp. W centrum uwagi pozostaje to, jak trwała okaże się inflacja. Jeśli pojawią się dowody na uporczywość jej, wówczas konieczne będzie dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. Uważamy zatem, że na kolejnym posiedzeniu w maju, ruch o kolejne 25 pb jest jak najbardziej możliwy.

Na GBPUSD o godz. 13:00 obserwowaliśmy podwyższoną zmienność. Nie widać było jednak zdecydowanego kierunku zmian kursu na skutek decyzji. Od 8 marca na wykresie dominuje tendencja wzrostowa, która wynika w głównej mierze ze słabości USD. Kurs w ostatnich tygodniach zbliżył się do horyzontalnego oporu na 1,2430. Aktualnie notowania wskazują 1.2310. 

Wykres GBP/USD, interwał dzienny, źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.