Poranny
Autor: autor: Konrad Białas

Dane z Niemiec uderzają rykoszetem w złotego

Wykres godzinowy kursu EUR/PLN Źródło: TMS Direct

Chiny są kolejnym krajem, gdzie presja inflacyjna słabnie, wskazując na spowolnienie ożywienia. We wrześniu wskaźnik CPI spadł do 1,6 proc. r/r z 2 proc. w sierpniu i wobec oczekiwanych 1,7 proc. Spadek cen producenckich wyniósł 1,8 proc. r/r, wydłużając serię ujemnych odczytów do 31 miesięcy. Chiny są wyznacznikiem klimatu wobec rynków wschodzących i będą się kłaść cieniem na złotego. Polska waluta od wczoraj już ma pod górkę po tym, jak niemiecki rząd obciął prognozy wzrostu gospodarczego do 1,2 proc. z 1,8 proc. w 2014 r. Szacunek dla przyszłego roku zostały zrewidowany do 1,3 proc. z 2 proc. Słabość niemieckiej gospodarki (potwierdzona wczoraj w ujemnym odczycie indeksu ZEW) uderzy rykoszetem w polskie ożywienie, dając więcej powodów do luzowania polityki pieniężnej przez RPP. Rynek pieniężny zaczyna wyceniać dodatkową obniżkę o 25 pb (łącznie 50 pb do końca roku), znajdując wsparcie w wypowiedziach czołowych gołębi z RPP – Bratkowski i Osiatyński widzą pole do jeszcze głębszego cięcia o 75 pb. Uważamy, że choć RPP nie zakończył procesu dostosowawczego, to jednak rynek wycenia za dużą obniżkę, ale póki stanowisko Rady się nie wyklaruje, złoty będzie miał trudności w poprawie poziomów. Okresowego wzrostu EUR/PLN ponad 4,21 nie można wykluczyć.

W środę dane z USA prawdopodobnie „ukradną show” podkreślając różnice w sile ożywienia na tle reszty globu. O 14:30 mamy wrześniową sprzedaż detaliczną, inflację PPI i indeks New York Empire State. Solidny wzrost sprzedaży (szczególnie tej z wyłączeniem samochodów i paliw – prog. 0,4 proc. m/m) będzie wspierał dolara i powinien zmniejszyć obawy inwestorów związane z zacieśnianiem monetarnym Fed. W tym kontekście dokładnie analizowana będzie Beżowa Księga (20:00), gdzie uwagę przyciągną fragmenty dotyczące poprawy sytuacji na rynku pracy. Interesujące też będzie, jak bardzo Fed zaznaczy obawy o negatywny wpływ spowolnienia gospodarczego za granicą.

Oczekiwany spadek stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii (prog. 6,1 proc., poprz. 6,2 proc.) powinien co najmniej zatrzymać wyprzedaż funta, choć po wczorajszym bardzo słabym odczycie inflacji CPI (1,2 proc. r/r, najniżej od 5 lat) trudno znaleźć powody, by być pozytywnie nastawionym do waluty. Obecnie jest bardzo mało argumentów za tym, aby Bank Anglii wystartował z podwyżkami stóp procentowych wcześniej, jak w dopiero w połowie przyszłego roku.

W Europie jedyna publikacja już za nami – inflacja w Niemczech we wrześniu zgodnie z oczekiwaniami ustabilizowała się na poziomie 0,8 proc. r/r. Dziś mamy dwa wystąpienia prezesa ECB Mario Draghiego. Obawy o hamowanie ożywienia w strefie euro oraz gotowość użycia niekonwencjonalnych narzędzi monetarnych zapewne przewiną się w treści, ale nie będzie to nic nowego.

Z Polski poznamy dane o inflacji CPI za zeszły miesiąc. Naszym zdaniem wrzesień będzie ostatnim miesiącem spadku dynamiki wzrostu cen konsumenckich. Zakładamy, że dzisiejszy odczyt wyniesie -0,5 proc. r/r, co będzie minimum w obecnym cyklu. W kolejnych miesiącach słabnąć będzie siła spadków cen żywności, ponieważ negatywny efekt embarga nałożonego przez Rosję będzie w rosnącym stopniu kompensowany przez sezonowy wzrost cen w tej kategorii. Wypadkową tych dwóch sił będzie stabilizacja cen żywności.

Pliki do pobrania

Inwestuj teraz! Otwórz aplikację mobilną TMS Brokers.

Powrót
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowana przez OANDA TMS Brokers S.A. (dawniej: Dom Maklerski TMS Brokers S.A.) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59, 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 5262759131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości opłacony (“OANDA TMS Brokers”) działającą zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers. OANDA TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004).

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Informacje zawarte w tej publikacji nie są skierowane do odbiorców konkretnego kraju i nie są przeznaczone do dystrybucji do państw, w których dystrybucja albo użytkowanie tych informacji byłyby niezgodne z lokalnym prawem, wymogami i regulacjami.

Odbiorcy tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii niezależnego doradcy finansowego.

OANDA TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym.

Informacje zawarte w niniejszym raporcie stanowią rekomendację inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia delegowanego komisji (UE) 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów, wyniku doradztwa inwestycyjnego. Niniejszy raport stanowi badanie inwestycyjne rozumieniu przepisów Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi, jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte, biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji i nie jest świadczeniem usług doradztwa inwestycyjnego do celów dyrektywy 2014/65/UE. OANDA TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

OANDA TMS Brokers informuje, że w przypadku usługi sporządzania rekomendacji o charakterze ogólnym, istnieje konflikt interesów polegający na wydaniu przez OANDA TMS Brokers rekomendacji o charakterze ogólnym przy jednoczesnym zawieraniu transakcji na portfelu handlowym OANDA TMS Brokers.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i: (i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych, (ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe, (iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych.

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez OANDA TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże OANDA TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie czy gwarancja przyszłych wyników. OANDA TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji. Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Wariant usługowy Stocks oferowany jest w ramach sprzedaży krzyżowej wraz z wariantem usługowym CFD. Szczegółowe informacje dotyczące ryzyk wynikających z poszczególnych usług oferowanych w ramach sprzedaży krzyżowej oraz informacje o kosztach i opłatach związanych z tymi usługami dostępne są na stronie internetowej OANDA TMS Brokers w sekcji Dokumenty.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące OANDA TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronie internetowej www.tms.pl w części https://www.tms.pl/disclaimer/