Deficyt C/A może się utrzymywać trwale na obniżonym poziomie, nawet w przypadku ożywienia gosp. - Belka 24-07-2013 11:35

24-07-2013 11:35
24.07. Warszawa (PAP) - Ujemne saldo na rachunku obrotów bieżących może trwale utrzymywać się na obniżonym poziomie, nawet w przypadku, gdy gospodarka przyspieszy - uważa prezes NBP Marek Belka.

"Mamy cały czas ujemne saldo na rachunku obrotów bieżących. Nawiasem mówiąc od dwóch miesięcy obserwujemy, że na tym rachunku bieżącym mamy nadwyżkę. Wydaje się, że ta zmiana nie jest wyłącznie spowodowana osłabieniem koniunktury w Polsce, ale mamy do czynienia także z pewnymi zmianami strukturalnymi i możemy mieć do czynienia - nawet, jeśli gospodarka się ożywi, przyspieszy tempo wzrostu PKB - z na trwale obniżonym ujemnym saldem na rachunku obrotów bieżących" - powiedział w czasie wystąpienia w Sejmie szef NBP.

"Co to znaczy, że saldo jest na rachunku ujemne? To znaczy, że Polska nadal jest atrakcyjna i kapitał do nas napływa. Nie my finansujemy świat, ale świat nas finansuje" - dodał.

Nadwyżka w obrotach bieżących w maju 2013 roku wyniosła 574 mln euro wobec 714 mln euro nadwyżki w kwietniu i wobec 85 mln euro deficytu oczekiwanego przez ekonomistów. Na dodatnie saldo rachunku bieżącego złożyły się: dodatnie salda transferów bieżących (742 mln euro), usług (485 mln euro) i obrotów towarowych (113 mln euro)oraz ujemne saldo dochodów (766 mln euro).(PAP)

kba/ fdu/ bg/ jtt/


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.