Opinie
Autor: autor: Bartosz Sawicki

Zmiana premiera nie zmieni perspektyw złotego

Wykres dzienny kursu EUR/PLN i rentowności obligacji 5Y Źródło:Bloomberg

Istnieje jednak pewna groźba kumulacji negatywnych czynników o różnej sile oddziaływania: konfliktu na Ukrainie, nieklarownej sytuacji politycznej w kraju, rosnącego przekonania, że RPP zredukuje koszt pieniądza i słabnącego (ale nadal przyzwoitego) tempa wzrostu gospodarczego. Podkreślamy jednak, że nie jest to scenariusz bazowy TMS Brokers.

Po pierwsze nie oczekujemy ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych. Co więcej spodziewamy się, że ceny konsumenckie dość szybko odbiją (prognozujemy roczną dynamikę CPI na koniec roku na poziomie 0,4 proc.), a tempo wzrostu PKB nie spadnie w tym roku poniżej 3 proc. Przy tej kombinacji RPP utrzyma stopy na dotychczasowym poziomie aż do drugiej połowy 2015 roku, kiedy to zdecyduje się naszym zdaniem na rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki. Przy tych założeniach i braku drastycznej eskalacji konfliktu na Ukrainie można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach EUR/PLN będzie plasować się na niższych poziomach niż te notowane w ostatnich dniach, a rentowności papierów skarbowych wyraźnie wzrosną. Biorąc pod uwagę bliski kres ery ultra luźnej polityki pieniężnej w USA złoty nadal będzie wrażliwy na siłę dolara.

Złoty niewrażliwy na politykę

Należy mieć na uwadze, że sytuacja na rodzimej scenie politycznej w ostatnich latach miała znikome znaczenie dla przebiegu notowań złotego, co silnie kontrastowało chociażby z położeniem, w którym znajdował się węgierski forint. Przypomnijmy, że waluta ta wykazywała daleko idącą wrażliwość na kolejne kontrowersyjne reformy i akty legislacyjne forsowane przez gabinet Viktora Orbana, ze zmianami w zasadach funkcjonowania banku centralnego na czele. Wracając do perspektyw  złotego: wyjątkiem od tej reguły stała się ostatnia „afera taśmowa”, która - zgodnie z naszymi oczekiwaniami – negatywnie wpłynęła na wycenę złotego jedynie w bardzo krótkim terminie .

Wcześniejsze wybory mało prawdopodobne

Uważamy, że podobnie będzie w obecnej sytuacji. Samo odejście Donalda Tuska ze stanowiska premiera wprowadza sporą dozę niepewności odnośnie do perspektyw sceny politycznej. Jednak  mogłoby ono znacznie i trwale zdestabilizować złotego przede wszystkim w przypadku ogłoszenia przedterminowych wyborów. Taki scenariusz postrzegamy jednak jako bardzo mało prawdopodobny. Jest tak przede wszystkim ze względu na napięty harmonogram wyborczy: bardzo bliski termin jesiennych wyborów samorządowych i fakt, że niewiele ponad trzy miesiące upłynęły od głosowania do Parlamentu Europejskiego. Mniejsze partie, czyli PSL i SLD nie byłyby w stanie ani organizacyjnie ani zapewne finansowo udźwignąć ciężaru trzech kampanii w bardzo krótkim czasie. O wcześniejszych wyborach mogłoby w tej sytuacji przesądzić jedynie porozumienie na linii PiS – PO, a te wydaje się nieosiągalne. Dotychczas niepodważalna pozycja Donalda Tuska w Platformie Obywatelskiej i brak jego oczywistego sukcesora stwarza względnie wyrównane szanse dla polityków mogących wykazywać ambicje stanięcia na czele partii, rządu i stania się lokomotywą wyborczą w wyborach parlamentarnych (planowanych na jesień 2015 roku). Wśród nich do najpoważniejszych kandydatów należy zaliczyć obecnie: Elżbietę Bieńkowską, Ewę Kopacz, Radka Sikorskiego oraz Grzegorza Schetynę. Odejście jednoznacznego lidera partii rządzącej może też być postrzegane jako szansa przez opozycję. Prawo i Sprawiedliwość, choć publicznie będzie zapewne nawoływać do rozpisania przedwczesnych wyborów, to tak naprawdę może liczyć na wybuch wewnątrzpartyjnego konfliktu w PO, który ułatwiłby powrót do władzy.

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/