Tygodniowe
Autor: Błażej Kiermasz

Zmienność zanika

Wątpliwym jest, by już w nadchodzących, letnich miesiącach rynki stały się dużo bardziej zmienne. Nie można jednak wykluczyć takiej ewentualności jesienią, kiedy to FED najprawdopodobniej zaprzestanie programu skupu aktywów, a także nasilą się spekulacje dotyczące normalizacji warunków monetarnych w USA i Wielkiej Brytanii. Obecnie problemem jest duży popyt na instrumenty gwarantujące zarobek przy niskiej zmienności, jak np. odpowiednie strategie opcyjnie. Paradoksalnie jest to też szansą na zwiększenie się zmienności. Bardzo duża ilość inwestorów jest bowiem złapana w pułapkę niskiej zmienności i jeżeli dojdzie do jej nagłego wzrostu to będą oni dodatkowym motorem napędowym nerwowych ruchów na rynkach.

Mijający tydzień upłynął pod znakiem spadków na giełdach w Europie. Wszystkie najistotniejsze indeksy strefy euro straciły w ciągu 5 dni około 2 proc. Najsilniejszą z walut emerging markets był w tym czasie rosyjski rubel, który skorzystał na słowach Władmira Putina. Kurs RUBBASK, na który w 55 proc. składa się USD/RUB a 45 proc. EUR/RUB, znalazł się na najniższym poziomie od ponad 5 miesięcy. Solidnie zyskiwała także waluta gospodarza trwających Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, czyli brazylijski real. Nieco gorzej radziła sobie jednak tamtejsza giełda, która odnotowała około 1 proc. spadek.

USA: rentowności obligacji spadają

Rentowności amerykańskich obligacji 10-letnich spadły do najniższego w tym miesiącu poziomu wynoszącego 2,51 proc. Majowa inflacja bazowa PCE wzrosła o 1,8 proc. w ujęciu rocznym. Była to największa zwyżka od października 2012. Cel inflacyjny FED-u wynosi 2 proc. W swojej wypowiedzi dla telewizji FOX szef FED-u z St. Luis James Bullard zaznaczył, że stopa bezrobocia w USA może spaść w tym roku poniżej poziomu 6 proc. a inflacja przyspieszyć w okolice 2 proc. Jego zdaniem rynki nie doceniają tego jak blisko FED jest realizacji swoich podstawowych celów. Podwyżka stóp jest prawdopodobna nawet już w I kwartale 2015.

Japonia: inflacja najwyżej od dekad

Jen znalazł się na najwyższym poziomie wobec dolara amerykańskiego w tym miesiącu. Kurs USD/JPY zniżkuje w kierunku 101,00. Wpływ na taki stan rzeczy mają opublikowane dane na temat inflacji w Kraju Kwitnącej Wiśni. Inflacja bazowa wzrosła o 3,4 proc. w ujęciu rocznym. Jest to najwyższy poziom od 32 lat. Ceny towarów konsumpcyjnych znalazły się z kolei na rekordowym poziomie od ponad dwóch dekad, osiągając 3,7 proc. r/r. W miesiącach letnich spodziewany jest jednak spadek tempa wzrostu cen. Pomimo to japoński rok fiskalny, który rozpoczął się w kwietniu ma charakteryzować się wartościami inflacyjnymi zbliżonymi do 2 proc. celu BoJ. Jen japoński jest najsilniejszą obok surowcowych walutą z grona G10. Wpływ na to ma także poprawiająca się sytuacja na tamtejszym rynku pracy. Stopa bezrobocia spadłą do 3,5 proc., natomiast stosunek pojawiających się etatów do aplikacji wzrósł do najwyższego od 1992 roku poziomu 1,09.

Polska: sprzedaż detaliczna nie zachwyciła

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju o 3,8 proc. r/r. Oznacza to spowolnienie z 8,4 proc. w kwietniu. Był to też odczyt słabszy od konsensusu który wynosił 6,2 proc. Stopa bezrobocia zgodnie z oczekiwaniami spadłą z 13.0 proc. do 12,5 proc. Po raz pierwszy od osiemnastu miesięcy liczba bezrobotnych spadła poniżej dwóch milionów a ponadto tempo spadku liczby bezrobotnych jest najwyższe od stycznia 2009 r., co jest bardzo pozytywnym sygnałem i wspiera nasz scenariusz makro na najbliższe miesiące, którego głównym założeniem jest trwały i stabilny wzrost konsumpcji.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/