Komentarz miesięczny do wyników – Maj 2018 r 10-07-2018 09:46

10-07-2018 09:46
Maj na rynkach akcji oznaczał wysoką polaryzację trendów, gdyż rosły rynki amerykańskie, a w odwrocie znalazły się rynki europejskie (głównie Południa) i rynki wschodzące.
Komentarz miesięczny do wyników – Maj 2018 r

W USA na czele był przede wszystkim NASDAQ, wciąż potwierdzając relatywną siłę sektora technologicznego oraz Russell 2000, gdzie skupione są średnie spółki amerykańskie (premiowane wskutek protekcjonistycznych praktyk administracji Trumpa). Europejskim aktywom szkodził przede wszystkim kryzys polityczny we Włoszech i w Hiszpanii, co rozbudziło niepokój inwestorów oraz ponowne obawy o integralność strefy euro. W naszej ocenie jest to kolejny czynnik, który potencjalnie może ciążyć rynkom akcji w rytm ewentualnej eskalacji nowych negatywnych informacji. Inwestorzy do takiej sytuacji przyzwyczaili się w ostatnich miesiącach i w naszej opinii sytuacja ta nie zwiększa prawdopodobieństwa wystąpienia większej fali spadkowej. Większą wagę przykładamy do sytuacji makro w strefie euro, gdzie wynikom spółek zaszkodziło mocne euro w I kwartale i w efekcie okazały się one w większości sektorów gorsze na poziomie przychodów i nieco lepsze na poziomie zysków netto. Pozytywne zaskoczenia były głównie w branżach o tradycyjnie wysokiej zmienności wyników netto (m.in. sektor wydobywczy). Z kolei na rynkach wschodzących zaciążył przede wszystkim mocny dolar amerykański oraz pęknięcia na obrzeżach koszyka EM, czyli w Turcji i Argentynie. W szczególności Turcja jest pewnym problemem, gdyż trwająca od dłuższego czasu wojenka prezydenta Erdogana z rynkami ulega eskalacji, a biorąc pod uwagę wrażliwość tureckiej gospodarki na szoki zewnętrzne mogą to być podwaliny pod większy kryzys w Turcji w mniej sprzyjających warunkach makroekonomicznych...

Pełny komentarz dostępny jest w formie pliku PDF, który można pobrać poniżej.

  • Komentarz miesięczny do wyników – maj 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – kwiecień 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – marzec 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – luty 2018 r. Pobierz PDF
  • Komentarz miesięczny do wyników – styczeń 2018 r. Pobierz PDF

 

Otwórz ZA


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.