Agencja Moody's wskazuje na możliwość opoźnienia konsolidaci fisklanej w Polsce

04-06-2025 13:30
Agencja Moody’s wskazała, że wygrana Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich może skomplikować realizację planów związanych z redukcją deficytu budżetowego, czyli tzw. konsolidacją fiskalną. W praktyce może to oznaczać, że tempo ograniczania nadmiernych wydatków publicznych oraz zadłużenia będzie wolniejsze, niż wcześniej zakładano.
Agencja Moody's wskazuje na możliwość opoźnienia konsolidaci fisklanej w Polsce

Resort finansów planował przeprowadzenie szeroko zakrojonego procesu uzdrawiania finansów publicznych w 2026 roku – głównie poprzez ograniczenie wydatków i zmniejszenie deficytu. Było to podyktowane zobowiązaniami wobec Unii Europejskiej w ramach procedury nadmiernego deficytu, która dotyczy państw przekraczających 3 proc. deficytu w relacji do PKB. Moody’s jednak sugeruje, że ten harmonogram może ulec przesunięciu.
 

Zdaniem analityków Moody’s, rząd może zrezygnować z politycznie kosztownych cięć budżetowych ze względu na potencjalne napięcia między Radą Ministrów a prezydentem. W obliczu niepewności politycznej i ryzyka eskalacji konfliktów instytucjonalnych, rządzący mogą wstrzymać się z trudnymi reformami, by nie pogarszać swojego wizerunku społecznego.
 

W przypadku, gdy Narodowy Bank Polski zdecyduje się utrzymać bardziej restrykcyjne nastawienie i pozostawi stopy procentowe na wysokim poziomie, zwiększy się koszt obsługi zadłużenia publicznego. Oznacza to, że większa część wydatków budżetowych będzie przeznaczana na spłatę odsetek od długu, co ograniczy przestrzeń na finansowanie innych potrzeb, takich jak inwestycje publiczne czy programy społeczne.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.